Praha - Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření vloni v Česku podle očekávání klesl. Podle údajů spořitelen bylo vloni uzavřeno 887 tisíc nových smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes milion.
"Řadě občanů se snížily možnosti uspořit část svých příjmů," vysvětlil pro ČTK hlavní důvod poklesu tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Z pěti tuzemských spořitelen zaznamenaly nárůst jen Modrá pyramida a Wüstenrot. Lídrem na trhu však s téměř polovičním podílem zůstává Českomoravská stavební spořitelna.
Rekordním byl rok 2003, kdy lidé kvůli chystanému snížení státní podpory narychlo uzavírali nové smlouvy, aby ještě dosáhli na dosavadní vyšší podporu. Jen nových smluv bylo tehdy uzavřeno téměř 2,1 milionu.
Klesá také celkový počet aktivních smluv ve fázi spoření. Zatímco v roce 2003 jich bylo 6,3 milionu, v roce 2008 už jen necelých 5,1 milionu a ke konci loňského září kolem 4,9 milionu.
Pořád lepší než hypotéky
Klesl také objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření. Tuzemské spořitelny vloni půjčily 66,4 miliardy korun, což je meziročně o více než 11 procent méně.
Podle Šedivého je však tento pokles v době krize relativním úspěchem, zejména v porovnání s jinými typy úvěrů na bydlení. Například trh hypoték meziročně klesl o více než třetinu.
Čtěte také: Janota: stavební spoření musí skončit, stát na něj nemá Hypotéky dostalo o třetinu méně lidí. Zlevnění nepřišlo Končí vám fixace hypotéky? Nečekejte na dopis z banky |
Pokud ovšem chtějí podle něj stavební spořitelny i nadále poskytovat současné poměrně vysoké objemy úvěrů, musejí i do budoucna zajistit zdroje, tedy příliv klientů, kteří budou spořit. "Vklady i úvěry jsou dvěma stranami téhož produktu a není možné je posuzovat odděleně," řekl Šedivý pro ČTK.
Pro letošní rok očekává asociace obdobné výsledky jako loni, a to jak u půjček, tak i v případě uzavíraných smluv. Výsledkům by stejně jako v roce 2003 mohly pomoci spekulace o dalším snížení státní podpory.