Do mBank už vložíte i hotovost. Konkurenci dohání vkladomaty, které dokážou recyklovat peníze

Olga Skalková Olga Skalková
7. 3. 2017 14:41
Do konce března se vkladomaty mBank objeví na třinácti místech. Tímto krokem sice jen dohání konkurenci, ale přesto přichází s jednou novinkou na trhu. Jde totiž o první "recyklační" vkladomaty v Česku. To znamená, že přijaté bankovky přístroj zároveň využívá i k výběrům hotovosti.
Vkladomat mBank.
Vkladomat mBank. | Foto: mBank

Praha - Internetová mBank umožní v Česku přijímat hotovost na účet prostřednictvím vkladomatů. Spustila je už na dvou místech v Praze - na pobočce OK Point na Vinohradské a v Klimentské ulici. Do konce března se tyto přístroje objeví na dalších jedenácti OK Pointech - po dvou v Plzni a Brně a po jedné v Liberci, Ostravě, Hradci Králové, Lounech, Opavě, Třinci a v Karlových Varech.

"Vkladomaty budou součástí celé sítě OK Pointů, kterou náš strategický partner Broker Consulting postupně rozšiřuje. Vycházíme tím vstříc klientům, kteří tuto službu požadovali," říká Robert Chrištof, obchodní ředitel mBank pro Česko a Slovensko.

mBank, která na český trh vstoupila v roce 2007, dosud umožňovala vkládat hotovost prostřednictvím České pošty - vklad se ale připsal až následující den. Podle Chrištofa chce mBank díky novince získat více klientů z řad malých živnostníků, kteří rychlé vklady hotovosti vyžadují.

"Vkladomaty umožňují připsání peněz na účet zpravidla během jedné hodiny, a to včetně víkendů a svátků," říká Chrištof. Najednou lze vložit až 150 bankovek, maximálně 350 tisíc korun, což je zároveň i denní limit pro vkládání hotovosti. Pokud by klient chtěl vložit větší částku, musí vklad rozložit do více dnů.

Podle Radima Štantejského, regionálního ředitele Broker Consulting, se do konce letošního roku rozšíří síť OK Pointů až na 35 míst, do konce roku 2018 by měla mít až 70 poboček. "Míříme nejen na krajská města, ale i na místa s 35 tisíci obyvateli včetně spádových oblastí. Největší brzdou v rychlém rozšiřování OK Pointů jsou vhodné obchodní prostory. O ně je nyní enormní zájem a není snadné je získat," upřesňuje Štantejský.

Během příštího roku se vkladomaty objeví i na vybraných pobočkách mBank, říká Chrištof. Zatím ale neupřesnil na kterých.

Strategická spolupráce mBank s Broker Consulting funguje rok a půl právě prostřednictvím OK Pointů. Jde o typ franšízových poboček, jejichž provozovatel nabízí jak produkty mBank, tak i dalších finančních domů. Od otevření prvního OK Pointu v prosinci 2015 získala mBank prostřednictvím této sítě téměř pět tisíc klientů.

Nejvíce vkladomatů má Komerční banka

Obliba vkladomatů mezi Čechy roste, a to i mezi klienty velkých bank, kde lze běžně vkládat hotovost na pokladnách kamenných poboček. Nejvíce vkladomatů - kolem 200 - má Komerční banka. ČSOB jich vlastní téměř 160, Česká spořitelna a UniCredit mají zhruba 140 těchto přístrojů.

Kromě nich mají vkladomaty i Moneta, Raiffeisenbank a Sberbank. Z nových menších bank, které vznikly v posledních šesti letech, zatím vkladomaty nabízela pouze Air Bank.

Vkladomaty v Česku zatím umožňují přijímat peníze jen na účet ve stejné bance, které přístroj patří. A zároveň jen na účet, k němuž byla vydána debetní platební karta, která slouží k identifikaci klienta u vkladomatu. Samotná služba je zdarma.

První recyklační přístroje

mBank sice tímto krokem jen dohání konkurenci, ale přesto přichází s jednou novinkou na trhu. Jde totiž o první "recyklační" vkladomaty v Česku. To znamená, že přijaté bankovky přístroj zároveň využívá i k výběrům hotovosti.

"Tuto funkci bychom rádi v Česku rozšířili, protože to může ušetřit práci s odváděním hotovosti z ostatních vkladomatů," říká Ondřej Kozák, manažer pro Česko a Slovensko společnosti Euronet Worldwide, která se specializuje na elektronické platební transakce, provozuje vlastní bankomatovou síť a nyní se podílí na zprovoznění vkladomatů na OK Pointech.

Když vkladomat přijme bankovku, u které zjistí podezření na padělek nebo ji vyhodnotí jako poškozenou, zadrží ji. mBank ji pak odevzdá ke kontrole do ČNB. V tom případě se nominální hodnota bankovky na účet nepřipíše do doby, než k tomu ČNB dá svolení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy