Banky slibují tisíce za půjčky. Víme, kdy je nedostanete

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 2. 7. 2014 11:20
Kdo by nechtěl získat třeba 50 tisíc korun, které banka slibuje v reklamě, na konci řádného splácení půjčky. Podmínky jsou ovšem někdy nastaveny přísně.
Foto: Vojtěch Marek

- aktualizace textu 2.7. v 11:20: opravili jsme podmínky u bonusu od GE Money Bank; banka toleruje až šestidenní prodlení a bonus nebere hned první den po splatnosti, jak bylo původně v textu uvedeno

Praha – Už pět bank a tři úvěrové společnosti lákají klienty na odměnu za řádné splácení spotřebitelské půjčky.

Následují tak Air Bank, která začala trvale odměňovat klienty za řádné splácení v říjnu roku 2012. Nyní nabízí půjčky s úrokem v rozsahu 10,9 až 27 procent, ale tomu, kdo úvěr po celou dobu řádně splácí, sazbu nakonec sníží na garantovaných 9,9 procenta. Konkrétně tak, že jim odpustí několik splátek na konci splatnosti půjčky.

Odměnu, kterou banky slibují, však nemusí klienti v některých situacích - navzdory řádnému splácení - vůbec dostat. Například Sberbank a Raiffeisenbank slibují bonusy až v řádech desítek tisíc korun, ale v případě předčasného splacení půjčky lidé nedostanou žádný.

Online deník Aktuálně.cz prozkoumal podmínky nabídek, na něž nyní lákají reklamní kampaně finančních domů.

Peníze zpět. Jak to funguje?

Nejčastější formou odměny je, že po určité době řádného splácení vrátí společnost část zaplacených peněz klientům zpět. Raiffeisenbank a Sberbank to však podmiňují doplacením celé půjčky podle sjednaného splátkového kalendáře.

Raiffeisenbank vyplácí v závislosti na velikosti půjčky a délce splatnosti (čím vyšší a delší půjčka, tím vyšší bonus) předem přesně stanovenou sumu v rozmezí tří až padesáti tisíc korun. Na maximální bonus získá nárok jen ten, kdo si půjčí alespoň 250 tisíc korun na nejméně pět let.

Sberbank postupuje stejně, jen odměnu vyčísluje jako podíl z výše půjčky v rozmezí 5 až 20 procent. Maximální bonus získá ten, kdo si půjčí alespoň 50 tisíc korun na osm let.

Obě banky vymezují také další podmínku pro nárok na bonus, a sice minimální dobu splácení. V Raiffeisenbank je potřeba půjčku splácet alespoň dva roky, ve Sberbank tři. Nejpřísnější je v tomto ohledu UniCredit Bank, která bonus poskytuje jen u sedmiletých půjček a ještě jen u konsolidací - tedy u půjček, kterými se splácí jiné půjčky. Kdo tyto podmínky splní, může při řádném splácení získat až 18 měsíčních splátek zpět. UniCredit vrací vždy jednu po roce řádného splácení a na konci splatnosti úvěru pak 12 měsíčních splátek (pokud klient nasbíral alespoň tři roční odměny).

Úvěrová společnost Home Credit vrací 50 procent ze zaplacených úroků za každý řádně splacený rok. Také Cetelem odměňuje každý řádně splacený rok, a to tak, že u půjček se splatností alespoň na čtyři roky vrací jednu měsíční splátku a u půjček se splatností od 25 měsíců do čtyř let vrací polovinu měsíční splátky. Provident pak vrací za každých 13 týdenních řádně zaplacených splátek jednu zpět.

O bonus můžete přijít i při denním zpoždění

GE Money Bank postupuje jinak: Za každý řádně splácený rok snižuje v roce následujícím úrokovou sazbu o jeden procentní bod. Jakmile se splátka zpozdí o více jak šest dnů, přichází klient o bonus v daném roce. Ztráta bonusu i na další roky následuje při zpoždění delším jak 30 dnů nebo v případě, že klient má u banky dvě splátky po termínu současně.

Raiffeisenbank je zase nejtvrdší v tom, že hned za první pochybení (prodlení přesahující pět dnů) bere nárok na veškerý bonus. Podmínky pro ztrátu bonusu v jednotlivých společnostech porovnává následující tabulka.

Tabulka: Jak rychle banky berou bonus

Společnost Co je řádné splácení Co se stane při porušení
Air Bank Prodlení max. 5 dnů Za každé porušení klient přijde o 20 % z bonusové sazby, při prodlení třicet a více dnů ztratí celý bonus.
Cetelem Klient nesmí dlužit splátku déle než 15 dnů nebo ji odložit. Klient nedostane odměnu v daném roce.
GE Money Bank Prodlení max. 6 dnů. Klient ztratí nárok na snížení úroku v daném roce, při řádném splácení v následujícím roce ale opět může na snížení úroku dosáhnout. O benefit definitivně přijde v momentě, kdy dluží splátku déle než 30 dnů nebo je v prodlení se dvěma a více splátkami.
Home Credit Prodlení max. 5 dnů. Klient nedostane odměnu v dalších letech (o dříve vyplacený bonus ale nepřijde).
Provident Financial Max. jedna vynechaná splátka v období 13 týdnů + nesmí být nedoplatky u ostatních půjček. Klient nedostane odměnu, po dalším řádném splácení na ni opět získá nárok.
Raiffeisenbank Prodlení max. 5 dnů. Klient nedostane vůbec žádnou odměnu.
Sberbank Prodlení max. 10 dnů Pokud dojde jednou k prodlení do 30 dnů, vyplacena je polovina z odměny, při dalším prodlení zůstává klient bez odměny.
UniCredit Bank Klient není v prodlení se splátkou více jak pět dnů na konsolidaci nebo na jiném úvěru od UniCredit déle než 30 dnů. Klient ztrácí nárok na vrácení splátky v daném roce. Teprve když třikrát uhradí později než za pět dnů, přichází o možnost vrácení splátky definitivně.

Předčasné splacení

Liší se také podmínky, kam bude vyplacen případný bonus za řádné splácení. (Žádnou takovou podmínku si logicky nekladou Air Bank a GE Money Bank, které volí jinou formu bonusu než vyplácení peněz.)

Nejpřísnější jsou v Raiffeisenbank, UniCredit Bank a v Home Creditu. V obou zmíněných bankách se bonus vyplácí jen na účty vedené právě v těchto bankách, čímž si zajišťují, že klient s půjčkou si zde založí (pokud ho ještě nemá) také osobní účet. Home Credit doporučuje založení kreditní karty, na jejíž účet bonusy vyplácí. Kdo to odmítne, dostane peníze poštovní poukázkou nebo na účet.

Provident peníze posílá bankovní poukázkou či přes svého zástupce, další společnosti pak na libovolný bankovní účet.

Na vyplacení bonusu alespoň v poměrné části si musí nechat zajít chuť klienti Raiffeisenbank a Sberbank, pokud se rozhodnou půjčku předčasně splatit (ať už celou, nebo jen její část). Podmínky všech osmi společností v případě předčasného splacení ukazuje následující tabulka.

Tabulka: Bonus a předčasné splacení

Společnost Co se stane při předčasném splacení?
Air Bank Odměna se uplatní částečně, na doplatkovou částku úvěru je počítána bonusová úroková sazba.
Cetelem Klient dostane odměnu jen za roky, kdy úvěr splácel.
GE Money Bank Klient nepřijde o dříve sníženou splátku a z toho plynoucí úsporu.
Home Credit Klient dostane odměnu jen za roky, kdy úvěr splácel.
Provident Financial Klient dostane odměnu jen za dobu, kdy úvěr splácel.
Raiffeisenbank Klient nedostane žádnou odměnu.
Sberbank Klient nedostane žádnou odměnu.
UniCredit Bank Klient dostane odměnu jen za roky, kdy úvěr splácel.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Porovnejte si podmínky půjček a ušetřete! Online porovnávač.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy