reklama
 
 

Zákon ochrání děti před exekucemi kvůli poplatkům za odpad

9. 12. 2014 19:35
Odpovědnost za hrazení plateb za děti mají podle návrhu nést rodiče. Nemohlo by se tak stát, že by děti po dovršení 18 let věku čelily kvůli neuhrazeným poplatkům za odpad exekuci.

Praha - Sněmovna dnes podpořila poslaneckou předlohu, která by osvobodila děti z dětských domovů a obdobných zařízení od placení poplatků za odpad.

Odpovědnost za hrazení plateb za děti by podle další navrhované úpravy nesli rodiče. Nemohlo by se tak stát, že by děti po dovršení 18 let věku čelily kvůli neuhrazeným poplatkům za odpad exekuci. Novela zákona o místních poplatcích míří k posouzení do rozpočtového a ústavně-právního výboru.

Předkladatelé z klubů ANO, ČSSD, Úsvit, KSČM a TOP 09 a Starostů uvádějí, že podle zákona můžou obce vyměřovat a následně exekučně vymáhat místní poplatky i po dětech.

Poukazují na to, že existují děti, které na tomto poplatku dluží obcím několikatisícové částky a tento dluh jim může každoročně narůstat, aniž o tom vědí. Dítě se podle nich o existenci svého dluhu většinou dozví až po dosažení zletilosti, kdy ho po něm začne vymáhat exekutor včetně nákladů na exekuci.

V případě dětí z dětských domovů a podobných zařízení předkladatelé uvádějí, že náklady spojené s likvidací odpadu hradí tyto ústavy. Pokud by tedy tyto osoby nebyly od místního poplatku osvobozeny, hradily by náklady spojené s likvidací odpadu fakticky dvakrát, stojí v návrhu.

Do zákona se také vrací možnost, aby obecní úřad na základě žádosti poplatníka platbu prominul. Tuto možnost měly obce podle zákona až do konce roku 2010.

Vládním legislativcům se nelíbí navrhované přechodné ustanovení, které uvádí, že již existující nedoplatky u dětí by zanikly účinností zákona. Podle vlády by šlo o retroaktivní zásah vůči příjemcům poplatků.

autor: ČTK | 9. 12. 2014 19:35

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama