Vězni už nebudou pracovat, krize jim bere zaměstnání

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 12. 2008 15:30
Zakázky mizí na Mírově i v Kuřimi
Kontrola ALTEST při návratu z nestřeženého pracoviště zpět do věznice.
Kontrola ALTEST při návratu z nestřeženého pracoviště zpět do věznice. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Hospodářská krize už výrazně ovlivňuje i život v českých věznicích.

Útlum ekonomiky tak začíná brát práci i těm, kteří si odpykávají trest v některých zařízeních.

Například propouštění v mohelnickém Siemensu, které se chystá na začátek roku, se dotkne i odsouzených, kteří pracují v navijárně v areálu nedaleké mírovské věznice.

"V současnosti je zaměstnanost v Mírově dvaašedesát procent. Jak sledujeme situaci na trhu práce v našem regionu, odhadujeme, že v důsledku krize poklesne až na třicet procent," poznamenala mluvčí mírovské věznice Magda Petříková.

Dojde na jiné aktivity

Zvýšený počet vězňů bez práce bude podle ní zátěží především pro zaměstnance věznice. Bude zapotřebí vymyslet pro náhle nezaměstnané vězně jiné aktivity. Mezi odsouzenými může také vzrůst nervozita, protože bez práce nebudou mít možnost výdělku, který jim ve vězení umožňuje například nákup zboží na přilepšenou.

Zatímco v Mírově zatím netuší, kdy se omezování kovovýroby na zaměstnanosti projeví, v Kuřimi už znají přesný termín. Od prvního ledna totiž omezí výrobu místní továrna Tyco Eletronics, která vyrábí součástky pro automobilový průmysl.

"Před příchodem krize pracovalo dvaašedesát procent vězňů. Nyní je to čtyřiapadesát a od ledna se jejich podíl sníží určitě pod padesát procent," uvedl mluvčí věznice Milan Novotný.

Většina ze stovky odsouzených, kteří v Tycu pracovali, bude totiž oficiálně propuštěna z práce právě od prvního ledna. Část z nich se sice podaří přesunout na jiná pracoviště, ale zdaleka ne všechny.

Míst už nepřibývá

Ne všechny věznice však přicházejí o často obtížně zvyšovanou úroveň zaměstnanosti. Například ve Všehrdech na Chomutovsku, kde odsouzení pracují pro menší soukromníky, zatím ubývání pracovních míst nezaznamenali.

"Aktuálně je u nás zaměstnáno přes 75 procent odsouzených, ale jsou mezi nimi i vězni zařazení do školského vzdělávacího střediska. Většinou vykonávají pomocné práce, balí drobné potravinářské nebo drogistické zboží či například třídí odpad," popsala mluvčí věznice Bronislava Vetešníková.

Podobně jsou na tom i v plzeňské věznici na Borech. Hlavním zaměstnavatelem vězňů je společnost Mea Meisinger vyrábějící mřížové rošty. "Tato společnost zatím omezování výroby neohlásila. Ohrožena samozřejmě není ani zaměstnanost těch odsouzených, kteří pracují v provozu věznice," uvedl ředitel věznice Pavel Šefl.

Ani další z velkých zařízení, věznice ve Valdicích, zatím nemusí bojovat s úbytkem míst. Už si tu však všimli, že množství pracovních příležitostí pro vězně stagnuje. Přitom v minulosti jich mírně přibývalo.

"Je dost pravděpodobné, že se u nás krize projeví. Odsouzení nejčastěji pracují ve sklářství, kovovýrobě a kartonáži. První dvě odvětví jsou nejspíš hodně ohrožená. Ale zatím nikdo snižování stavů nehlásil. Moudřejší budeme v únoru či březnu," podotkl mluvčí Josef Witschel.

 

Právě se děje

Další zprávy