Brno - Databáze úřadů práce se na začátku každého měsíce rozrůstají o nové nezaměstnané, stovky dalších lidí pracují jen čtyři dny v týdnu. Hospodářská krize dopadla na podstatnou část českého průmyslu a ovlivňuje i trh práce.
S potížemi se potýkají firmy závislé na automobilovém průmyslu, textilky i sklárny. Propouštění a omezování výroby poznali v celé republice. Na jaká opatření mají zaměstnavatelé právo? A jak mají správně postupovat?
A jaká práva mají zaměstnanci? Mohou přijít o práci ze dne na den? Kam se mohou obrátit s prosbou o pomoc? Na co mají nárok, pokud je firma propustí pro "nadpočetnost"? A co lze považovat za "hrubé porušení pracovní kázně"?
Od půl desáté začala na vaše otázky odpovídat specialistka na tuto oblast, Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.
Odpovědi Kláry Valentové čtěte zde:
Odpovězeno: 23. 01. | 09:40Autor: Katka
Otázka: Kdy zaměstnavatel může rozhodnout, že lidé zůstanou ze 60 procenty platu doma v případě, že pro ně nemá práci?
Klára Valentová: Dobrý den všem čtenářům Aktuálně.cz. A pustíme se do první otázky. Zaměstnavatel se sám rozhodnout nemůže. Pokud u něj působí odbory, je s nimi nutná dohoda. Pokud u něj odbory nepůsobí, je nutné podat návrh na úřad práce a ten podle okolností rozhodne, zda se jedná o částečnou nezaměstnanost a zda povolí vyplácení snížené náhrady mzdy.
Odpovězeno: 23. 01. | 09:50Autor: Petr
Otázka: Kdy musím hlásit hromadné propouštění? mám firmu s dvaceti zaměstnanci a pro část lidí nyní nemám práci
Klára Valentová: O hromadné propouštění se bude jednat, pokud propustíte na základě výpovědí daných z organizačních důvodů v období 30 kalendářních dnů nejméně 10 zaměstnanců. V případě, že rozvážete pracovní poměr na základě výpovědi alespoň s 5 zaměstnanci, budou se ale do celkového počtu započítávat také zaměstnanci, s nimiž byla uzavřena dohoda. Pokud propouštění rozdělíte do více etap, můžete se hromadnému propouštění vyhnout.
Odpovězeno: 23. 01. | 09:55Autor: Jirka
Otázka: Od 1. ledna jsem nezaměstnaný, byla mi přiznána podpora v nezaměstnanosti. Mohu si případně přivydělat na nějaké brigádě?
Klára Valentová: Ano, můžete vykonávat činnost, pokud váš měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Výkon této činnosti jste však povinen oznámit úřadu práce do 8 kalendářních dnů ode dne vzniku pracovněprávního vztahu a dokládat výši měsíčního výdělku.
Odpovězeno: 23. 01. | 10:01Autor: Novák J.
Otázka: Jednoho dne jsem byl pozván na osobní oddělení,kde jsem dostal výpověď pro nadbytečnost,zrušení pracovního místa.Jaké ale bylo moje překvapení když pomém odchodu od fir.to samé místo obsadil pan říditel svým známím.Práce zůstala stejná jen název se změnil.Co stím,prosím o radu ja se bránit.
Klára Valentová: Pokud máte zájem, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával, měl byste bez zbytečného odkladu zaměstnavateli písemně oznámit, že považujete Vaši výpověď za neplatnou a trváte na dalším zaměstnávání. Dále do dvou měsíců ode dne, kdy měl Váš pracovní poměr skončit na základě výpovědi, můžete podat u soudu žalobu na určení neplatnosti výpovědi. V případě úspěšného skončení sporu by Vám náležela náhrada mzdy za celou dobu, kdy Váš pracovní poměr trval a zaměstnavatel Vám nepřiděloval práci. Lze také podat stížnost k příslušnému inspektorátu práce.
Odpovězeno: 23. 01. | 10:06Autor: Julek
Otázka: Co všechno musí obsahovat výpověď? Musí tam být zdůvodněný, proč jsem o práci přišel?
Klára Valentová: Dle zákoníku práce musí výpověď obsahovat důvod a tento důvod musí být dostatečně skutkově vymezen. To znamená, že zaměstnavatel musí přesně popsat, proč Vás propouští. Pokud výpověď důvod neobsahuje, je neplatná. V případě, že se jedná o výpověď z organizačních důvodů, je dobré uvést i údaj o právu na odstupné.
Odpovězeno: 23. 01. | 10:11Autor: Dagmar Černohorská
Otázka: Zaměstnavatel je nucen snížit počet odpracovaných hodin a i mzdu. Je nárok na doplacení do 100%?
Klára Valentová: V tomto případě existuje několik možností. Pokud Vám zaměstnavatel nebude přidělovat práci v rozsahu Vaší týdenní pracovní doby z důvodu nedostatku práce a nepřistoupí k žádnému opatření, bude doba, kdy nebudete pracovat, považována za překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vám bude náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud se zaměstnavatel s Vámi dohodne na kratší pracovní době, bude Vám náležet pouze mzda odpovídající této pracovní době.
Odpovězeno: 23. 01. | 10:24Autor: Petr M.
Otázka: Zaměstnavatel přechází na 4denní pracovní týden. Jak bude kompenzován 5.den v týdnu?
Klára Valentová: Záleží na tom, jakým způsobem ke zkrácení pracovního týdne dojde. Jestliže Vám zaměstnavatel pouze nebude pátý den přidělovat práci, bude Vám náležet za tento den náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, ledaže by bylo možné poskytovat sníženou náhradu mzdy (nejméně 60% průměrného výdělku)- viz níže. Zaměstnavatel také může zavést tzv. zkrácenou pracovní dobu, při které Vám však bude náležet plná mzda. Pokud by zaměstnavatel chtěl snížit mzdu s ohledem na čtyřdenní pracovní týden, musel by se s Vámi dohodnout na tzv. kratší pracovní době.
Odpovězeno: 23. 01. | 10:27Autor: Peter zo Ziliny
Otázka: Pracujem v Olomouci, kedze som najmladsi a firma nema nove zakazky, tak vyuziva posledne dni skusobnej doby na moje uvolnenie z prac. pomeru. Kde sa mam potom hlasit? Doma na slovensku alevo tu v Cechach na urade prace?
Klára Valentová: Pokud splňujete obecné podmínky pro zápis do evidence uchazečů o zaměstnání (např. bydliště na území ČR), pak se můžete přihlásit i na úřadě práce v České republice.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:22Autor: Petřík
Otázka: Můžu dostat výpověď ze dne na den s tím, že pro mě nemá firma práci?
Klára Valentová: V zásadě to možné je, ale Váš pracovní poměr skončí až po uplynutí výpovědní doby.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:23Autor: Sales Director
Otázka: Já vlastně nemám zrovna právní otázečku, spíše ekonomickou. Dnes se každý diví, že v krizi roste nezaměstnanost (cca6%), ale nikomu nepřišla divná 9% nezaměstnanost v době růstu. U nás je míra n. dost nízká, takže v krizi bude úspěch 7%-10%.
Klára Valentová: Vzhled k tomu, že se mě vlastně na nic neptáte, tak nevím na co odpovědět. V podstatě s Vámi ale souhlasím.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:23Autor: Trunečková
Otázka: Dobrý den, když mě propustí, protože není práce pro všechny mám nárok na odstupné? A jestli ano, jak vysoké?
Klára Valentová: Ano, v případě skončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti máte právo na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Vyšší odstupné může být stanoveno ve vnitřním předpisu zaměstnavatele nebo sjednáno v kolektivní, pracovní nebo jiné smlouvě.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:24Autor: orchidea777
Otázka: dobry den dva roky pracuju vjedne firme nemarodila jsem ani hodinu tet 12 ledna jsem onemocneka amarodim ale kazdy den se budim v strachu ze kvuli tomu pridu o praci muze se to stat?dekuju
Klára Valentová: Pracovní neschopnost samozřejmě nemůže být důvodem ke skončení pracovního poměru. Navíc v době nemoci jste v tzv. ochranné době, takže Vám zaměstnavatel až na některé výjimky nemůže dát výpověď.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:24Autor: Václav N.
Otázka: V naší firmě se změnil šéf. A zjevně má za úkol naše řady pořádně pročistit.Mě třeba vyhrožuje, že když přijdu později z oběda, vyhodí mě cituji: "pro hrubé porušení pracovní kázně". Dá se takové porušení nějak definovat?
Klára Valentová: Zákoník práce definici hrubého porušení pracovní kázně neobsahuje. Určité vodítko je možné nalézt v soudních rozhodnutích, nicméně vždy záleží na konkrétní situaci a osobě zaměstnance. Obecně lze však říci, že pouhý pozdní příchod z oběda nelze považovat za hrubé porušení pracovní kázně.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:25Autor: Václav N.
Otázka: A ještě jeden dotaz - naše sekretářka dostala padáka, protože odmítla šéfovi dojít pro košile do čistírny a zajet mu s autem do myčky. Prý tak neplnila pracovní povinnosti. Byla chudák ve zkušebce a letěla na hodinu. Je to legální?
Klára Valentová: Ve zkušební době je možné ukončit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:25Autor: Arnošt
Otázka: Dobrý den, pracuji ve velké firmě cca 1100 lidí.Nyní začíná propouštění, cca 300 lidí.Chtěl bych se zeptat jestli může zaměsnavatel propustit člověka když je manželka doma na rodičovské dovolené.Rodina má dvě děti 1rok a 4roky.
Klára Valentová: Ano, může. Zaměstnavatel by Vás nemohl propustit (až na určité výjimky) pouze tehdy, pokud byste byl na rodičovské dovolené Vy.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:25Autor: Václav
Otázka: Rád bych se paní Kláry zeptal zda je správné, když zaměstnavatel propustí lidi na podporu od státu a dál je zaměstnává za 4tisíce měsíčně. Po několika měsících je opět přijme a od státu dostane 20tisíc za každého znovu zaměstnaného. Děkuji V.
Klára Valentová: Jelikož neznám podrobnosti v daném případu, je těžké na tuto otázku odpovědět. Pokud máte u zaměstnavatele na mysli hmotnou podporu na vytváření nových pracovních míst, její získání závisí na splnění podmínek stanovených zákonem.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:25Autor: Jarda
Otázka: Chci se zeptat delal jsem u jedne firmy tak zvane na slovo nedal mi a nezaplatil vubec nic!Mohl byste poradit co ted?
Klára Valentová: Jestliže byl pracovní poměr sjednán, byť i ústně, stal jste se zaměstnancem dané společnosti se všemi právy dle zákoníku práce. Mzdové nároky můžete tedy vymáhat i soudně a můžete se také se stížností obrátit na příslušný inspektorát práce.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:26Autor: Jan Majek
Otázka: Dobry den, chtel bych se zeptat z jakeho obdobi se pocita podpora v nezamestnanosti? Jakoze–mel-li zamestnanec za posledni 2 roky hruby plat 10 000 a od prosince pracuje ve firme nove, kde ma hruby plat 35 000 a stane-li se nezamestnanym–bude se mu podpora pocitat z 10 tisic nebo 35 tisic?
Klára Valentová: Podpora v nezaměstnanosti by se měla počítat z průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého jste dosáhl v posledním zaměstnání.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:26Autor: Vašek
Otázka: Dobrý den,
zajímalo by mne, co lze dělat, pokud dám zaměstnavateli výpvěď, protože mi nedá výplatu (nemá na ni), za jak dlouho mohu takovou výpověď podat,dle jakého paragrafu a lze se k nevyplacené mzdě nějak dostat (kdysi jsem slyšel, že ji vyplatí UP a ten potom vymáhá na zaměstnavateli).
Klára Valentová: Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověd kdykoli, a to z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo jakoukoli její část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, můžete pracovní poměr zrušit okamžitě. V takovém případě budete mít právo i na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Se svými náŕoky se můžete obrátit na soud. Na úřad práce se můžete obrátit, pokud byl na Vašeho zaměstnavatele u příslušného soudu podán insolvenční návrh.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:26Autor: Jiří
Otázka: Dobrý den. Lze nějak postihnout šéfa, který vyhodí pracovníky pro nadpočetnost (ve skutečnosti pro neservilnost) a záhy na uvolněná místa přijme jiné, kteří mu jdou na ruku?
Klára Valentová: Ohledně obrany zaměstnance v takovém případě jsem již odpovídala níže. Výpověď může být považována za neplatnou. Vedoucího zaměstnance by zaměstnavatel mohl postihnout za porušení pracovních povinností.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:26Autor: Zuzka
Otázka: Mohu odmítnout výpověď s odůvodněním,že byly prodlouženy smlouvy v prosinci dvěma pracovnicím,které jsou ve firmě půl roku a já mám smlouvu na dobu neurčitou,pracuji bezproblémově několik let?
Klára Valentová: Odmítnutí výpovědi nemění nic na tom, že Vám byla výpověď doručena. Nevím, z jakého důvodu a kdy jste výpověď dostala, ale obecně lze říci, že prodloužení smluv Vašich kolegyň by nemělo být překážkou pro skončení Vašeho pracovního poměru.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:33Autor: Jiri Hajek
Otázka: Chtel bych vedet za jakych okolnosti ma clovek pravo na podporu v nezamestnanosti? Muze dostavat podporu i kdyz sam dobrovolne odejde ze zamestnani?
Klára Valentová: Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který za poslední 3 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců, požádal úřad práce o poskytnutí podpory a není poživatelem starobního důchodu. Dobrovolný odchod ze zaměstnání nebrání zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:38Autor: di
Otázka: co lze považovat za hrubé porušení pracovní kázně?je hrubé porušení i dlouhodobé neplnění výsledků,aniž by byl zaslán vytýkací dopis?
Klára Valentová: Ohledně definice hrubého porušení pracovní kázně jsem již odpověděla níže. Dlouhodobé neplnění výsledků samo o sobě nemůže být považováno za hrubé porušení pracovní kázně. Mohl by zde být důvod pro výpověď pro neuspokojivé pracovní výsledky. V takovém případě by však zaměstnavatel musel nejdříve zaměstnance písemně vyzvat k jejich odstranění a ten by tak v přiměřené době neučinil.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:41Autor: Jirka
Otázka: Když mám Pracovní smlouvu na dobu určitou a firma zkrachuje ještě pred vypršením smlouvy mam narok na odstupné?
Klára Valentová: Záleží na tom, zda bude Váš pracovní poměr skutečně ukončen ještě před uplynutím sjednané doby. Pokud ano a bude to například z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele, pak Vám odstupné náleží.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:45Autor: Markéta
Otázka: v prosinci 2008 mě zaměstnavatel pod tlakem donutil podepsat výpověď z důvodu §55b.Vím,že jsou 3 miliony ve ztrátě.Nikdy jsem po celou dobu zaměstnání nic neprovedla.Co mám dělat?
Klára Valentová: V tomto případě nešlo o výpověď, ale o okamžité zrušení z důvodu porušení Vašich pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem, ke kterému není nutný podpis zaměstnance. Pokud nesouhlasíte s uvedeným důvodem, můžete se domáhat neplatnosti takového zrušení. Návod jak postupovat jsem uvedla již níže.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:49Autor: Leos Hruby
Otázka: Jaka je maximalni castka podpory v nezamestnanosti? Muj plat je 35 tisic korun mesicne hrubeho. Mam tedy narok na 60% teto castky? Dekuji za odpoved.
Klára Valentová: Na Vaši otázku nemůžu poskytnout přesnou odpověď. Výše podpory v nezaměstnanosti se nevypočítává z hrubé mzdy a její výpočet je poměrně složitý.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:53Autor: BoP
Otázka: Jsem k 31.1.2009 odvolán z vedoucí funkce na kterou jsem byl jmenován, s možnou nabízenou prací nesouhlasím, mám nárok po dobu 2měs. výpovědní lhůty na plat z předcházející funkce? a kolik je odstupného dle ZP děkuji
Klára Valentová: Pokud nesouhlasíte s nabízenou prací a zaměstnavatel tak pro Vás nemá práci, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a máte právo na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Odstupné by Vám při skončení pracovního poměru náleželo jen, kdybyste byl z místa vedoucího zaměstnance odvolán v souvislosti s jeho zrušením v důsledku organizační změny.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:54Autor: Renáta
Otázka: dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli v případě propuštění z nadbytečnosti musí podnik dodržet dvouměsiční výpovědní dobu a jestli musí dád odstupné? děkuji R.
Klára Valentová: Odpověď na obě otázky je ano.
Odpovězeno: 23. 01. | 11:55Autor: Josef Paces
Otázka: Chtel bych se zeptat existuje-li nejaka minimalni doba, po kterou musi byt clovek v Ceske Republice zamestnan, aby mel narok na podporu v nezamestnanosti? Jsem obcan CR, ale vetsinu sveho zivota jsem stravil v USA. V CR pracuji posledni 2 roky.
Klára Valentová: Na tuto otázku jsem již odpověděla níže.
Odpovězeno: 23. 01. | 12:05Autor: Pavla
Otázka: Dobrý den,
byla jsem propuštěna k 31.12.2008. Onemocněla jsem 30.12.2008 a firma mi snad údajně nemůže vyplatit odstupné. Mohu o toto odstupné přijít?
Děkuji za odpověď.
