Víkend bez banky. Dvě největší odstaví své systémy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 7. 2014 7:28
Miliony klientů České spořitelny a ČSOB nebudou moci dočasně ovládat své účty. Banky spustí nový systém, slibují vylepšení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojta Petr/Economia

Praha - Dvě největší tuzemské banky omezí během nadcházejících dnů své služby.

Klienti České spořitelny se dočkají odstávky systému od tohoto pátku do neděle, v sobotu spořitelna uzavře i „víkendové“ pobočky. ČSOB i její značka Poštovní spořitelna pak odstaví klienty od přímého bankovnictví a také od některých služeb na pobočce na čtyři dny na začátku srpna.

V obou případech nebudou omezeny funkce platebních karet, s nimiž půjde normálně platit či vybírat peníze z bankomatu.

Spořitelna: Bankomaty budou víc prodejní

Česká spořitelna vypne některé své platební systémy od jedenácté hodiny večerní v pátek 18. července do nedělních odpoledních hodin (přesnou hodinu nezveřejnila).

Dostupné nebudou všechny formy přímého bankovnictví, tedy internetové a telefonní bankovnictví a také mobilní aplikace České spořitelny pro chytré telefony.

Fungovat nebude ani web spořitelny. V sobotu zůstanou zavřeny i takzvané víkendové pobočky. Omezeni budou také lidé používající platební systém pro mobilní telefony Mobito - účet nebude možné dobíjet a Mobitem nepůjde platit přímo z účtu.

Důvod omezení? "Připravujeme vylepšení našeho přímého bankovnictví. Nové funkčnosti budeme nasazovat ve všech aplikacích Servis 24 a Business 24," sděluje České spořitelna svým klientům.

Novinky nejsou nijak dramatické - přes přímé bankovnictví bude nově možné sjednat některé finanční produkty. Spotřebitelský úvěr či kontokorent tak nově půjde sjednat přes aplikaci pro chytrý telefon a účet pro investování u dceřiné firmy Brokerjet bude možné zase založit přímo v internetovém bankovnictví.

Nové "prodejní" funkce po víkendu získají také bankomaty České spořitelny. V nich bude možné sjednat či navýšit kontokorent, navýšit limit u kreditní karty nebo si sjednat spotřebitelský úvěr.

Spořitelna navíc slibuje, že peníze z těchto operací budou k dispozici takřka ihned. "Celý proces trvá přibližně dvě minuty," uvádí spořitelna. Přes bankomat půjde také nově sjednat cestovní pojištění k osobnímu účtu, které bude platné od následující půlnoci.

ČSOB: Platby o den později

Ještě delší omezení chystá pro své klienty na začátku srpna ČSOB, komplikace se dotknou i Poštovní spořitelny.

"Budeme provádět plánovaný přechod páteřního bankovního systému na vyšší verzi," říká Jan Solnička z tiskového oddělení banky. Odstávka si vyžádá vypnutí přímého bankovnictví od osmnácté hodiny v pátek 1. srpna až do patnácté hodiny v pondělí 4. srpna.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Banka zároveň upozorňuje, že v pondělí 4. srpna omezí provoz ČSOB poboček, Era Finančních center a přepážek Poštovní spořitelny na České poště. Platební příkazy zadané na těchto pobočkách budou zpracované až o den později, platby se tedy mohou o den opozdit. Další funkce, například výběr hotovosti, omezeny nebudou.

U odchozích plateb s termínem odeslání právě 4. srpna pak ČSOB upozorňuje, že mohou odejít až o den později - a to i tehdy, pokud byly zadané již dříve například v internetovém bankovnictví.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy