Z bankomatu vyberete bezkontaktně. Novinku spouští první banka v Česku

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 7. 9. 2016 15:53
Díky nové funkci, kterou spouští Air Bank a krátce po ní také ČSOB, si z bankomatu vyberou i majitelé bezkontaktní nálepky. Air Bank zároveň letos výrazně rozšiřuje celkový počet vlastních bankomatů.
Bezkontaktní výběr z bankomatu.
Bezkontaktní výběr z bankomatu. | Foto: Air Bank

Praha – Air Bank dnes zprovoznila možnost bezkontaktních výběrů z bankomatu. Lidé nebudou muset vkládat kartu do čtečky, stačí pouze přiložení, nicméně zadání PIN kódu zůstane povinné. Výhodou je, že si takto vybere i majitel bezkontaktní nálepky. Konkurence zatím takovou službu v Česku nenabízí, v příštím týdnu ji ale chce spustit také ČSOB.

"Kvůli bezpečnosti budeme u všech bezkontaktních výběrů vyžadovat zadání PIN kódu, tedy i u výběrů do 500 korun," upřesňuje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. "U karet si PIN lidé běžně pamatují; u nálepek to chceme usnadnit tím, že jim i u nich časem umožníme zvolit si kód podle vlastního výběru," dodává.

První bankomat s novou funkcí funguje v pražském obchodním centru DBK u stanice metra Budějovická, podle banky zatím půjde o veřejné testování. „Ještě dnes nebo zítra plánujeme přidat druhý testovací bankomat, tentokrát v Brně,“ říká mluvčí.

Pokud zhruba týdenní testování dopadne bez problémů, chce Air Bank od příštího týdne začít spouštět bezkontaktní výběry i na dalších bankomatech. „Nejdříve se zaměříme na naše nejnovější bankomaty, které jsme letos postavili mimo naše pobočky. Postupně začneme čtečky přidávat i na starší bankomaty na pobočkách,“ upřesňuje Komjati.

Nejpozději do konce letošního roku chce Air Bank umožnit bezkontaktní výběry na všech svých bankomatech. Jejich počet nyní výrazně roste. Nízkonákladová banka ze skupiny PPF Petra Kellnera je při vstupu na trh v listopadu 2011 měla jen u svých dvanácti poboček v největších městech (pět v Praze, dvě v Brně, po jedné v Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci a Zlíně).

„K dnešku máme už celkem 111 bankomatů na více než 70 místech,“ říká Komjati. Od začátku letošního roku zprovoznila Air Bank 32 nových bankomatů mimo pobočky v Praze, Brně, Ostravě, Teplicích, Frýdku-Místku, Kroměříži, Hradci Králové, Chomutově, Ústí nad Labem, Olomouci, Přerově, Chebu, Karlových Varech, Pardubicích, Karviné nebo Liberci.

Do konce roku se otevřou třeba v Chrudimi, Prostějově nebo Táboře. Dalších šest bankomatů pak přibylo na třech nových pobočkách v Kladně, Uherském Hradišti a Znojmě.

"Cílem je během jednoho dvou let vytvořit opravdu viditelnou síť. Půjde řádově o nízké stovky nových přístrojů," řekl v květnu Michal Strcula, generální ředitel Air Bank, která má přes 450 tisíc klientů. „Kolik dalších nových bankomatů mimo pobočky postavíme ještě do konce roku, ještě sami přesně nevíme. Bude záležet na tom, jak se nám bude dařit hledat vhodná místa, domlouvat smlouvy, a pak i stavět samotné bankomaty. Minimálně ale půjde o desítky nových bankomatů,“ dodává k tomu nyní Komjati.

Air Bank patří v oblasti bankomatů mezi inovátory. Při vstupu na trh v listopadu 2011 jako první lidem nabídla výběr konkrétních hodnot bankovek. Dnes už podobnou službu nabízejí i někteří konkurenti.

Bezkontaktní funkci už v Česku nabízí sedm karet z deseti, ukazuje statistika ze všech bank ke konci loňského roku. Bezkontaktně lze platit už ve více než třech pětinách obchodů z těch, které karty akceptují. Loni tak Češi uhradili 63 procent z celkového počtu 580 milionů plateb kartou.

Od pondělí 12. září umožní bezkontaktní výběry také ČSOB a Era Poštovní spořitelna. Během září proběhne pilotní provoz na 37 bankomatech, do konce roku by jich mělo být osmdesát. Skupina nyní provozuje přes tisíc bankomatů.

Největší síť – kolem 1500 bankomatů – má Česká spořitelna. "Zvažujeme celou řadu moderních technologií, bezkontaktní patří mezi ně," řekla na jaře bez bližších podrobností Pavla Kozáková z tiskového oddělení. Komerční banka, která má přes 770 bankomatů, rozšíření jejich funkce o bezkontaktní výběry podle dubnového vyjádření v nejbližší době neplánuje.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy