Praha - Zaměstnanci na služební cestě dostanou v příštím roce opět o trochu vyšší stravné než dosud. Od ledna se totiž zvýší jeho nejnižší možné sazby. Vzrostou i cestovní náhrady pro zaměstnance, kteří na služební cestu jedou vlastním autem.
Vyplývá to z návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Změna má formu vyhlášky, ke schválení tedy není potřeba projednání ve Sněmovně.
Pro cesty trvající pět až dvanáct hodin vzroste minimální sazba stravného ze současných 66 na 67 korun, zákonné minimum pro cesty trvající 12 až 18 hodin se zvýší ze 100 na 102 korun. Pro delší cesty pak má minimální sazba stoupnout ze 157 na 160 korun.
Při určení stravného vychází ministerstvo z vývoje cen a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování. Pro podnikatelskou sféru stanoví vyhláška jen minimální sazbu, zaměstnavatel ji může zvýšit. U nepodnikatelské sféry určuje vyhláška i maximální sazby.
Náhrada se vrací na loňskou úroveň
Zaměstnanci, kteří na služební cestu jedou vlastním autem, dostanou více peněz než dosud. Takzvané cestovní náhrady pro rok 2014 stoupnou o desetník za kilometr, předpokládá ministerský návrh. Vrátí se tak na úroveň roku 2012.
Minimální náhrada za používání silničních motorových vozidel letos činí 3,60 koruny za kilometr, od ledna má stoupnout na 3,70 koruny. Ministerstvo vychází z údajů Českého statistického úřadu, konkrétně z mírného vzestupu cen spojených s pořízením a provozem motorových vozidel.
U jednostopých vozidel (motorek) a tříkolek má náhrada i nadále činit jednu korunu za kilometr, protože na trhu podle statistiků nedošlo k výraznějším cenovým změnám.
Nárok na zákonem určenou náhradu má automaticky každý zaměstnanec, který se souhlasem zaměstnavatele použije ke služební cestě vlastní auto. Náhrada má kompenzovat "opotřebení" auta a jeho servis.
Kromě toho má zaměstnanec nárok na proplacení pohonných hmot, a to buď podle skutečně zaplacené ceny, případně podle paušálu stanoveného nařízením vlády.