Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 12. 2022 14:52
Ať už dáte výpověď sami, nebo ji dostanete, téměř vždy jde o stresovou životní situaci. Důležité je proto odchod z práce dobře promyslet a vyhnout se tak zbytečným chybám, které vás mohou připravit o peníze. Právníci radí, na co při ukončení zaměstnání pamatovat, kdy mají lidé nárok na odstupné i jak dosáhnou na případnou pomoc od státu.
Výpověď od zaměstnavatele
- Výpověď musí zaměstnavatel doručit v písemné formě. Zaměstnanci náleží odstupné ve výši jednoho až tří měsíčních mezd, podle délky zaměstnání.
Pokud pracuje ve firmě méně než rok, dostane odstupné ve výši jednoho měsíčního platu, pokud méně než dva roky, pak mu náleží dvouměsíční odstupné a nad dva roky obdrží odstupné za tři měsíce.
"Navyšuje se o další trojnásobek, pokud zaměstnanec pracuje v režimu speciálního konta pracovní doby. U pracovních úrazů činí dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku. Tady je navíc docela zajímavá judikatura, že odstupné náleží v určitých případech, i když dá výpověď zaměstnanec," vysvětluje advokátka Odrobinová.
Připomíná, že z odstupného se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení a státní příspěvek na zaměstnanost ani pojistné na zdravotní pojištění. A to ani když je poskytováno ve vyšší než zákonné výši. "Pokud je ale odstupné poskytováno z jiných než zákonných důvodů, odvádí se vše," říká Odrobinová.
- Pokud by se zaměstnanec vrátil ke svému zaměstnavateli, musí odstupné vracet, respektive poměrnou část, podle toho, jak dlouhá byla pauza.