Spořicí účty konečně nabízí zajímavý úrok. Jak vypadají nabídky bank a kde vězí háčky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
30. 12. 2019 15:09
Banky v závěru letošního roku nabídly zajímavější úročení na spořicích účtech než v minulosti. I proto se zájem o ně zvýšil a ukládá na ně peníze většina klientů, kteří je mají k dispozici. Zeptali jsme se bank na současné trendy na trhu se spořením a nabízíme zároveň přehled, jaké zhodnocení jednotlivé banky nabízejí a za jakých podmínek.
Foto: Shutterstock

Spořicí účty jsou velmi oblíbené především u konzervativních klientů, kteří chtějí od bank alespoň nějaký úrok a přitom potřebují mít hotovost připravenou pro nenadálé výdaje. 

Podle průzkumu Raiffeisenbank spoří až 86 % Čechů ve věku 25 až 55 let. Ke spoření využívají právě spořicí účet a pak penzijní připojištění. "Průměrně si odkládají 3600 korun měsíčně a za rok tak zvládnou našetřit 43 200 korun. V případě spoření platí, že čím vyšší vzdělání a příjem lidé mají, tím větší mají potřebu spořit," říká Petr Štětka, segmentový manažer Raiffeisenbank.

Nejčastěji lidé spoří proto, aby si vytvořili finanční rezervy. V průzkumu tento důvod uvedlo 75 % Čechů. Na dovolenou pak spoří 34 % respondentů, 18 % spoří jen tak a 15 % na své koníčky. Mladí lidé ve věku od 25 do 34 let šetří zejména na bydlení či svatbu. Naopak starší lidé nad 45 let šetří ve větší míře na důchod.

Podle dalšího průzkumu, tentokrát společnosti Ušetřeno.cz, mají o spořicí účty největší zájem obyvatelé Prahy, druhým nejspořivějším regionem se stal Jihomoravský kraj, třetí příčku obsadil moravskoslezský region.

"Obecně lze říci, že k zájmu o tento produkt mohou střadatele přivést vyšší mzdy, ale svou roli může hrát i obava ze zhoršení ekonomické situace," míní Daniel Gorol, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Mít spořicí účet naopak nejméně láká obyvatele Karlovarského a Libereckého kraje.

Podle tohoto průzkumu jsou nejaktivnějšími střadateli na spořicích účtech lidé starší 65 let. "Tento produkt se těší velké oblibě právě u seniorů proto, že jde o konzervativní produkt, který je pojištěný ze zákona. Dalším důvodem je to, že většina zájemců má v tomto věku minimální nebo nulové úvěrové výdaje, tudíž má již splacené půjčky i hypotéky. Navíc je produkt jednoduchý a neobsahuje zpravidla mnoho podmínek," vysvětluje analytik Daniel Gorol.

Pozor na podmínky výhodného úročení

Podle Martina Mašáta, ekonoma společnosti Partners, vývoj úročení spořicích účtů odráží měnovou politiku centrální banky.

"Dokud byla základní sazba nula procent, tedy do půlky roku 2017, těžko mohly banky dávat nějaké úroky. Ani to nevadilo, protože inflace byla také nula. Ale naštěstí se základní sazba ČNB od té doby zvedla osmkrát na úroveň dvou procent, kde trůní od května. Inflace však doběhla už na tři procenta. Právě toto zvedání sazeb umožnilo bankám lépe hospodařit s penězi klientů a s určitým odstupem začaly nabízet i nějaký úrok," vysvětluje letošní výhodnější nabídku Martin Mašát. 

Úročení spořícich účtů se nyní podle něj v průměru pohybuje kolem půl procenta až procenta. "Ale nic není tak jednoduché. Banky se snaží různě působit a lákat klienty, a tak nabízejí prapodivné modifikace spořicích účtů. Například se úročí jen do určité sumy nebo zase jen nad ni. Nebo je slíben vyšší úrok, ale jen na krátkou dobu. Opakem je nižší úrok v případě brzkého výběru peněz. Nebo bývá úrok vázán na současné využívání dalších bankovních služeb. No prostě džungle," upozorňuje Mašát.  

Primárním marketingovým tahem, který má zaujmout potenciální klienty, je podle něj zvýšení sazby nad úroveň konkurence. "Cílí se zde na proaktivní klienty, kteří jsou ochotni kvůli deseti dvaceti bazickým bodům vybrat účet a převést peníze jinam. Většinou je tento převod nevýhodný, a to nejen kvůli poplatkům, ale i časové náročnosti při otevíraní účtů a nutnosti sledovat různé akce. Tito klienti často nejsou ani výhodou pro banku, protože dotované úroky něco stojí a po ukončení akce jsou opět titíž klienti připraveni vyrazit o dům dále," dodává ekonom Partners.

Odhaduje, že v roce 2020 by si konzervativní střadatelé mohli mírně polepšit a úročení na spořicích účtech by se mohlo posunout směrem k 1,5 % před zdaněním. 

Nejčastěji vybíranými spořicími produkty u návštěvníků portálu Ušetřeno byly v tomto roce účty od Raiffeisenbank, ING, Hello bank! a Trinity Bank. V podzimních měsících narostl zájem také o spořicí produkt od Wüstenrot.

Jaká je aktuální nabídka vaší banky? Podívejte se.

