Nečekaný obrat. Počet exekucí loni stoupl o 100 tisíc

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 13. 1. 2015 9:34
Po dvouletém poklesu loni opět stoupl počet zahájených exekucí, a to výrazně. O hlavním důvodu mají exekutoři jasno: věřitelé chtěli více peněz před změnou vyhlášky.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Počet exekucí loni po dvouletém poklesu opět výrazně vzrostl. Trend, na který upozornil online deník Aktuálně.cz už v říjnu, nyní potvrdila oficiální statistika ministerstva spravedlnosti za celý rok 2014: Loni bylo v Česku zahájeno 878 609 exekucí, což je o více jak 102 tisíc exekucí více než v roce 2013.

Dosud rekordní z pohledu počtu nařízených exekucí je rok 2011 s počtem 959 tisíc. V následujících letech pak jejich počet klesl na 883 tisíc (v roce 2012) a na 776 tisíc (v roce 2013).

A podle mnoha odborníků byl rok 2011 stropem, který se už nebude opakovat. Ústavní soud totiž postupně vydal několik nálezů omezujících "byznys s dluhy", tedy snížil možné náklady na advokáty spojené s vymáháním dluhů. V březnu 2012 ministerstvo spravedlnosti také omezilo náhrady těchto nákladů ve svých vyhláškách.

Rok 2014 tedy změnil sestupný trend. "Odpovídá to tomu, co říkáme dlouhodobě, že ze dvou let není možné předpovídat trend," říká Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni, který na růst počtu exekucí upozornil už loni.

Exekutoři: Jde jen o výkyv

Nárůst počtu exekucí v roce 2014 je podle Exekutorské komory jednoznačně způsoben novelou vyhlášky advokátních tarifů, jíž ministerstvo spravedlnosti od července dále výrazně omezilo náhrady nákladů u žalob za dluhy do výše 50 tisíc korun. Věřitelé podle mluvčí komory Petry Báčové v první půlce roku spěchali, aby si „sáhli“ ještě na vyšší odměny, a žalovali podle ní i několik let staré pohledávky.

Tento faktor může mít negativní vliv na loňské statistiky, klesající trend se po odeznění této vlny ale podle Báčové vrátí. "Očekáváme, že pokles počtu exekucí bude pokračovat. Sestupný trend je setrvalý," říká.

Pohled do statistik za celý rok jí možná dává za pravdu. V posledním čtvrtletí se už situace srovnala s předchozím rokem, přičemž listopad byl jediný měsíc v roce, kdy došlo k meziročnímu poklesu zahájených exekucí, a sice o 11 procent (v říjnu to bylo +6 % a v prosinci +7 %).

Exekutorská komora zároveň upozornila, že statistika ministerstva spravedlnosti se liší od její statistiky skutečně prováděných exekucí, kterou komora zveřejňuje v březnu. Například v roce 2013 tak bylo podle exekutorů skutečně zahájeno 713 tisíc exekucí, ministerská statistika přitom uvádí 776 tisíc.

Ve statistikách soudů o počtu zahájených řízení totiž není podle Exekutorské komory zohledněna řada důležitých faktorů. "I když soud zahájí exekuci, nemusí už dojít k pověření soudního exekutora k provedení řízení. Třeba proto, že dlužník uhradí dlužnou částku. A musíme vzít v potaz i četné situace, kdy sice dojde k pověření soudního exekutora, ale řízení je spojeno s jinou exekucí, která je proti dlužníkovi již vedena,“ upřesnil prezident Exekutorské komory David Koncz. V neposlední řadě jsou v údajích soudů obsaženy i takzvané latentní exekuce, tedy řízení, která jsou přerušena, například v důsledku konstatování úpadku.

I když se ale čísla ministerstva spravedlnosti a Exekutorské komory odlišují, trend ukazují doposud stejný. Také podle "exekutorské" statistiky bylo nejvíce nových exekucí v roce 2011 a v následujících dvou letech jejich počet klesal. Dá se tedy předpokládat, že i březnová statistika komory potvrdí, i přes zmíněné odlišnosti, změnu trendu, tedy opětovný růst počtu exekucí v roce 2014.

Potvrzují to i čísla jednoho z největších exekutorských úřadů v zemi. Exekutorský úřad Přerov exekutora Tomáše Vrány loni zahájil 67 783 exekucí, přičemž v roce 2013 jich bylo 61 733.

Bojí se věřitelé teritoriality?

Ministerstvo spravedlnosti zatím vliv "své" vyhlášky na počet zahájených exekucí vyčíslit nedokáže. "Nemáme k dispozici bližší údaje o struktuře exekucí, zejména potom ve vztahu k takzvaným formulářovým žalobám, na něž byla úprava advokátního tarifu zacílena," říká mluvčí ministerstva Jiří Hovorka. Další novelizaci advokátského tarifu v tomto roce ministerstvo nechystá.

"Faktory, které budou hrát nepochybně důležitou roli a které je potřeba brát při interpretaci opětovného nárůstu počtu exekucí v potaz, jsou podle názoru ministerstva spíše charakteru socioekonomického než legislativního," dodává Hovorka.

Také Daniel Hůle je ve vykládání dat roku 2014 opatrnější, jasné důvody pro vysoký nárůst nevidí. "Doufám, že za nějaký blízký čas počet exekucí opravdu klesne díky nižším nákladům na právní zastoupení," říká Hůle.

Kateřina Procházková ze serveru PoradnaVeritele.cz se domnívá, že k nárůstu počtu exekucí v roce 2014 došlo i kvůli změnám, které politici zvažují v exekutorském podnikání. "Vzestup exekucí je ovlivněn i obavou z připravované teritoriality exekutorů. Ta v posledním roce dělá věřitelům hodně těžkou hlavu," říká Procházková. Dodává však, že na objektivnější analýzu roku 2014 si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy