Praha - Čerpací stanice AC Petrol z Hlavní ulice ve Smržovce v Libereckém kraji získala nepříjemné prvenství. Je první, kterou Česká obchodní inspekce zveřejnila kvůli pravomocné pokutě za letošní kontrolu pohonných hmot.
Inspekce ji udělila pokutu ve výši 50 tisíc korun za směsnou motorovou naftu SMN 30 (ekodiesel), prodávanou 9. února 2011. Kontroloři zjistili, že bod vzplanutí činil 43 stupňů Celsia, zatímco norma stanoví 53 stupňů.
Vyplývá to z rozhodnutí dostupného na webu ČOI. Jde o první pokutu, kterou inspekce zveřejnila po 21. dubnu, odkdy je účinná novela zákona o pohonných hmotách.
Zákon nově stanoví, že ČOI musí na webu zveřejňovat svá pravomocná rozhodnutí týkající se nejen čerpacích stanic, ale i dopravců a distributorů pohonných hmot, u nichž kontrola zjistila porušení zákona ohledně jakosti nebo složení paliva.
Zbylo to po předchozím majiteli
ČOI tedy nově zpřístupní kompletní dokumenty, obsahující mimo jiné i případné argumenty pokutovaných společností. Spotřebitelé tak dostanou podrobnější informace.
Čtěte také
- Poprvé veřejně: Restaurace, které vás nejvíce šidily
- ČOI zakázala prodej u dvou pump, kvalita jinak vzrostla
- Seznamy pokutovaných firem nezveřejníme, odmítá šéf ČOI
- Nádobí, kosmetika i hračky. Pozor, tyto jsou nebezpečné
Například provozovatel zmíněné pumpy ve Smržovce, organizační složka společnosti International Trading Services Limited, mimo jiné poukazoval na fakt, že čerpací stanici provozoval teprve třetí týden a od předchozího provozovatele převzal i zásoby pohonných hmot.
ČOI námitku neuznala, protože firma neprokázala, že "vynaložila veškeré úsilí, které bylo možno požadovat, aby porušení povinnosti zabránila".
Nedodržení jakostní normy bylo podle inspektorů závažné a mohlo vést k podstatnému snížení požární bezpečnosti při manipulaci s palivem, hrozila i porucha některých součástí palivového systému.
Na stejné čerpací stanici navíc ČOI zjistila nedostatky hned dvakrát v loňském roce. Předchozímu provozovateli za ně udělila pokuty v celkové výši 170 tisíc korun, přičemž tyto informace byly veřejně dostupné už měsíc před letošní kontrolou.
Chybí seznam pump, které uspěly
Na druhou stranu může být nový systém méně přehledný. Úřad totiž zamýšlí zveřejňovat tato rozhodnutí průběžně ve formě kopií jednotlivých rozhodnutí, nikoliv jako souhrnnou tabulku.
První seznam pokutovaných pump zveřejnila ČOI už v polovině ledna, tedy "dobrovolně" ještě před schválením novely. Reagovala tak na dlouhodobou kritiku ze strany spotřebitelů, právníků i médií, kteří považovali utajování těchto informací za protizákonné.
Seznamy zveřejněné v lednu a poté ještě se třemi dodatky se zatím týkaly jen kontrol uskutečněných v loňském roce.
Řidiči však nadále nemají přístup ani ke kompletnímu přehledu všech kontrolovaných pump - tedy včetně těch, které kontrolou prošly úspěšně. Pokud se jejich provozovatelé chtějí pochlubit výsledkem, mohou tak učinit z vlastní iniciativy. Případně zapojením do programu Pečeť kvality - za účast v něm ale platí.
Přijdou znovu
"Uložením pokuty naše monitorování konkrétní čerpací stanice nekončí," zdůrazňuje mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. Následuje totiž další kontrola. "Ve většině případů už pak jakost vyhovuje," dodává.
Jestliže také opakovaná kontrola ukáže porušení norem, zvláště jde-li hned o několik parametrů, uloží ČOI provozovateli vyšší sankci. "Právě v těchto případech dosáhly uložené pokuty stotisícových až milionových částek," připomíná Fléglová.
Od letošního roku může ČOI využít také nový nástroj - mobilní laboratoř. Jestliže zjistí opravdu závažné nedostatky, může následně okamžitě zakázat prodej nekvalitního paliva až do vyčištění nádraží a následné bezproblémové kontroly.
Tuto novinku použili kontroloři poprvé v únoru. Jednalo se o čerpací stanici JTC Mnichovice v blízkosti lyžařského areálu, podnětem bylo upozornění spotřebitele.
Jiné pokuty se jen tak nedozvíme
Vedle kontrol pohonných hmot zveřejňuje ČOI pouze varování před konkrétním zbožím nebo službou, které ohrožují život nebo zdraví spotřebitelů - typicky jde o hračky nebo kočárky.
Automatického zveřejňování výsledků všech ostatních kontrol se však spotřebitelé jen tak nedočkají. Seznam restaurací nebo taxislužeb, jimž vloni ČOI dala nejvyšší pokutu a pak jej poskytla na žádost online deníku Aktuálně.cz, tak zřejmě zůstane výjimkou.
Plošné zveřejňování konkrétních výsledků kontrol - i kdyby mělo jít jen o nejzávažnější porušení zákona - je podle šéfa inspekce Jana Štěpánka příliš organizačně náročné.
"Máme sice interní databázi, ale ta je zaměřena jen pro naši potřebu, nikoliv pro medializaci," vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Čtěte také: Seznamy pokutovaných firem nezveřejníme, odmítá šéf ČOI Nádobí, kosmetika i hračky. Pozor, tyto jsou nebezpečné Poprvé veřejně: Restaurace, které vás nejvíce šidily |