Praha - Hodnota bitcoinu dál prudce roste, ve čtvrtek poprvé překonala hranici 14 tisíc dolarů. Tržní hodnota všech bitcoinů v oběhu tak už překonala 250 miliard dolarů. Tempo růstu přitom zrychluje.
Ještě na začátku letošního roku se cena pohybovala okolo jednoho tisíce dolarů, před dvěma lety byla přibližně 400 dolarů.
Analytici a ekonomové stále více hovoří o bublině. Objevují se například přirovnání k "tulipánové horečce" ze 17. století či vývoji cen technologických akcií na americké burze Nasdaq na přelomu tisíciletí.
Po obou zmíněných bublinách následoval prudký propad cen. Stejně tomu může být i v případě nejznámější virtuální měny.
"Jde o nebezpečnou spekulativní bublinu. Ještě nikdy jsem neviděl graf investičního nástroje s tak strmě rostoucí křivkou," řekl před několika dny stanici CNBC ekonom Stephen Roach, který vyučuje na Yaleově univerzitě a v minulosti byl hlavním ekonomem významné investiční banky Morgan Stanley.
"Stejně jako všechny bubliny i tahle jednou skončí. Cena se propadne a ten, kdo do trhu vstoupil mezi posledními, dopadne nejhůř," dodal Roach.
Všechny příznaky bubliny má trh s bitcoiny i podle analytiků londýnské makléřské společnosti CMC Markets. Podle nich je však nemožné předpovědět, kdy dojde ke splasknutí.
Jako jeden z důvodů nynějšího prudkého růstu se uvádí zahájení obchodování s termínovanými kontrakty na burzách v Chicagu - CME a CBOE. K tomu dojde v nejbližších dnech.
Podle expertů to dodává investicím do této virtuální měny na legitimitě i u lidí, kteří dosud měli pochyby a váhali. Obě burzy totiž - na rozdíl od běžných bitcoinových burz, kterých jsou po celém světě desítky - podléhají přísnější regulaci.
Leonhard Weese, prezident hongkongské bitcoinové asociace, se však domnívá, že cenu žene vzhůru obyčejná hamižnost investorů a jejich obava, že pokud nenakoupí teď hned, přijdou o příležitost vydělat v krátkém čase velké peníze.
Velmi populární jsou spekulace na vzestup bitcoinu zejména v Japonsku a v Jižní Koreji. Například korejské bitcoinové burzy mívají až pětinový podíl na denních objemech obchodů. Souvisí to s popularitou spekulace na finančních trzích mezi tamními obyvateli. Znepokojení nad spekulativní mánií již dokonce vyjádřili i korejský premiér a regulátor finančního trhu.
V závěru minulého týdne varoval před investicemi do bitcoinů dokonce i guvernér francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau. Podle něj se nejedná o měnu ani o kryptoměnu.
"Jde o nástroj spekulace. Hodnota bitcoinu a jeho extrémní cenová volatilita nemají žádné ekonomické opodstatnění, a navíc za něj není nikdo zodpovědný," varoval šéf Banque de France na konferenci v Pekingu.
Důležitým faktorem je i omezená nabídka bitcoinů. Jejich množství je totiž algoritmem omezeno na konečných 21 milionů kusů. V současné době jich je "vytěženo" již něco přes 16 milionů, přičemž počet roste jen předem daným a pomalým tempem. Počet vydaných bitcoinů by sice měl dosáhnout svého stropu až po roce 2100, předem stanovené maximum však už nepůjde zvýšit.
Rychlý cenový růst doprovázený občasnou velkou kolísavostí hodnoty má i negativní dopad na akceptaci bitcoinu jako platidla. Významný on-line prodejce her Steam ve středu oznámil, že pozastavil přijímání plateb v bitcoinech. Důvodem je velké kolísání kurzu a příliš vysoké poplatky za transakce v bitcoinech.