Na co pozor, když končíte v práci: Výpověď je třeba promyslet, ve hře jsou peníze

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 12. 2022 14:52
Ať už dáte výpověď sami, nebo ji dostanete, téměř vždy jde o stresovou životní situaci. Důležité je proto odchod z práce dobře promyslet a vyhnout se tak zbytečným chybám, které vás mohou připravit o peníze. Právníci radí, na co při ukončení zaměstnání pamatovat, kdy mají lidé nárok na odstupné i jak dosáhnou na případnou pomoc od státu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Když podává výpověď zaměstnanec

V případě, že dal zaměstnanec výpověď a má nevyčerpané dny dovolené, může si je vybrat do konce výpovědní doby. "Zaměstnavatel také může během trvání výpovědní doby čerpání dovolené nařídit, musí tak ale učinit písemně a alespoň 14 dní předem. Mohou se dohodnout i na kratší lhůtě," upřesňuje Veronika Odrobinová, expertka na pracovní právo z advokátní kanceláře Grant Thornton.

Dovolenou, kterou nestačí zaměstnanec vybrat, musí zaměstnavatel proplatit, a to ve výši průměrného výdělku. "Toho práva se zaměstnanec nemůže vzdát, respektive i když se vzdá, nepřihlíží se k tomu a později se plnění může stejně domáhat," dodává advokátka. 

Zákoník práce podle Ondřeje Preusse také umožňuje, aby si zaměstnanec vyčerpal zbývající dovolenou až u nového zaměstnavatele za podmínky, že dosavadní a nový pracovní poměr na sebe bezprostředně navazují. O převedení dovolené je třeba ovšem zaměstnavatele požádat a současný i minulý zaměstnavatel se na tom musejí vzájemně dohodnout.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy