Ministerstvo financí: Česká ekonomika poroste pomaleji

Tomáš Fránek
30. 10. 2008 14:10
Růst hospodářství odhaduje na 3,7 procenta
Miroslav Kalousek na začátku krátce zívnul, účastníky čeká dvoudenní sjezd strany.
Miroslav Kalousek na začátku krátce zívnul, účastníky čeká dvoudenní sjezd strany. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká ekonomika poroste podle ministerstva financí v příštím roce pomaleji než se původně odhadovalo

Ještě v červenci před eskalací finanční krize přitom resort ministr Miroslava Kalouska počítal s růstem o 4,8 procenta, na jehož základě je i vypracován státní rozpočet na příští rok.

Odhad růstu snížilo MF i pro letošní rok, a to ze 4,6 procenta na 4,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné prognózy.

Podle dnešní prognózy česká ekonomika dosáhla vrcholu ekonomického cyklu ve druhém pololetí roku 2007 a nyní přešla do fáze zpomalení růstu HDP. V případě, že by došlo k dalším masivním turbulencím na světových finančních trzích, hrozí ještě nižší růst ekonomiky.

"Při přechodném charakteru globální krize a jejích důsledků by se měl reálný růst HDP v roce 2010 zvýšit na 4,4 %. Růst bude tažen převážně růstem investiční aktivity a spotřeby domácností," uvedlo ministerstvo ve svém odhadu.

Ekonomové růst české ekonomiky revidovali až pod tři procenta. Společnost Patria Finance snížila pro příští rok odhad růstu z 3,1 procenta na 2,5 procenta. Stejný ekonomický výkon od Česka nově očekávají i analytici Erste Bank.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v polovině října uvedl, že růst české ekonomiky v příštím roce bude zřejmě nižší než 3,6 procenta, které dosud centrální banka uváděla ve své prognóze. Podle něj by růst HDP mohl být příští rok nižší o několik desetin procentního bodu.

Horší bude i letošní míra inflace, ta by se měla v průměru pohybovat na úrovni 6,4 procenta.

„Je to důsledek zvýšení cen komodit na světových trzích a příspěvek domácích jednorázových administrativních opatření. V roce 2009 by se míra inflace měla vrátit k nižší hladině na cca 2,9 procenta," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Podle něj by se také měla v následujících dvou letech zvýšit míra inflace, ale pouze v řádu desetin procenta, tedy z letošních 4,4 procenta na 4,6 procenta v roce 2010.

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy