Inflace rychle roste, nyní je na 3,4 procenta. To je na českou ekonomiku celkem vysoké číslo, které znehodnocuje peníze uložené na spořicích či termínovaných účtech. Úroky v bankách jsou navíc maximálně u jednoho procenta. Zeptali jsme se proto odborníků, do čeho v současnosti nejlépe naspořené peníze investovat, aby vydělávaly.
David Eim - podílové fondy
Zda máte na investice našetřeno sto tisíc, tři sta tisíc, nebo milion, nehraje podle Davida Eima ze společnosti Gepard Finance v oblasti investic až tak velkou roli. "Snad jen v tom smyslu, že vyšší prostředky umožňují lepší diverzifikaci, tedy rozdělení peněz do různých typů investic, zvláště pokud se investor rozhodne pro investici například do konkrétních akcií či třeba komodit - zlata, umění," říká David Eim.
Podle něj hraje významnější roli právě investiční horizont - doba, na kterou peníze investujete. "Pokud by se jednalo o krátkodobější investici v horizontu jednotek let, pak jsou namístě například konzervativní podílové fondy. Podílové fondy navíc zajistí jistou diverzifikaci rizika, a proto mohou být vhodným instrumentem pro laického investora s kratším investičním horizontem a více limitovanými prostředky," radí odborník, který by se s vyššími úsporami zaměřil na vhodně zvolené akcie.
- Investice do podílových fondů nabízejí ve velkém banky. Mezi pětici největších zprostředkovatelů fondů kolektivního investování v České republice patří Česká spořitelna (178 mld. Kč), ČSOB Asset Management (150,8 mld. Kč), Komerční banka (68,2 mld. Kč), Conseq Investment Management (55,8 mld. Kč) a Generali Investments CEE (36,8 mld. Kč).
"Jako velmi konzervativní člověk bych se s většími prostředky cítil nejkomfortněji, pokud bych je měl uloženy ve vhodné nemovitosti. Záměrně neříkám 'investované', protože je otázka, zda koupi nemovitosti lze v pravém slova smyslu považovat za investici, ale vlastnictví nemovitosti pokládám za dobrý a relativně bezpečný způsob uchování majetku," dodává Eim.