Banka Úrok spořicího účtu Informace
Air Bank Bonusová sazba 1,3 % pro zůstatky do 250 tisíc korun + bonusová sazba 0,4 % pro zůstatky nad 250 tisíc korun Pro získání bonusové sazby stačí pětkrát za měsíc zaplatit kartou nákup v jakékoli výši. Platební karta je vydávána k běžnému účtu, tedy vyplatí se mít u banky běžný účet.
Creditas Roční úroková sazba 1,8 %, od ledna 2020 1,6 % Sazba se nemění výší vkladů, není nutné zakládat běžný účet.
Česká spořitelna Úroková sazba 0,2 % do částky 200 000 Kč, nad 200 000 Kč je úroková sazba 0,01 %. Není potřeba mít běžný účet, ale platí, že pokud klient ze spořicího účtu vybere jakoukoliv částku, nepřipíše mu banka úrok z vkladu za měsíc, ve kterém k výběru došlo.
ČSOB a Poštovní spořitelna Úroková sazba se pohybuje v závislosti na výši úspor: 0,5 % do 250 tisíc Kč, 0,75 % od 250 tisíc do 500 tisíc, 1 % od 500 tis. do jednoho milionu. Zůstatky nad jeden milion jsou úročeny sazbou 0,15 %. Ke spořicímu účtu je povinné zřízení elektronického bankovnictví. Vlastnictví běžného účtu není nutné, avšak je vítané pro snadnější obsluhu klientem. Pro děti do 18 let má sazbu 1 % do částky 250 tisíc, navíc je možné získat bonus 0,2 % za vlastnictví Poštovního účtu a 0,2 % za pravidelnou investici v minimální výši 1000 Kč měsíčně.
Equa bank Má dva spořicí účty: účet Hit má sazbu 0,2 % + bonus 1,1 % do 300 tisíc Kč, sazba 0,2 % nad 300 tisíc, účet Max má úrok 0,2 % do 500 tisíc Kč a 1,5 % nad 500 tisíc. Je nutné založit běžný účet. Bonus lze k účtu Hit získat tak, že klient provede tři platby kartou nebo má na účtě uloženo k poslednímu dni v měsíci alespoň 50 tisíc Kč.
Expobank Nabízí jako spořící běžný účet Neo - sazba 1,6 % Vedení účtu, výběry z bankomatů a platby kartou
po celém světě zdarma
Fio banka Má úrokovou sazbu 0,45 % do jednoho milionu, sazbu 0,55 % u vkladu mezi jedním milionem a 10 miliony, sazbu 0,6 % nad 10 milionů Kč. Bez podmínek
Hello bank! Úročené vklady jen do 300 tisíc korun sazbou 1,5 % Není nutné mít běžný účet. 
Komerční banka Sazba 0,2 do částky 200 tisíc Kč, nad tuto částku do 30 milionů sazba 0,01 %. Je možné získat bonusovou sazbu 0,8 %. Je třeba mít běžný účet. Základní úrok je připisován čtvrtletně, bonus je připisován pololetně a je počítán z nižší z částek vkladu do vybraných produktů a zůstatku spořicího účtu za dané pololetí.
mBank Spořicí účet eMax Plus má sazbu 0,01 % do 100 tisíc korun, nyní až do odvolání je možné získat sazbu 0,3 % do 100 tisíc korun, pokud klient zaplatí měsíčně alespoň čtyři tisíce korun a požádá o bonus, a to přes internetové bankovnictví. K mKontu jde založit mSpoření, kdy z každé odchozí platby se ukládá 1 % na spoření. Sazba je 1,2 % do 100 tisíc korun. Je třeba mít založený běžný účet.
Moneta Money Bank Sazba 1,2 % do zůstatku jeden milion Kč, sazba 0,5 % nad jeden milion Kč  Běžný účet není potřeba zakládat, ale banka ho doporučuje.
Raiffeisenbank Nový klient dostane sazbu 3 % na šest měsíců u vkladů do výše 150 000 Kč. Po uplynutí této doby je sazba 1 % v případě aktivního využívání osobního účtu. Vklady od 150 000 do 500 000 Kč jsou v případě aktivního využívání osobního účtu úročeny 0,7 %. Nad 500 000 jsou vklady úročený sazbou 0,01 %. Pokud není osobní účet aktivně využíván, má spořicí účet od 0 do 500 000 Kč sazbu 0,1 %. Aktivní využívání znamená, že na osobní účet musí měsíčně přijít alespoň 15 000 Kč a zároveň je třeba v daném měsíci realizovat alespoň tři transakce, které se v něm i zaúčtují.
Sberbank Sazba 1,38 % do 300 tisíc korun, sazba 1,45 % nad 300 tisíc do milionu korun, sazba 1,70 % nad milion do tří milionů Kč, nad tři miliony sazba 1,75 % Není potřeba zakládat běžný účet.
Trinity Bank
Do 15. května 2020 banka garantuje na spořícím účtu Výhoda+ s jakýmkoliv zůstatkem sazbu 1,58 %. Bez omezení, není potřeba zakládat běžný účet.
UniCredit Bank Sazba 0,05 % do 499 999 korun, sazba 0,01 % od 500 000 Kč Běžný účet není nutné zakládat.

 

Právě se děje

Další zprávy