Vyberte nejabsurdnější bankovní poplatek. Pět finalistů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 2. 2012 6:00
Favoritem je poplatek za předčasné splacení úvěru, zatím získal čtvrtinu hlasů
Foto: bankovnipoplatky.com

Praha - Do finále boje o titul nejabsurdnějšího bankovního poplatku za rok 2011 postoupilo pět kandidátů.

Téměř 24 tisíc lidí vybíralo během prosince a ledna z patnácti kandidátů v sedmém ročníku ankety serveru BankovniPoplatky.com. S více jak čtvrtinou získaných hlasů je zatím favoritem poplatek za předčasně splacený úvěr.

Poplatek v anketě boduje i přesto, že zákon o spotřebitelském úvěru účinný od roku 2011 umožňuje bankám požadovat za předčasné splacení úvěru maximálně procento z výše splátky.

Toto pravidlo se ale nevztahuje na hypotéky, kde banky za předčasné splacení požadují sankce v řádech několika procent ze splácené částky. U hypoték tak tyto sankce dosahují několika desítek tisíc korun.

Po prvním kole (k 31. lednu) letošního ročníku vypadalo pořadí ankety takto:

Poplatek za předčasně splacený úvěr - 26,43 %
Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat - 18,09 %
Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou - 8,84 %
Poplatek za vložení dalších údajů do příkazu k úhradě - 6,09 %
Poplatek za vedení účtu zemřelého klienta - 5,71 %

Z těchto pěti finalistů teď mohou lidé vybírat do konce února, poté bude vyhlášen nejabsurdnější poplatek za rok 2011.

Letos už nemohly být nominovány vítězné poplatky z předchozích ročníků, a to i přesto, že zdaleka ne všechny "vítěze" tuzemské banky mezitím zrušily. V letech 2005 až 2010 skončily na prvním místě:

- poplatek za příchozí platbu,
- poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky,
- poplatek za vedení běžného účtu,
- poplatek za nadměrný vklad,
- poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet a
- poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy