Stát přitlačil na firmy, které tají své hospodaření

Petr Kučera Petr Kučera
14. 2. 2011 9:28
Hrozba se naplnila, problémy mohou mít až tři pětiny firem
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Finanční úřady začaly rozdávat pokuty firmám, které nezveřejňují své účetní závěrky ve sbírce listin obchodního rejstříku. Informuje o tom pondělní vydání Hospodářských novin.

"Nedílnou součástí kontroly daně z příjmu se stalo ověření, zda firma tyto údaje poskytuje, a případné udělení pokuty," cituje deník šéfa Generálního finančního ředitelství Jana Knížka. Akce má do státní pokladny letos přinést desítky až stovky milionů korun.

Naplnila se tak hrozba, o níž vloni na podzim informoval online deník Aktuálně.cz. Problémy hrozí až třem pětinám společností, které nemají aktuální údaje v obchodním rejstříku. Finanční úřady kontrolují "jen" účetní závěrku, zatímco kontrolu ostatních údajů mají na starosti soudy.

Pokuty mohou podle zákona dosahovat až tří procent z aktiv společnosti. To by u velkých firem znamenalo miliony korun. S tak vysokými tresty se ale nepočítá.

"Při prvním porušení povinnosti půjde o pokutu v přiměřené ,výchovné´ výši. Ovšem s pohrůžkou, že příště už to bude víc," řekl Knížek Hospodářským novinám.

Neaktuální údaje dlouhodobě komplikují práci nejen různým úřadům a soudům, ale i obchodním partnerům či konkurentům a také běžným spotřebitelům (zákazníkům).

Povinné zveřejňování hospodaření se však nelíbí řadě zejména menších firem. Na webu si totiž může každý zjistit majetkové poměry podnikatele a použít tyto informace třeba k výběru výpalného nebo tlaku na nižší marže. Podrobnosti o hospodaření jsou samozřejmě cenné i pro konkurenci, zvláště pokud sama informační povinnost neplní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump poblahopřál "svému příteli" Dudovi k vítězství v polských prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za přítele, k nedělnímu "historickému znovuzvolení". V gratulaci na Twitteru v pondělí uvedl, že se těší na spolupráci s Polskem v oblastech, jako jsou obrana nebo energetika.

"Blahopřeji svému příteli prezidentovi Andrzeji Dudovi z Polska k jeho historickému znovuzvolení. Těším se na pokračování naší důležité spolupráce v mnoha záležitostech, včetně obrany, obchodu, energetiky a telekomunikační bezpečnosti!" napsal šéf Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy