Ministerstvo financí: Česká ekonomika poroste pomaleji

Tomáš Fránek
30. 10. 2008 14:10
Růst hospodářství odhaduje na 3,7 procenta
Miroslav Kalousek na začátku krátce zívnul, účastníky čeká dvoudenní sjezd strany.
Miroslav Kalousek na začátku krátce zívnul, účastníky čeká dvoudenní sjezd strany. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká ekonomika poroste podle ministerstva financí v příštím roce pomaleji než se původně odhadovalo

Ještě v červenci před eskalací finanční krize přitom resort ministr Miroslava Kalouska počítal s růstem o 4,8 procenta, na jehož základě je i vypracován státní rozpočet na příští rok.

Odhad růstu snížilo MF i pro letošní rok, a to ze 4,6 procenta na 4,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné prognózy.

Podle dnešní prognózy česká ekonomika dosáhla vrcholu ekonomického cyklu ve druhém pololetí roku 2007 a nyní přešla do fáze zpomalení růstu HDP. V případě, že by došlo k dalším masivním turbulencím na světových finančních trzích, hrozí ještě nižší růst ekonomiky.

"Při přechodném charakteru globální krize a jejích důsledků by se měl reálný růst HDP v roce 2010 zvýšit na 4,4 %. Růst bude tažen převážně růstem investiční aktivity a spotřeby domácností," uvedlo ministerstvo ve svém odhadu.

Ekonomové růst české ekonomiky revidovali až pod tři procenta. Společnost Patria Finance snížila pro příští rok odhad růstu z 3,1 procenta na 2,5 procenta. Stejný ekonomický výkon od Česka nově očekávají i analytici Erste Bank.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v polovině října uvedl, že růst české ekonomiky v příštím roce bude zřejmě nižší než 3,6 procenta, které dosud centrální banka uváděla ve své prognóze. Podle něj by růst HDP mohl být příští rok nižší o několik desetin procentního bodu.

Horší bude i letošní míra inflace, ta by se měla v průměru pohybovat na úrovni 6,4 procenta.

„Je to důsledek zvýšení cen komodit na světových trzích a příspěvek domácích jednorázových administrativních opatření. V roce 2009 by se míra inflace měla vrátit k nižší hladině na cca 2,9 procenta," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Podle něj by se také měla v následujících dvou letech zvýšit míra inflace, ale pouze v řádu desetin procenta, tedy z letošních 4,4 procenta na 4,6 procenta v roce 2010.

 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy