Praha - K vlně snižování úrokových sazeb na spořicích účtech se přidaly další banky. Od července klesá zhodnocení vkladů u ČSOB, Poštovní spořitelny, Raiffeisenbank a Volksbank.
Termínované vklady jsou oproti předchozímu měsíci méně úročeny u Poštovní spořitelny, LBBW Bank, Citibank a J&T banky. Naopak pro zvýšení sazeb se rozhodly Volksbank a UniCredit Bank.
Na trhu se od července zároveň objevila i novinka nazvaná Internetové spoření České spořitelny.
Klesáme...
Výrazně dolů šla s úroky Volksbank. Místo dosavadních 2,03 procenta se vklad na spořicím účtu zhodnotí jen 1,53 procenty.
Až o 0,5 procentního bodu klesly úrokové sazby z vkladů u J&T Banky. Také v tomto případě je důvodem vývoj sazeb na mezibankovním trhu.
Úročení Spořícího účtu s prémií u ČSOB kleslo z dosavadních 1,5 procenta ročně na 1,3 procenta, beze změny zůstává prémie 0,5 procenta připisovaná v polovině a na konci roku.
Méně výhodné než dosud je i Červené konto Poštovní spořitelny. Zůstatek nad 50 tisíc korun se nově úročí jen 1,80 procenty (dříve 2,00), beze změny zůstává minimální zhodnocení částky pod 50 tisíc (0,10 procenta). Poštovní spořitelna také výrazně snížila sazby u termínovaných vkladů.
Raiffeisenbank nově úročí vklady na spořicích účtech v nejnižším pásmu (do 200 nebo 500 tisíc) pouze 0,4 procenty místo dřívějších 0,5 procenta.
Řada dalších bank snížila sazby spořicích účtů a termínovaných vkladů už ve druhé půlce května - krátce po poklesu základních sazeb ČNB na rekordní minimum. Od 1. června pak šla s úroky dolů i Axa Bank, dosavadní jednička na trhu.
V tabulce, zpracované provozovatelem portálu mbpoint.cz, porovnáváme efektivní úrokovou sazbu pro vklady 50 a 100 tisíc korun. Efektivní sazba ukazuje "skutečné" úročení konkrétního vkladu bez ohledu na marketingová lákadla některých bank (například při pásmovém úročení se nejvyšší úrok vztahuje pouze na určitou část zůstatku).
Kampeličky výhodnější než banky
Výhodnější spořicí účet s možností okamžitého výběru nyní nabízejí družstevní záložna Unibon (úrok 2,6 %, omezení na dva výběry měsíčně). Vkladní knížka od Metropolitního spořitelního družstva nabízí dokonce čtyři procenta s možností okamžitého výběru.
Úročení od 2,5 do 3,1 procenta nabízí také záložna Moravský peněžní ústav, ta však v současnosti nepřijímá nové členy.
Novinka od spořitelny pro skutečné střadatele
Sazbu až 1,50 procenta nabízí červencová novinka - Internetové spoření České spořitelny. Hlavní výhodou jsou nulové poplatky za vedení i zřízení účtu, peníze lze vybrat kdykoliv. Založení je možné jen přes internet, po telefonu nebo přes službu Servis 24.
"Klient může získat roční úrokovou sazbu až 1,5 %, pokud je jeho průměrný zůstatek na spořícím účtu mezi sledovanými čtvrtletími stejný nebo vyšší. V opačném případě se klientovi bude připisovat základní měsíční úrok ve výši 0,5 %," upřesňuje Martin Techman, ředitel úseku rozvoj obchodu České spořitelny. Cílem je zvýhodnit klienty, kteří budou účet používat skutečně ke spoření a zůstatek jim tedy poroste.
Dalším omezením je možnost nechat si převést peníze ze spořicího účtu pouze na jediný konkrétní účet, který si klient zvolí při sjednání spoření.
Čtěte také: Která banka je nejvstřícnější? Podívejte na nové pořadí Kolik opravdu zaplatíte za hypotéku? Nejde jen o úroky Vadí vám zdražování? Banky mlží, potrestáte je snadno |