reklama
 
 

Stát přitlačil na firmy, které tají své hospodaření

14. 2. 2011 9:28
Hrozba se naplnila, problémy mohou mít až tři pětiny firem

Praha - Finanční úřady začaly rozdávat pokuty firmám, které nezveřejňují své účetní závěrky ve sbírce listin obchodního rejstříku. Informuje o tom pondělní vydání Hospodářských novin.

"Nedílnou součástí kontroly daně z příjmu se stalo ověření, zda firma tyto údaje poskytuje, a případné udělení pokuty," cituje deník šéfa Generálního finančního ředitelství Jana Knížka. Akce má do státní pokladny letos přinést desítky až stovky milionů korun.

Naplnila se tak hrozba, o níž vloni na podzim informoval online deník Aktuálně.cz. Problémy hrozí až třem pětinám společností, které nemají aktuální údaje v obchodním rejstříku. Finanční úřady kontrolují "jen" účetní závěrku, zatímco kontrolu ostatních údajů mají na starosti soudy.

Pokuty mohou podle zákona dosahovat až tří procent z aktiv společnosti. To by u velkých firem znamenalo miliony korun. S tak vysokými tresty se ale nepočítá.

"Při prvním porušení povinnosti půjde o pokutu v přiměřené ,výchovné´ výši. Ovšem s pohrůžkou, že příště už to bude víc," řekl Knížek Hospodářským novinám.

Neaktuální údaje dlouhodobě komplikují práci nejen různým úřadům a soudům, ale i obchodním partnerům či konkurentům a také běžným spotřebitelům (zákazníkům).

Povinné zveřejňování hospodaření se však nelíbí řadě zejména menších firem. Na webu si totiž může každý zjistit majetkové poměry podnikatele a použít tyto informace třeba k výběru výpalného nebo tlaku na nižší marže. Podrobnosti o hospodaření jsou samozřejmě cenné i pro konkurenci, zvláště pokud sama informační povinnost neplní.

autor: Petr Kučera | 14. 2. 2011 9:28

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama