Šetříte elektřinou nebo si na střeše vyrábíte vlastní? Připlatíte si, plánuje úřad

Petr Lukáč Ekonomika Petr Lukáč, Ekonomika
21. 1. 2016 12:58
Od příštího roku by lidé měli platit zálohy za elektřinu podle velikosti jističe, nikoliv podle skutečné spotřeby energie. Návrh Energetického regulačního úřadu by mohl podle kritiků dopadnout na lidi, kteří mají malou spotřebu a velký jistič nebo elektřinu čerpají nepravidelně. Podle úřadu se celkový obnos vybraných peněz nezmění, jen se změní distribuce plateb.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Zálohy na platbu za elektřinu by se od příštího roku měly nově odvíjet od velikosti jističe, nikoliv od spotřeby energie. Návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ale rozpoutal vášnivou debatu, protože změna plateb může tvrdě dopadnout na některé odběratele. Například na chalupáře, kteří často používají velký jistič, ale zároveň mají nízkou či nepravidelnou spotřebu.

Regulační úřad ve čtvrtek uspořádal v Praze konferenci, kterou chce vyvolat veřejnou diskusi nad novými tarify. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková na akci pozvala vedle obchodníků i zástupce velko- i maloodběratelů elektřiny a chce debatou s nimi zjistit, jestli nový systém nebude někoho diskriminovat.

Společně s distribučními společnostmi chce úřad zabránit tomu, aby – pokud se ještě více rozroste samovýroba elektřiny – většinu nákladů na provoz sítě nesli jen zákazníci, kteří si vlastní zdroj nemohou dovolit, nebo lidé bydlící v bytech.

Proč jsou nové tarify třeba?

  • Jedním z hlavních důvodů zavedení nových tarifů je příprava české energetiky na chytré sítě a decentralizovanou výrobu elektřiny. To znamená, že si lidé budou například pomocí solárních elektráren pokrývat většinu své spotřeby sami.
  • Musí se však vyřešit problém "černých pasažérů". Pokud má domácnost vlastní solární panely na střeše, neznamená to, že by přes noc či během zatažených dní nepotřebovala plné připojení k síti. Stálé náklady na údržbu sítě jsou tak u ní stejné jako u ostatních.
  • Pokud by byly tarify nastaveny i nadále podle spotřebovaných megawatthodin, většina nákladů by se přenesla na lidi, kteří na vlastní panely buď nemají, nebo bydlí například v bytech.

"Nesmí se stát, aby nějaká skupina byla znevýhodněna náklady, které nezpůsobila," vysvětlil hlavní cíl nového systému ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Mládek ve svém projevu narážel na nástup takzvané decentralizované výroby elektřiny - tedy fakt, že elektřinu již nevyrábí jen obří zdroje, ale množství malých elektráren, často fotovoltaických panelů na střechách rodinných domů.

"Technologie jdou rychle dopředu. Před pár lety jste na převoz mobilního telefonu potřebovali auto. A podobně se posouvá i elektroenergetika. Kdo by před deseti lety řekl, že dnes budeme mít přes 30 tisíc nových zdrojů," říká Vitásková.

Ostře se proti novým tarifům ohradili ekologové. Podle Hnutí Duha na ně nejvíce doplatí domácnosti s nízkou spotřebou a lidé s vlastními "zelenými" zdroji. Tím, že většinu plateb za regulované složky odpoutá od spotřeby, také nebude zákazníky dostatečně motivovat k úsporám.

Buďte racionální

Podle Ondřeje Touše, který nový systém tarifů na regulačním úřadu připravoval, se celkový obnos peněz vybraných od zákazníků nezmění. Jen se změní distribuce plateb. "Chceme zákazníky motivovat k racionálním požadavkům na síť. Umožní to přesunovat peníze z budování mohutných sítí do těch chytrých," říká a naráží tak na často předimenzované jističe části zákazníků.

Podle odhadu Pražské energetiky (PRE) to jen v Praze platí až o jedné pětině spotřebitelů. Rezervovaný příkon sítě je dnes dvakrát větší než její maximální vytížení.

Na druhou stranu ale mohou nová pravidla tvrdě dopadnout na lidi, kteří mají buď malou spotřebu a velký jistič, nebo na zákazníky, kteří spotřebovávají nepravidelně.

"Nový systém tarifů jsme ještě neschválili. Ve své současné podobě vyhovuje zatím velkým distribučním firmám. Musíme ale zjistit, jestli nebude někoho diskriminovat. Jsme národem chalupářů a zahrádkářů. A nechci lidem znemožnit, aby mohli takto svůj čas trávit," říká Vitásková.

Tarify jsou podle Jiřího Procházky ze společnosti EGÚ Brno, která tarify pro ERÚ připravovala, nastaveny tak, aby byli odměňování zákazníci, kteří pomáhají řízení soustavy. Tedy dnes hlavně lidé, kteří používají dvoutarif levné a drahé elektřiny například k ohřevu vody či akumulaci tepla. Právě pro ně jsou některé nové tarify speciálně navržené.

"Je to o tom, jestli lidé v zahrádkářských koloniích, kde jsou týden v roce, opravdu potřebují velký jistič. Musí si říct, co chtějí, a to si zaplatit," říká Procházka.

Energetický regulační úřad tak na svých stránkách plánuje zavedení kalkulačky, kolik si kdo připlatí. Chce zde také pravidelně zapracovávat připomínky zákazníků.

Distributoři se zlobí

Snaha o diskusi o novém návrhu ale příliš nepotěšila distribuční společnosti. "Bereme to trochu jako nůž do zad. Na tarifech pracujeme dva roky, již byly prakticky hotové a paní Vitásková nyní porušila veškeré dohody a chce vše zase měnit," říká zástupce jedné z distribučních firem, který nechce být jmenován.

Veřejný konzultační proces podle některých účastníků konference, kterou sponzoruje Pražská energetika a ČEZ a organizuje ji firma Karla Muzikáře, otce dvorního právníka ČEZ, navíc nezačal úplně šťastně. "Trochu mne překvapila původní cena za účast sedm nebo osm tisíc korun, nakonec zlevnili na dva tisíce," říká jeden z účastníků, který nechtěl být jmenován. "Veřejnou debatu si představuji zadarmo," přidává se další.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy