Nová pravidla pro účtování tepla v bytě. Kdo topí příliš málo, nebo hodně, připlatí si

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 4. 1. 2016 14:30
Od roku 2016 začíná platit nová vyhláška, která má spravedlivěji dělit náklady na vytápění bytových domů. Větší roli bude hrát skutečná spotřeba. Ten, kdo topí příliš, zaplatí výrazně více než dosud. Nová pravidla míří i na lidi, kteří jen využívají teplo od sousedů. Zvyšuje se také sankce, pokud někdo neumožní odečet naměřených hodnot nebo montáž měřidla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Rozúčtování nákladů na centrální vytápění v bytových domech má být počínaje rokem 2016 spravedlivější. Nová pravidla pomohou domácnostem, které své byty vytápějí průměrně – tedy ani výrazně více než ostatní v domě, ale ani výrazně méně.

Dosud platilo, že domácnosti s nízkou spotřebou tepla mohou ušetřit až 40 procent nákladů oproti průměru celého domu. Podle nových pravidel půjde nyní uspořit maximálně 20 procent oproti průměru ostatních domácností. I kdyby se v bytě vůbec netopilo, bude muset jeho majitel (nájemník) v zásadě zaplatit čtyři pětiny průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu.

Čtyřicetiprocentní limit dosud platil také opačným směrem. I domácnost s výrazně vyšší spotřebou si tedy připlatila maximálně 40 procent nad průměrné náklady domu. Nově se limit zvyšuje na 100 procent – celkový účet tak může být až dvojnásobný oproti průměru.

Hlavní předpisy

Výbušniny a paragrafy
  • Vyhláška o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům (č. 269/2015 Sb. - účinnost od 1. 1. 2016)
  • Zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty (č. 67/2013 Sb. v platném znění - novela 104/2015 Sb. je účinná od 1. 1. 2016)
  • Zákon o hospodaření energií (č. 406/2000 Sb. v platném znění)

Nová vyhláška současně umožní majitelům domů (společenstvím vlastníků), aby skutečná spotřeba hrála v celkovém vyúčtování výraznější roli než dosud. Náklady se dělí na základní složku, která je nezávislá na chování konkrétní domácnosti (typicky jde o velikost bytu a podíl na společných prostorech domu), a spotřební složku, kterou lze ovlivnit regulací topení v konkrétním bytě. Základní složka dosud mohla tvořit 40 až 50 procent celkových nákladů, nově to bude 30 až 50 procent.

Omezit "černé pasažéry"

Vyšší příplatek za nadprůměrnou spotřebu je na první pohled logický – nevýhody bytů v rozích domů mají kompenzovat speciální koeficienty určené vyhláškou. Ale proč by si oproti dřívějšku měli připlatit i lidé, kteří vytápějí výrazně méně než ostatní, případně netopí vůbec? Podle ministerstva pro místní rozvoj, které detaily nových pravidel připravilo, je cílem omezit „černé pasažéry“.

Příkladem je nevytápěný byt mezi dvěma vytápěnými. Díky prostupnosti zdí totiž do takového bytu proniká teplo od vedle a teplota tam klesne maximálně o tři stupně. „Dosáhne-li rozdíl teplot tři stupně, prostup tepla z okolních bytů je již tak velký, že plně nahradí vytápění radiátory a nedovolí další klesání teploty,“ říká Jaromír Pohanka, šéf Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu.

„Lze vypočítat, že na každý stupeň teploty vzduchu v bytě připadá asi šest procent tepelné energie. Na rozdíl tří stupňů je tedy zapotřebí asi 20 procent energie. Proto i byty, ve kterých se maximálně šetří a radiátory jsou skoro stále studené, spotřebují na svoje vytápění nejméně 80 procent energie, která se v domě spotřebovala na každý metr čtvereční podlahové plochy,“ upřesňuje Pohanka.

Vyhláška ale v praxi nerozlišuje mezi lidmi, kterým stačí teplo od sousedů, a dlouhodobě neobsazenými byty sloužícími třeba jako investice do budoucna.

Připomeňme, že už od roku 2007 musí být radiátory v domácnostech povinně osazeny regulačními ventily.

Nejasnosti kolem povinných měřidel

Výše uvedená pravidla se týkají těch bytových domů, v nichž musí mít domácnosti nově měřidla tepla. Ta měla být původně povinná nejpozději od ledna 2015, ale senátoři pak prosadili mírnější verzi zákona, která připouští výjimky. Obecně stanoví, že měřidla nebudou povinná pro domy, u nichž se to nevyplatí - instalace měřidel by stála mnohem víc, než kolik tepla se v nich spotřebuje.

Ministerstvo průmyslu a obchodu slibovalo, že upřesňující vyhlášku připraví do podzimu, má ale zpoždění. Navrhnout, v jakých typech budov nemá smysl měřidla instalovat, má studie objednaná u ČVUT. Výjimku by pak Česko mělo vysvětlit Evropské komisi, která si od povinných měřidel slibuje energetické úspory.

Od roku 2016 přitom podle zákona platí, že domy, v nichž jsou měřidla povinná, musí rozdělovat vyúčtování na základní a spotřební složku. Domácnosti se – na rozdíl od dřívější úpravy – nemohou dohodnout jinak, ani kdyby s tím souhlasili úplně všichni vlastníci. Jen v domech, v nichž měřidla povinná nebudou, může určit způsob rozúčtování písemná dohoda všech vlastníků (v tomto případě nestačí alespoň dvoutřetinová většina).

Vyšší sankce, když neumožníte odečet

Současně se také zvyšuje sankce pro majitele bytů, kteří – přes opakované a prokazatelné upozornění – neumožní odečet naměřených hodnot nebo montáž měřidla. Dosud to byl 1,6násobek spotřební složky podle průměru ostatních domácností, nově půjde o trojnásobek spotřební složky.

Nová vyhláška se ještě nedotkne nákladů za rok 2015, respektive současného zúčtovacího období, ale až období, které začne v roce 2016.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy