Technologické firmy se dostanou snadněji do zahraničí

Petr Kučera Petr Kučera
24. 3. 2011 15:42
Stát rozšíří takzvané podnikatelské inkubátory do dalších zemí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nadějné technologické firmy z Česka budou moci využít síť takzvaných podnikatelských inkubátorů v USA, Švýcarsku, Singapuru a Izraeli. Oznámil to ministr průmyslu obchodu Martin Kocourek.

Už od loňského roku funguje inkubátor CzechAccelerator v americkém Silicon Valley. Podle Kocourka  se osvědčil. Za první rok činnost pomohl deseti českým firmám, jejichž zástupci se mohli například setkat s investory nebo konzultovat své záměry s odborníky na americký trh a legislativu.

Zájemci o program CzechAccelerator 2011-2014 se mohou hlásit agentuře CzechInvest od 1. dubna. Šanci mají malé a střední technologické podniky s připraveným vlastním inovativním produktem.

"Při výběru účastníků programu budeme posuzovat potenciál nabízeného produktu, jeho technická vyspělost a atraktivita, ale i realizovatelnost produktu. Hodnotit se bude i kvalita manažerského zázemí firmy či její podnikatelský plán," říká generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek.

Prodávejte v czině, ale zůstaňte v Česku

Program je vhodný především pro firmy, které podnikají v oblasti informačních a telekomunikačních technologií, v oblasti přírodovědných oborů, čistých technologií nebo nanotechnologií. Můžou se do něj ale přihlásit i společnosti ze zpracovatelského průmyslu a služeb.

"V pilotním kole jsme účastníkům hradili jen pronájem kanceláří a spojených služeb v Silicon Valley. V novém programu budeme hradit i účast na konferencích a školeních a pořízení licencí. Přispějeme rovněž na odborné poradce a částečně budeme hradit i pobyt a dopravu," upřesňuje Křížek.

Od letošního července začne fungovat druhý inkubátor v USA, tentokrát na východním pobřeží USA buď poblíž Bostonu, anebo v New Yorku. Od začátku příštího roku budou podnikatelské inkubátory fungovat také v Izraeli, Singapuru a Švýcarsku.

"Prostřednictvím projektu CzechAccelerator nechceme jen dostat několik českých firem na světové trhy. Jeho cena je především v tom, že pomáhá zvyšovat konkurenceschopnost celé ČR díky praktické podpoře inovačních firem," zdůrazňuje Kocourek.

"Ideálním výsledkem  je situace, kdy firma prodává své produkty po celém světě, ale její vývojové a exekutivní zázemí zůstává v České republice," dodává ministr.

)

 

Právě se děje

Další zprávy