Kolik letos zaplatíte vaší bance? Přehled změn poplatků

Petr Kučera Petr Kučera
10. 1. 2012 5:30
Sazebníky mění Česká spořitelna, KB, ČSOB, Poštovní spořitelna či GE Money Bank
Foto: Jan Langer

Praha - Směs příjemných i nepříjemných změn čeká na klienty některých tuzemských bank v nových sazebnících, které začínají platit v prvních měsících nového roku.

Od ledna změnila poplatky Komerční banka a nepatrně také Česká spořitelna. Od února čekají změny klienty ČSOB a Poštovní spořitelny, drobné úpravy připravily i některé menší banky.

Do tří kroků - se startem v lednu, únoru i březnu - pak rozdělila změny GE Money Bank.

O chystaných změnách u jednotlivých bank už deník Aktuálně.cz informoval s předstihem, nyní přinášíme jejich celkové shrnutí.

Konec nezákonného poplatku

Poštovní spořitelna jako poslední z velkých bank přestane od února vybírat poplatek za zrušení trvalého příkazu či souhlasu s inkasem před datem splatnosti.

ČSOB zavedla podobnou změnu už od listopadu. Bez poplatku lze příkazy zrušit jen po internetu, od února 2012 nově i přes telefon. Zrušení na pobočce přijde nadále na 40 korun.

Ještě letos v srpnu přitom tento poplatek vybíralo pět bank. Od září však skončil u Equa bank, která převzala české pobočky Banco Popolare. Od začátku listopadu ho vedle ČSOB zrušila i Evropsko-ruská banka, u nových typů účtů jej už nemusí platit ani klienti Citibank.

K zániku poplatku výrazně přispěla i Česká národní banka jako regulátor trhu. Upozornila totiž banky, že poplatek není v souladu se zákonem o platebním styku.

Lidé musí mít alespoň jeden způsob, jak příkaz před jeho splatností zrušit bezplatně. Většina bank bude nicméně nadále vybírat poplatek v případě, že o zrušení trvalého příkazu nebo souhlasu k inkasu požádá klient přímo osobně na pobočce.

Foto: Jan Langer
Čtěte podrobněji:
Banky ruší poplatek za trvalé příkazy, byl protizákonný
Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon

Česká spořitelna

Největší tuzemská banka, Česká spořitelna, přichystala na přelom roku jen drobné změny.

Z padesáti na šest korun zlevnila službu, díky níž si lze změnit PIN na platební kartě prostřednictvím bankomatu. Zároveň však skončí časově omezená akce, která od loňského podzimu do letošního 15. ledna umožnila změnit si PIN bezplatně.

Klesne také cena za odemknutí či zamknutí karty nebo za změnu transakčních limitů. Přes internet přijde nově na šest korun, na pobočce nebo telefonicky na 30 korun.

Foto: Česká spořitelna
Čtěte podrobněji:
Změňte si PIN na kartě, nabízí banky. Pozor na poplatky
Až polovina lidí má v mobilu i PIN k bankovnímu účtu

Další novinka se dotkne nesplácených úvěrů. Zatímco dosud Česká spořitelna účtovala 300 korun za každou odeslanou upomínku, od února místo něj začne automaticky účtovat "poplatek za správu klienta v prodlení", který již nebude přímo navázán na zaslání upomínky. Výše poplatku se nemění.

ČSOB a Poštovní spořitelna

Druhá největší banka - ČSOB včetně značky Poštovní spořitelna - mění poplatky k 1. únoru, tedy poměrně krátce po předchozí změně.

Vedle již zmíněného konce poplatku za zrušení trvalého příkazu omezí obě značky i sankci za neoprávněnou reklamaci, klesne také "vstupní" poplatek za hypotéku.

Na druhou stranu zdraží cena za výběr z bankomatů jiných bank v tuzemsku. O pětikorunu víc oproti nynějšku zaplatí klienti ČSOB za výběr z bankomatů jiných tuzemských bank. Od února přijde na 35 korun.

Klienti Poštovní spořitelny dosud při výběru z cizích bank (mimo sesterské ČSOB) platili 26 korun, od února cena stoupne na 30 korun. Výjimkou je Era online účet, kde se dosavadní cena 39 korun nemění.

Zvyšuje se také poplatek za papírové výpisy a platební příkazy podané na pobočce.

Novým lákadlem Poštovní spořitelny bude bezplatné vedení účtu pro lidi do 26 let. I dosud sice měli zvýhodněný paušál, činil ale osm korun měsíčně.

Na klienty ČSOB zároveň čeká bezpečnější, i když komplikovanější přihlášení do internetového bankovnictví.

Oba sazebníky reagují také na zavedení smartbankingu, tedy aplikace pro takzvané chytré telefony. ČSOB a Poštovní spořitelna ji spustily na začátku roku, za samotné zřízení a vedení služby nebudou vybírat žádný poplatek.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Druhá největší banka mění poplatky. Máme jejich přehled
ČSOB a Poštovní spořitelna se rozšiřují do chytrých telefonů

Komerční banka

Většinou příjemné změny přináší nový sazebník od 1. ledna klientům Komerční banky.

Nižší poplatky než dosud zaplatí lidé, kteří zapomenou PIN nebo ztratí kartu. Zlevní také archivní výpisy k účtu, stejně jako některé trvalé příkazy podané osobně na pobočce.

Naopak vyšší poplatek čeká majitele kreditních karet při výběru z bankomatu.

Ceny základních služeb, které drobní klienti nejvíce využívají, zůstávají beze změny. Nemění se ani slevový program MojeOdměny, spuštěný v loňském roce.

Novinky se dotknou i podnikatelů. Obchodníkům, kteří mají na platebním terminálu obrat alespoň 10 tisíc korun, navíc banka zruší paušál za pronájem přístroje. Na druhou stranu zdraží terminály s nižším obratem a také výpisy o transakcích zasílané poštou.

Více než dosud zaplatí lidé a firmy při vkladu většího množství bankovek či mincí na účet nebo při jejich výměně.

Foto: Jan Langer
Čtěte podrobněji:
Komerční banka mění ceník. Prošli jsme jej za vás
Na účet zdarma láká další velká banka. Ale s poplatky

GE Money Bank

Dražší odchozí platby, paušál za vedení úvěrového účtu, upomínky i výběr kreditní kartou z bankomatu. To jsou některé z novinek, které na začátku roku přinese nový sazebník GE Money Bank.

Podobně jako většina konkurentů pokračuje také GE Money Bank ve zdražování transakcí zadaných osobně na přepážce. Platební příkaz podaný na obchodním místě zdraží od ledna o pětikorunu na 50 korun, neplatí se jen u balíčku Genius Gold.

GE Money Bank však jde dál než konkurenti a zdraží i tuzemský platební příkaz zadaný přes internetové bankovnictví. Odchozí platba zdraží o dvě koruny na šest korun. O dvě koruny zdraží také odchozí platba z trvalého platebního příkazu nebo inkasa, nově přijde na osm korun. Z aktuálně nabízených balíčků jsou však tyto poplatky samostatně účtovány pouze u nejlevnějšího Genius Start, zatímco u dalších je v ceně měsíčního paušálu, a zdražení se tedy v praxi neprojeví.

Na druhou stranu některé poplatky zlevní, nebo úplně skončí - avšak jen pro balíček Genius Gold s nejdražším paušálem 499 korun měsíčně.

Zdraží i správa revolvingového úvěru. Podobně jako většina ostatních bank nechává GE Money Bank ve svém sazebníku i sporný poplatek za "vedení úvěrového účtu" u spotřebitelských úvěrů. A podobně jako například nedávno ČSOB jej také ona zdražuje.

Foto: GE Money Bank
Čtěte podrobněji:
Zdraží platby, úvěry i upomínky. GE Money mění poplatky
Ovládejte účet i přes smartphone, vzkazuje další banka

Obdobné změny čekají i na právnické osoby a podnikající fyzické osoby. Ti si navíc připlatí například i za vedení konta Genius Business (s elektronickým výpisem jednou měsíčně), zdraží o desetikorunu na 179 korun měsíčně.

Služba přímého bankovnictví BankKlient zdražuje o padesátikorunu na 300 korun měsíčně. O dvacetikorunu na 69 korun zdraží vedení služby Mobil Banka, o třicet korun pak vedení služeb Internet Banka a Telefon Banka (na 79 korun měsíčně).

LBBW Bank

Klientům LBBW Bank, kteří příliš nepoužívají platební kartu, nebo s ní platí jen drobné transakce, banka zvedne měsíční paušál za vedení takové karty.

Změna se dotkne karet, které byly dosud v rámci balíčku „5 za 50" poskytovány zdarma, nebo za poloviční měsíční poplatek jako volitelná služba. Tato výhoda od února zůstane jen v případě, že měsíční objem bezhotovostních karetních transakcí dosáhne alespoň pěti tisíc korun.

Kdo tento limit nepřekoná, zaplatí za kartu běžný měsíční paušál podle standardního sazebníku.

Zmíněný limit se nebude týkat debetní karty Maestro, kterou banka od února nově zařadí mezi volitelné služby v balíčku.

V souvislosti se zavedením plného SMS přístupu u internetového bankovnictví přidává banka do sazebníku poplatek 100 korun za opětovné vygenerování PIN.

Fio banka

Fio banka od února zlevní pojištění ztráty a krádeže karty. Cena nejlevnější varianty Basic klesne o patnáct korun na 135 korun ročně, varianty Classic o 70 korun na 390 korun. Dosavadní varianty Super (800 Kč) a Premium (1080 Kč) budou převedeny na variantu Extra za 800 korun ročně.

Naopak o pětikorunu na 35 korun zdraží výběry z cizích bankomatů. Nadále přitom platí, že zdarma je prvních 10 výběrů v měsíci z "vlastních" bankomatů, každý další v měsíci by zájemce přišel na šest korun. Zvýhodněná cena - šest korun - nadále platí i pro výběry z bankomatů sítě ČSOB.

Waldviertler Sparkasse von 1842 AG

Také Waldviertler Sparkasse von 1842 AG mění ceny pojištění platebních karet obdobně jako Fio (obě banky tím reagují na krok ČSOB, s níž v této oblasti spolupracují). Podobně stoupne i cena za výběr z cizích bankomatů (z 30 na 35 korun).

Končí pětikorunový - a v porovnání s konkurencí "ojedinělý" - poplatek za příchozí platbu na spořicí účet. Na druhou stranu výběr ze spořicího účtu banka nově zpoplatňuje 10 korunami, dosud byl bezplatný.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 4 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 4 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy