Praha - Štědrá státní podpora stavebního spoření neskončí ani po volbách. Pokud by však vládu sestavovaly ODS, TOP 09 a Věci veřejné, omezí se příspěvek skutečně jen na účely vlastního bydlení. Největší škrty plánuje TOP 09, ani ona však nechce státní podporu zrušit úplně.
Favorit voleb, ČSSD, ale jakékoliv omezení odmítá. Naopak - spolu s komunisty chce obnovit i zvýhodněné novomanželské půjčky a rozšířit možnost úvěrů ze stavebního spoření i na financování studia.
Bydlení, studium a spoření na stáří
"Určitá forma státem podporovaného spoření by měla existovat i nadále," říká ekonomický expert ODS Martin Kocourek, hlavní kandidát občanských demokratů na funkci ministra financí.
Omezování státní podpory by teď podle Kocourka nebylo vhodné. "Jednak myslím, že by lidé spořit měli, a jednak by to mohlo rozkývat systém spořitelen," vysvětluje.
"Umím si představit, že by se dosavadní podpora stavebního spoření a penzijního připojištění sloučila do jednoho typu spoření, určeného kromě zabezpečení na stáří a podpory bydlení také na vzdělávání," dodává Kocourek.
Současná státní podpora
- Ministerstvo financí letos vyplatí na podpoře stavebního spoření téměř 13,3 miliardy korun, což je meziročně zhruba o miliardu méně. Státní podpora se vyplácí zpětně za uplynulý rok.
- Potvrzuje se tak očekávání, že objem státní podpory bude postupně klesat i bez snížení maximální výše příspěvku na jednoho klienta. Mnoho klientů navíc stále čerpá podporu na takzvané staré smlouvy, uzavřené nejpozději v roce 2003, tedy před snížením maximální podpory z 4500 na 3000 korun ročně.
- Celkový počet smluv o stavebním spoření klesl ke konci loňského roku o 2,8 procenta na téměř 4,93 milionu. Počet nově uzavřených smluv vloni meziročně klesl o 18,5 procenta na 575,3 tisíce.
Současně však zdůrazňuje, že taková podpora by musela být účelově vázaná, příjemci by tedy oproti dosavadní úpravě museli prokazovat její skutečné využití na zákonem stanovené oblasti.
Také podle TOP 09 má státní příspěvek dostávat jen ten, kdo spoření skutečně použije k financování bydlení. Oproti ODS, která chce omezit jen nově uzavřené smlouvy, by exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 odebral státní podporu i zpětně lidem, kteří nyní spoří. Výslovně nevyloučil ani určité snížení příspěvku. Jako jediný zástupce větších stran tak v zásadě podporuje návrhy současného ministra financí Eduarda Janoty.
Na účely vlastního bydlení chtějí státní podporu omezit také Věci veřejné. Lidé, kteří chtějí spořit bez omezení účelu, by měli dostat možnost běžně kupovat státní dluhopisy za výhodný úrok. "Navíc vznikne tlak na banky, aby se začaly chovat trochu mravně. Když pocítí odliv hotovosti, budou muset začít konečně víc půjčovat nebo nabízet dobré termínované vklady," vysvětluje stínový ministr financí za Věci veřejné Kamil Jankovský.
Předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš ale upozorňuje, že výraznější omezení státní podpory spoření by způsobilo postupný odliv peněz ze systému, takže spořitelny by pak nemohly poskytovat výhodné překlenovací úvěry jako dosud. Zpětné omezení je navíc podle analýz asociace protiprávní.
Další omezení už ne
Sociální demokraté si už snížení státní podpory vyzkoušeli v roce 2003. Tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka snížil maximální příspěvek ze 4500 na 3000 korun ročně a prodloužil minimální dobu spoření z pěti na šest let.
Výsledkem byl obrovský nárůst zájmu o uzavření spoření ještě podle starých podmínek. Stát tak musel v dalších letech vyplácet vyšší podporu, než kdyby k omezení nedošlo. Její objem sice od rekordního roku 2005 postupně klesá, teprve loni se však vrátil alespoň na úroveň roku 2003.
Další omezení teď Sobotka neplánuje. "Snížilo by to význam systému pro středně- a nízkopříjmové skupiny, které ho dnes poměrně hodně využívají. Každé další zpřísnění by ohrozilo stabilitu systému," vysvětluje.
Narušení stability systému se obávají také lidovci. "Je v něm nahromaděno obrovské množství peněz, které pomáhají i české ekonomice. Nemusí být nutně utraceny za výdaje související s bydlením, ani tak se ty peníze neztratí. Navíc výdaje na tuto státní podporu se rok od roku snižují, takže bychom do toho nezasahovali," říká místopředseda KDU-ČSL Pavel Horák.
Sociální demokraté naopak už loni ve sněmovně prosadili rozšíření výhodných úvěrů ze stavebního spoření i na financování studia, už ale neměli dost sil na přehlasování následného senátorského veta.
"Obdobná forma podpory je obvyklá i v zahraničí, například v Rakousku," vysvětluje poslanec ČSSD Radko Martínek, jeden z autorů návrhu. Vedle školného má být úvěr ze stavebního spoření nově určen také na nepřímé náklady studia, zejména na ubytování, stravování, dopravu či nákup učebních pomůcek. Studenti by směli čerpat až 36 tisíc korun ročně.
Miroslav Kalousek z TOP 09 však upozorňuje, že podle sociálnědemokratického návrhu by si úvěr mohl vzít nejen účastník stavebního spoření, ale (v jeho prospěch) také "osoba blízká". Na jednoho studenta by tedy mohla spořit celá rodina, což by vedlo ke značnému nárůstu státní podpory.
Návrat novomanželských půjček
Žádná z větších stran neplánuje zrušení či omezení dosavadních daňových úlev souvisejících s financováním vlastního bydlení. Konkrétně jde o možnost odečíst si od základu daně zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.
Sociální demokraté plánují také návrat novomanželských půjček, přesněji řečeno rozšíření už nyní fungující podpory mladých rodin ze Státního fondu rozvoje bydlení.
Čtěte také: Stavební spořitelny zdražují překlenovací úvěry Kolik teď zaplatíte za hypotéku? Přehled sazeb a slev Motejl: K umístění antény není třeba souhlas vlastníka |
Na výhodné půjčky podle ČSSD by měli šanci lidé do 40 let věku při získání prvního bytu nebo při rekonstrukci staršího bytu. Při narození dítěte získají manželé nárok na speciální zvýhodnění (odpočty).
Sociální demokraté odhadují, že jejich plán zatíží rozpočet maximálně 1,5 miliardou korun. Kompenzovat to však mají vyšší rozpočtové příjmy, hlavně díky dani z přidané hodnoty.