Klára Valentová: O odstupné byste přijít neměla. Záleží na tom, zda Vám ho zaměstnavatel dobrovolně vyplatí nebo ho budete muset vymáhat. Pouze bych ještě chtěla upozornit, že pokud výpovědní doba měla uplynout 31. 12. 2008 a vy jste den před tím onemocněla, pak Váš pracovní poměr neskončil, protože pracovní neschopnost se v takovém případě do výpovědní doby nezapočítává.
Odpovězeno: 23. 01. | 12:07Autor: Pepa
Otázka: Dobrý den, přišel jsem o práci. Jak rychle se mám od rozvázání pracovního poměru přihlásit na úřad práce?
Klára Valentová: Doporučuji přihlásit se do třech pracovních dnů po skončení zaměstnání, protože v takovém případě Vás úřad práce zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání již ode dne následujícího po skončení zaměstnání.
Odpovězeno: 23. 01. | 12:11Autor: Alena
Otázka: Z jakého důvodu může dojít ze strany zaměstnavatele k propuštění zaměstnance? V jakém případě je nutná dohoda zaměstnance a zaměstnavatele, pokud chce zaměstnavatel zaměstnance vyhodit? Kolik platů obdrží zaměstnanec v případě výpovědi, dohody? Děkuji za odpověď.
Klára Valentová: Zaměstnavatel můze dát zaměstnanci výpověď jen z důvodů stanovených zákoníkem práce (např. organizační změny, porušování pracovních povinností, zdravotní důvody). Pokud je dán důvod k výpovědi, dohoda se zaměstnancem není nutná. Odstupné ze zákona zaměstnanci náleží jen v některých případech (např. v případě organizačních změn na straně zaměstnavatele je to nejméně trojnásobek průměrného výdělku).
Odpovězeno: 23. 01. | 12:15Autor: Tomík
Otázka: Jsem zaměstnanec ve velké firmě a zároveň spolumajitel rodinné s.r.o.. Mohu se v případě ztráty zaměstnání hlásit na pracovním úřadě a mám nárok na dávky?
Klára Valentová: Za určitých podmínek ano. Záleží na tom, zda pro společnost vykonáváte nějakou práci a v jaké výši za tuto práci pobíráte odměnu.
Odpovězeno: 23. 01. | 12:16Autor: Tereskova
Otázka: Muze zamestnavatel zavest konto pracovni doby zamestnancum ve chvili, kdy pro ne nema praci?
Klára Valentová: Ano může, pokud dodrží podmínky stanovené zákoníkem práce.
Odpovězeno: 23. 01. | 12:19Autor: Petr
Otázka: Dobrý den ,manželka je na invalidním důchodu a já jsem dostal od 1.ledna výpověd, pracoval jsem ve sklárnách máme 3 děti a já nevím co stím ?
Klára Valentová: Každopádně se zaregistrujte na úřadu práce a informujte se na příslušném úřadě o možnosti získat dávky státní sociální podpory.
Odpovězeno: 23. 01. | 12:22Autor: Farný
Otázka: Dobrý den, paní Valentová. Mám 40 zaměstnanců ve výrobě. Můžu se s nimi domluvit dočasně na méně než 60% mzdy když nejsou zakázky? Je to možné, když s tím sami budou souhlasit? Děkuji.
Klára Valentová: Pokud se se zaměstnanci domluvíte na snížení mezd v souvislosti s kratší pracovní dobou, je to možné.
Odpovězeno: 23. 01. | 12:26Autor: Jarka
Otázka: K 31.1 mi končí výpovědní 2 měsíční lhůta a bude mi vyplaceno odstupné ve výši 3 platů jak mám dále postupopvat na úřadu práce.
Klára Valentová: Na podobnou otázku jsem již odpověděla níže.
Odpovězeno: 23. 01. | 12:33Autor: Adriana Nehézová
Otázka: Dala jsem výpověď v 11/2008 s dvou měsíční výpovědní lhůtou k 30.1.2009. Od 3.12.2008 do dneška jsem na neschopence.Změstnavatel mi tvrdí,že se mi to co jsem byla na neschopence dvou měsíční výpovědní lhůta prodlouží.Má na to ze zákona právo?
Klára Valentová: Pracovní neschopnost se do výpovědní doby nezapočítává jen v případě výpovědi dané zaměstnavatelem. Ve Vašem případě pracovní poměr skončí k 31 lednu 2009.
Děkuji za Váš zájem a tímto se omlouvám všem, jejichž dotazy jsem nestihla odpovědět. Přeji pěkný den. Klára Valentová