Kampeličky čeká zpřísnění, některé se změní na banky

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 7. 2014 13:10
Vládou schválená novela reaguje na problémy, do nichž se v poslední době dostal sektor družstevních záložen. Dvě z největších přišly o licenci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pravidla pro družstevní záložny, tedy takzvané kampeličky, se opět zpřísní. Vláda dnes schválila návrh novely zákona o spořitelních a úvěrních družstvech. Po změně volala i Česká národní banka - vadí jí, že záložny v praxi fungují jako akciové společnosti a nepřipomínají družstva.

Vládou schválený předpis je přísnější než jeho první varianta, kterou připravilo ministerstvo financí ještě pod vedením Miroslava Kalouska - i když z něho vychází.

Novela, o níž nyní rozhodnou poslanci, omezuje velikost záložny maximální bilanční sumou ve výši pěti miliard korun. Pokud by se záložna nad tuto hranici dostala, musela by automaticky od roku 2018 zahájit přeměnu na banku.

„Stanovení limitu velikosti bilanční sumy družstevní záložny a na něj navazující povinná transformace na banku zajistí, že ty instituce, které se svou velikostí, způsobem řízení a produktovou nabídkou podobají bankám, budou vykonávat svou činnost jako banky, tedy akciové společnosti,“ zdůvodňuje ministerstvo financí návrh v důvodové zprávě.

Dvě záložny chtějí být bankou

Záložny, které se nebudou chtít transformovat na banky a jejichž bilanční suma překročí hranici pět miliard korun či se k této hranici bude blížit, dostanou přechodné období 36 měsíců od účinnosti novely, během níž budou muset svou bilanční sumu snížit.

Momentálně by se toto opatření týkalo dvou záložen. Moravský peněžní ústav má bilanční sumu kolem devíti miliard a už zažádal Českou národní banku o bankovní licenci, Záložna Creditas má sumu zhruba 10,5 miliardy a žádost o licenci chce podat na podzim, jak online deníku Aktuálně.cz potvrdila mluvčí Marcela Polášková.

Podle novely mají záložny od roku 2015 platit také dvojnásobné příspěvky do Fondu pojištění vkladů, který střadatelům zaručuje v případě krachu vyplacení všech vkladů až do ekvivalentu 100 tisíc eur. Nyní záložny platí stejné příspěvky jako banky. Dnes platí 0,04 % z objemu pojištěných vkladů každé čtvrtletí, podle nových pravidel to bude 0,08 %.

Vyšší členské vklady

Návrh se snaží také zvýšit zájem členů družstva na jeho fungování. Stanovuje například minimální výši členského vkladu ve výši jedné desetiny součtu úročených vkladů daného člena - kdo tedy bude chtít na spořicí účet uložit třeba 100 tisíc korun, musel by zaplatit členský vklad ve výši 10 tisíc korun.

„Toto pravidlo znamená, že vklady nad desetinásobek souhrnu členských vkladů daného člena budou obecně umožněny, avšak nebudou úročeny. Pravidlo bude účinné pro depozita vložená po 1. červenci 2015. Pro depozita vložená před tímto datem bude toto pravidlo „jedna ku deseti“ aplikováno až od 1. ledna 2018, navíc v mírnější podobě,“ vysvětluje Radek Ležatka, mluvčí ministerstva financí, které novelu připravilo.

Od roku 2018 má platit také pravidlo minimální výše základního členského vkladu ve výši 1000 korun. Nyní většina záložen vybírá pouze jednu korunu.

Záložny v problémech

Novela zavádí také limit pro úvěry poskytnuté jednomu členovi družstva ve výši 30 milionů korun. Má být účinný od 1. ledna 2018, pro smlouvy uzavřené před tímto datem bude platit tříleté přechodné období.

„Návrh reaguje na zhoršující se situaci v sektoru družstevních záložen, která bohužel v loňském roce vyústila v krach největšího subjektu na tomto trhu. Cílem navrhovaných změn je především stabilizace sektoru takzvaných kampeliček, přiblížení jeho fungování mezinárodním standardům a eliminace rizik tohoto sektoru pro Fond pojištění vkladů,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Česká národní banka loni v prosinci odebrala licenci Metropolitnímu spořitelnímu družstvu. Jeho představitele nyní vyšetřují státní zástupci s podezřením na tunelování družstva. Na konci června pak přišla o licenci také záložna WPB Capital, která podle ČNB uměle navyšovala kapitál penězi, které sama půjčovala účelově založeným firmám.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 5 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy