Půjčka od Providentu? Jsou i horší firmy, říká žebříček

Petr Kučera Petr Kučera
7. 12. 2011 10:55
Nová analýza porovnala nebankovní poskytovatele spotřebitelských úvěrů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud si berete půjčku od nebankovní společnosti, zvolte navzdory jejich pověsti Provident Financial, nebo Home Credit. Jsou totiž relativně nejméně rizikové.

Takovou radu přináší nové vydání Indexu etického úvěrování, připraveného neziskovou organizací Člověk v tísni.

Žebříček byl v předchozích letech vydáván pod názvem Index predátorského úvěrování. Autoři však - i po protestech některých společností - uznali, že takové pojmenování je zavádějící, protože na trhu jsou i mnohem horší poskytovatelé.

Analýza, na jejímž základě žebříček vzniká, se totiž zabývá pouze osmi nebankovními poskytovateli půjček, kteří v rámci celého nebankovního trhu patří mezi serióznější. Většinou jsou členy České leasingové a finanční asociace a na svých webech zveřejňují smluvní podmínky i úvěrové kalkulačky.

"Další nebankovní společnosti, které nejsou zařazeny v žebříčku, považujeme za tak rizikové, že plošně doporučujeme si u takovýchto firem peníze nepůjčovat," vysvětluje Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Nejde jen o výši úroku

Žebříček vznikl podle několika základních kritérií, zdaleka nejde jen o cenu produktu (výše úroku a poplatků) v případě řádného splácení.

Mezi kritéria patří srozumitelnost (vyjádřena délkou smluvních podmínek a četností výskytu různých zkratek) nebo přítomnost úroků z prodlení nad rámec zákonné úpravy.

Důležité jsou také náklady na jednu zpožděnou splátku v podobě sankcí a využívání (zneužívání) institutu rozhodčí doložky.

Od letošního roku se analýza zaměřuje také na případné vymáhání pohledávky ze strany věřitele, nově sleduje využívání zajišťovacích titulů, jako je směnka, exekutorský zápis, dohoda o srážkách ze mzdy. Dalšími kritérii jsou úprava započítávání příchozích plateb, náklady soudního či rozhodčího řízení a možnost slučování žalob.

Posun k lepšímu

"Za dobu, po kterou situaci na trhu spotřebitelských úvěrů sledujeme, došlo k několika pozitivním změnám. Tou hlavní je, že největší sledované společnosti provedly zásadní změny ve využívání rozhodčích doložek," říká Hůle.

Některé firmy také zkrátily a zpřehlednily své smluvní podmínky, snížily sankce nebo odstoupily od využívání úroků z prodlení nad rámec zákona.

"Konkurenční" žebříček

Na porovnání spotřebitelských úvěrů se zaměřuje i nový projekt Navigátor bezpečného úvěru, který před pár dny představila Univerzita Karlova a společnost EEIP s garancí profesora Michala Mejstříka.

Projekt porovnal 50 spotřebitelských úvěrů od 34 různých poskytovatelů včetně bank, z tohoto pohledu má tedy širší záběr než Člověk v tísni.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte podrobněji:
Pozor na půjčku od predátorů. Pomůže vám žebříček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Ministerstvo školství podpoří školy se sociálně znevýhodněnými žáky dvěma miliardami korun

Asi 400 vybraných škol s vyšším počtem sociálně znevýhodněných žáků dostane v dalších letech na zlepšení vzdělávání dětí dvě miliardy korun z evropských dotací. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy a budou se rozdělovat od letošního září do konce roku 2025. Cílem projektu je snížení nerovností v českém vzdělávacím systému. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci ministerstva školství a Národního pedagogického institutu.

Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) současná data ukazují, že problém s nerovnostmi ve školství je natolik vážný, že jeho řešení by mohlo do budoucna vést k sociálním problémům a stát víc peněz, než když se bude řešit preventivně. Například podle zjištění organizace PAQ Research se neúspěšnost žáků ve vzdělávání týká řady mikroregionů napříč Českem, nejen často zmiňovaného Karlovarského či Ústeckého kraje. Vyšší neúspěšnost je třeba na území obcí s rozšířenou působností na periferiích krajů. Na neúspěch žáků mají podle výzkumu zásadní vliv především exekuce či špatná bytová situace rodin.

O peníze na podporu znevýhodněných škol mohou žádat základní školy, do kterých chodí nadprůměrné zastoupení žáků se sociálním znevýhodněním. Ministerstvo školy rozdělilo do čtyř kategorií s tím, že na nejnižší úrovni mohou obdržet až dva tisíce korun na žáka a na nejvyšší až šestnáct tisíc korun na školáka. Peníze budou moct využít na personální podporu, zajištění podpory žáků a na další vzdělávání a rozvoj pedagogických pracovníků. Budou tak moci například zajistit školního sociálního pedagoga, pracovníka pro volnočasové aktivity nebo doučování v době prázdnin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy