První bankomat vznikl před padesáti lety. Jejich "otec" chtěl mít peníze kdykoliv

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
27. 6. 2017 19:20
27. června 1967 otevřeli v pobočce Barclays Bank v severním Londýně první bankomat, jejich historie ale sahá už do roku 1939.
První bankomat na světě má 50 let. Momentka z jeho slavnostního zprovoznění.
První bankomat na světě má 50 let. Momentka z jeho slavnostního zprovoznění. | Foto: ČTK

Londýn/Praha - Dnes je to přesně 50 let od doby, kdy byl zprovozněn první bankomat, který odstartoval rozmach této v současnosti běžné služby. Instalovala ho 27. června 1967 britská Barclays Bank v severním Londýně. Jen v Česku je dnes bankomatů více jak čtyři tisíce kusů a po celém světě jich jsou zhruba tři miliony.

Vůbec první "bankomat" na světě vymyslel Armén žijící v Americe Luther George Simjan, který svůj mechanický přístroj instaloval již v roce 1939 v New Yorku. Veřejnost však o něj neměla zájem, a tak byl po půl roce zrušen. Simjan si však nechal zaregistrovat na 20 patentů týkajících se fungování bankomatů včetně názvu (ATM - Automated Teller Machine), které se používají do současnosti.

Myšlenku bankomatu znovu oživil o 28 let později Skot John Shepherd-Barron, kterému vadila omezená otevírací doba bank a nemožnost vybrat si kdykoli peníze. U svého vynálezu vycházel "z představy automatu na čokoládové tyčinky, jen čokoládu nahradil penězi". Nový bankomat spatřil světlo světa 27. června 1967 v pobočce Barclays Bank v severním Londýně. Barclays ho nechala k jeho významnému výročí pozlatit automat, který je na místě prvního bankomatu.

Automat tehdy vydával jednu desetilibrovou bankovku po vložení děrného štítku a PIN kódu. Pro větší částky se muselo použít více štítků. Přístroj už ale zobrazoval pomocí otočného válce pokyny "vložte kartu", "zadejte váš PIN" či "odeberte peníze", tedy podobné jako dnes.

Shepherd-Barron tvrdil, že původně uvažoval o šestimístném PIN kódu. Rozhodnutí však změnil poté, co si jeho manželka stěžovala, že šest čísel je příliš mnoho na zapamatování. "Přes kuchyňský stůl mi řekla, že si dokáže zapamatovat jen čtyři čísla. Takže díky ní se čtyři čísla stala světovým standardem," řekl Shepherd-Barron.

Jeho bankomat už širší veřejnost přivítala s nadšením a počet přístrojů rychle narůstal. Další bankomaty byly brzy instalovány i ve Francii, Švédsku a Švýcarsku. Posléze byly bankomaty zařazeny mezi 100 nejvýznamnějších vynálezů 20. století.

"Otec" bankomatu Shepherd-Barron (1925 až 2010) se narodil v indickém Šilaungu (tehdy britské kolonii) do rodiny stavebního inženýra a úspěšné tenistky. Studoval na univerzitách v Edinburghu a v Cambridgi. V 60. letech nastoupil do tiskařské firmy De La Rue a v roce 1967 přišel se svým převratným vynálezem. V roce 2005 Shepherd-Barron obdržel za své zásluhy Řád britského impéria.

V USA, kde si rovněž nárokují vynález bankomatu, byl první přístroj od pokusu Luthera Simjana zprovozněn v roce 1969 v pobočce Chemical Bank v newyorském Rockefelerově centru. Američané jako první přišli s plastovou kartou s magnetickým proužkem. Tyto karty pak od roku 1971 ovládly svět bankomatů a bezhotovostního placení.

Technologie bankomatů i platebních karet však doznaly během dalších let mnoha a mnoha změn, mimo jiné i ve snaze zabránit možnosti jejich zneužití a podvodným výběrům.

V Česku až za 20 let

První bankomat v Československu zprovoznila Česká spořitelna 1. prosince 1989 ve své pobočce na Václavském náměstí v Praze. Zpočátku byl určen jen pro zaměstnance banky a pracoval v off-line režimu. Postupně byl ale zpřístupněn širšímu spektru uživatelů.

Jeden z prvních bankomatů v Česku
Jeden z prvních bankomatů v Česku | Foto: Česká spořitelna

V únoru 1992 pak Komerční banka a společnost ISC MUZO zahájily jako první ve střední a východní Evropě provoz sítě bankomatů s přímým napojením na mezinárodní síť EuroCard/MasterCard/Cirrus. Od 90. let počet bankomatů rostl, nejvíce terminálů má Česká spořitelna, ke konci roku 2016 to bylo 1642 bankomatů.

Podle údajů Sdružení pro bankovní karty bylo loni v Česku celkem 4258 bankomatů. Před deseti lety jich bylo 3096. Minulý rok Češi uskutečnili 184 milionů transakcí za celkem 723,7 miliardy korun. V průměru byl jeden výběr zhruba 3900 korun.

Vybírání hotovosti platební kartou je stále nejvíce využívanou bankomatovou službou. Samozřejmostí je ale také dobíjení mobilních telefonů, zjišťování zůstatků na účtech (v ČR poprvé v roce 1995) i zadávání platebních příkazů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy