Spoření je mrtvé, ať žije investice. Kam uložit peníze a nepřiživovat bytovou krizi

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 9. 2021 6:47
Inflace rychle roste, nyní je na 3,4 procenta. To je na českou ekonomiku celkem vysoké číslo, které znehodnocuje peníze uložené na spořicích či termínovaných účtech. Úroky v bankách jsou navíc maximálně u jednoho procenta. Zeptali jsme se proto odborníků, do čeho v současnosti nejlépe naspořené peníze investovat, aby vydělávaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řezáč, Brodani - akcie a kryptoměny jen trochu

"Do akcií," odpovídá na otázku, kam investovat v době inflace úspory Martin Řezáč, předseda Asociace pro kapitálový trh (AKAT). "Jako zajištění proti inflaci jsou také vhodné nemovitosti, respektive nemovitostní fondy a komodity včetně cenných kovů, například zlato. Pro korunového investora se také nabízí mít část úspor i v inflačně linkovaných spořicích dluhopisech," doplňuje Martin Řezáč. 

Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT, je přesvědčena, že nejhorší možností je neudělat s penězi vůbec nic. "I když je někdo velmi konzervativním investorem, pořád je lepší snažit se alespoň snížit dopady inflace než akceptovat jistou ztrátu kupní síly svých úspor. Optimální je investovat prostřednictvím takových nástrojů, které mají dlouhodobě zhodnocení vyšší, než je inflace, a to jsou právě akcie," říká Brodani. 

Podle ní může být pro nezkušeného investora momentálně matoucí, že na jednu stranu slyší, že jsou akcie aktuálně drahé, a na druhou stranu že má do nich investovat, aby své úspory ochránil před inflací.

"Riziko nesprávného načasování investice však minimalizují pravidelné investice do fondů, které jsou dlouhodobé a mezi českými domácnostmi momentálně patří k nejpopulárnějším způsobům investování. Dochází jejich prostřednictvím nejenom k minimalizování rizika, že vyberu nevhodné aktivum, jelikož jsou diverzifikované, ale taky že investuji v nejméně vhodné chvíli," vysvětluje Brodani. 

Portfolio investora může být podle ní okořeněno i alternativními aktivy, ať už se jedná o zlato, či kryptoměny. Pro nezkušeného investora by však podíl všech alternativních aktiv neměl přesáhnout 10 procent na celkovém portfoliu, spíše by měl být nižší. "Obzvláště u rizikových aktiv jako kryptoměny platí zlaté pravidlo nemít všechny peníze v jedné kapse. Za potenciální vysoké výnosy se platí vysokým rizikem a prakticky nulovou ochranou běžné regulace finančního trhu," dodává odbornice. 

Připomíná, že pokud investor peníze odkládá na delší dobu, pět a více let, pak má více možností, než když investuje na kratší dobu. "Pokud bych měla k dispozici částku 100 až 300 tisíc, složila bych si portfolio na dlouhodobém horizontu z akciových a nemovitostních fondů a k tomu bych si podle zbývajících volných prostředků přikoupila nějaké zajímavé dividendové akcie, jejichž dividendy lze dále reinvestovat," radí Brodani. 

 

Právě se děje

Další zprávy