Praha - Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu zákona o zvýšení hranice pojištění vkladů na 50 tisíc eur (asi 1,25 milionu korun). Do této hodnoty mají vkladatelé záruku, že se jim v případě krachu banky vrátí celý jejich vklad.
Doposud byly pojištěny vklady do úrovně 25 tisíc eur při pojištění 90 procent uložených peněz. Nová hranice má ochránit 97 procent všech vkladů.
Nová úprava zákona, která má v době finanční krize poskytnout střadatelům větší jistoty, prošla senátem i poslaneckou sněmovnou ve zrychleném řízení. V platnost má vstoupit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Čtěte více: O vklad do 1,25 milionu nepřijdete ani při krachu banky
Ministr financí Miroslav Kalousek označil novelu zákona spíše za opatření proti panice v době finanční krize. Guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma v úterý informoval vládu o vývoji v českém finančním systému, který podle něj zůstává od globálních finančních potíží nadále v převážné míře izolován.
"Bankovní sektor vykazuje dobrou bilanční likviditu, nízký podíl nesplácených úvěrů a má dostatek zdrojů pro poskytování úvěrů z primárních depozit. Banky neposkytovaly ve významné míře úvěry na bydlení v cizích měnách, a nejsou tak závislé na funkčnosti trhů sloužících k zajišťování kurzového rizika. Bankovní systém je dobře kapitalizovaný a zůstává nadále ziskový," uvedla ČNB.
Finanční krize ovlivňuje český finanční sektor nepřímo, zejména prostřednictvím poklesu vzájemné důvěry finančních institucí. Rovněž kroky, které by měla vláda učinit, jsou spíše nepřímé a mají posílit pružnost ekonomiky, uvedl na jednání senátu premiér Mirek Topolánek.
V příštím roce se podle odhadů očekává ochlazení ekonomiky v rozpětí 1,5 až 3,5 procenta. "Stále budeme bohatnout, jenom budeme bohatnout pomaleji," podotkl ministr Kalousek.
ČNB považuje za hlavní riziko do budoucna vzájemně se posilující kombinaci prudkého zpomalení světové ekonomiky a zamrznutí zahraničních úvěrových trhů. I domácí banky na zhoršené ekonomické vyhlídky reagovaly určitým zpřísněním úvěrových podmínek. "U úvěrů na bydlení došlo v průběhu prvních tří čtvrtletí k očekávanému výraznému zpomalení dynamiky, naopak úvěry podnikům rostly poměrně rychle," uvedla centrální banka.
Čtěte více: