Poslanci budou mimořádně jednat. O finanční krizi

Martina Macková
3. 11. 2008 16:40
Stát chce garantovat vklady za 1,2 milionu
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha- Opozice požádala o mimořádné jednání poslanců. Chce zajistit peníze voličů před krizí.

Ministr Miroslav Kalousek kvůli vládnímu zákonu plánoval svolat poslance, ale ČSSD ho nakonec předběhla. Diskutovat o vkladech bude sněmovna příští úterý.

Minulý týden skončilo třítýdenní jednání sněmovny, zákonodárci si zajištění vkladů do jejího programu ale nezařadili. A navíc schůzi ukončili, i když z plánovaných bodů probrali sotva polovinu.

Koalice plánovala mimořádnou schůzi, kde by odhlasovala garance za vklady ve zrychleném čtení na 10. listopadu. Na mimořádné schůzi měli zákonodárci projednat také zákony, které nestihli na současné schůzi.

Český člověk v klidu ukládá

Sociální demokraté už před volbami kritizovali vládu, že nedělá nic pro to, aby předešla ekonomické krizi. A kritiku opakovali i nyní.

"Před měsícem vláda avizovala, že je připravena zvýšit zákonné pojištění vkladů klientům fyzických osob u našich bank a že předloží legislativní iniciativu. Před 14 dny vláda schválila novelu příslušného návrhu zákona a poslala ji do sněmovny. Po měsíci je ovšem stále zákonné pojištění vkladů pouze na úrovni limitu 25 tisíc euro. Ačkoliv téměř všechny vlády v Evropě už reagovaly, tato vláda neudělala prakticky nic," řekl předseda rozpočtového výboru a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vláda chce garantovat 1,2 milionu

Koaliční vláda avizovala, že plánuje pojistit vklady v českých bankách na 1,2 milionu korun. Vláda schválila novelu zákona o bankách sedm dní před zahájením schůze. Ta se ale nemohla dostat na program sněmovny, protože jednací řád umožňuje zařadit bod do programu minimálně deset dní před startem jednání.

"Domnívám se, že to přesně dokresluje, jakým způsobem tato vláda podceňuje dopady finanční krize nejenom na náš bankovní sektor, ale také na celou českou ekonomiku.  Schůzi samozřejmě podpoříme. Budeme chtít hlasovat, aby se pojištění vkladů zvýšilo minimálně tak, jak navrhuje vláda," dodal.

Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ministr Kalousek sice potvrdil, že se mimořádná schůze plánuje, ale zároveň uklidňoval opozici.

"Někteří nezodpovědní politici neustále vyvolávají pocit ohrožení. Vklady v českých bankách jsou a zůstávají bezpečné. Český finanční systém je stabilní. Někdy mám skoro pocit, že to někoho mrzí, když slyším některá mediální vystoupení," řekl Kalousek.

"Český vkladatel na panikářské výkřiky nereaguje a v klidu ukládá, neboť si je jist, že jeho vklady jsou bezpečné. Nehrozí nám ani krize likvidity, ani krize solventnosti," dodal.

 

Spolu s garancemi i další zákony

Poslanci se ale budou muset v polovině listopadu vrátit k mnoha dalším neprojednaným zákonům.

V minulých volebních týdnech totiž nestihli schválit například klíčový trestní zákoník. Na schválení čeká také nejnovější verze protikuřáckého zákona nebo zákon, který by omezil víkendové jízdy kamionů. Na projednání také čekají dva návrhy na přímou volbu prezidenta.

Opozice má v programu také návrh na referendum o americkém radaru, jehož smlouvy poslanci začali projednávat, ale schvalování ani v prvním čtení nedokončili. Opozice nechce debatovat o radaru dříve, než se k němu vyjádří nový americký prezident, nebo než se lidé vysloví v referendu, které dosud není schváleno.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy