Víkend bez banky. Dvě největší odstaví své systémy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 7. 2014 7:28
Miliony klientů České spořitelny a ČSOB nebudou moci dočasně ovládat své účty. Banky spustí nový systém, slibují vylepšení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojta Petr/Economia

Praha - Dvě největší tuzemské banky omezí během nadcházejících dnů své služby.

Klienti České spořitelny se dočkají odstávky systému od tohoto pátku do neděle, v sobotu spořitelna uzavře i „víkendové“ pobočky. ČSOB i její značka Poštovní spořitelna pak odstaví klienty od přímého bankovnictví a také od některých služeb na pobočce na čtyři dny na začátku srpna.

V obou případech nebudou omezeny funkce platebních karet, s nimiž půjde normálně platit či vybírat peníze z bankomatu.

Spořitelna: Bankomaty budou víc prodejní

Česká spořitelna vypne některé své platební systémy od jedenácté hodiny večerní v pátek 18. července do nedělních odpoledních hodin (přesnou hodinu nezveřejnila).

Dostupné nebudou všechny formy přímého bankovnictví, tedy internetové a telefonní bankovnictví a také mobilní aplikace České spořitelny pro chytré telefony.

Fungovat nebude ani web spořitelny. V sobotu zůstanou zavřeny i takzvané víkendové pobočky. Omezeni budou také lidé používající platební systém pro mobilní telefony Mobito - účet nebude možné dobíjet a Mobitem nepůjde platit přímo z účtu.

Důvod omezení? "Připravujeme vylepšení našeho přímého bankovnictví. Nové funkčnosti budeme nasazovat ve všech aplikacích Servis 24 a Business 24," sděluje České spořitelna svým klientům.

Novinky nejsou nijak dramatické - přes přímé bankovnictví bude nově možné sjednat některé finanční produkty. Spotřebitelský úvěr či kontokorent tak nově půjde sjednat přes aplikaci pro chytrý telefon a účet pro investování u dceřiné firmy Brokerjet bude možné zase založit přímo v internetovém bankovnictví.

Nové "prodejní" funkce po víkendu získají také bankomaty České spořitelny. V nich bude možné sjednat či navýšit kontokorent, navýšit limit u kreditní karty nebo si sjednat spotřebitelský úvěr.

Spořitelna navíc slibuje, že peníze z těchto operací budou k dispozici takřka ihned. "Celý proces trvá přibližně dvě minuty," uvádí spořitelna. Přes bankomat půjde také nově sjednat cestovní pojištění k osobnímu účtu, které bude platné od následující půlnoci.

ČSOB: Platby o den později

Ještě delší omezení chystá pro své klienty na začátku srpna ČSOB, komplikace se dotknou i Poštovní spořitelny.

"Budeme provádět plánovaný přechod páteřního bankovního systému na vyšší verzi," říká Jan Solnička z tiskového oddělení banky. Odstávka si vyžádá vypnutí přímého bankovnictví od osmnácté hodiny v pátek 1. srpna až do patnácté hodiny v pondělí 4. srpna.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Banka zároveň upozorňuje, že v pondělí 4. srpna omezí provoz ČSOB poboček, Era Finančních center a přepážek Poštovní spořitelny na České poště. Platební příkazy zadané na těchto pobočkách budou zpracované až o den později, platby se tedy mohou o den opozdit. Další funkce, například výběr hotovosti, omezeny nebudou.

U odchozích plateb s termínem odeslání právě 4. srpna pak ČSOB upozorňuje, že mohou odejít až o den později - a to i tehdy, pokud byly zadané již dříve například v internetovém bankovnictví.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy