Kolik mám na účtu? Dotaz v bankomatu zpoplatní i Equa, lidé se ptají až několikrát za den

Olga Skalková Olga Skalková
26. 1. 2017 16:17
Za zjištění zůstatku přes bankomat zaplatí klienti Equa bank od dubna devět korun. Tento poplatek zavádí jako jedna z posledních mladých bank, které do bankomatových sítí buď vůbec neinvestují, nebo mají výrazně méně bankomatů než velké banky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Nízkonákladová Equa bank, která mimo jiné láká nové klienty na výběry ze všech bankomatů zdarma, zavede poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat. Zájemci o tuto službu budou muset od dubna zaplatit devět korun. O chystané změně dnes banka informovala více než čtvrt milionu svých klientů.

Právě tento poplatek přitom "zvítězil“ v roce 2013 v anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek. Nepopulární krok vysvětluje Tomáš Veselý, ředitel depozitních produktů Equa bank, zvýšenými náklady na platební karty.

"Nejde jen o dopad evropské regulace, která nám snížila poplatek z každé transakce od obchodníků. Kvůli nové cenové struktuře MasterCard se nám od listopadu zvýšily poplatky za výběry klientů i za transakce u obchodníků. Dlouho jsme zavedení poplatku zvažovali. Potřebujeme tyto náklady pokrýt,“ říká Veselý.

Equa sáhla k zavedení poplatku, který většina bank účtuje klientům, jen když se dotazují v cizích bankomatech. Ve vlastní síti to umožňují klientům zdarma. Equa bank ale vlastní bankomaty nemá, takže poplatek dosud hradí za každého klienta pokaždé, když si chce stav účtu přes bankomat zkontrolovat.

"Skoro 70 procent našich klientů tuto službu vůbec nevyužívá. Zhruba 20 procent občas. Ale asi desetina klientů se na zůstatek přes bankomat dotazuje víc než desetkrát měsíčně. Před výplatou jdou k bankomatu i několikrát denně. Celkově to pro nás nejsou nevýznamné náklady,“ upřesňuje Veselý. "Jde řádově o miliony korun ročně, které za ně zaplatíme ostatním bankám,“ dodává bez bližších podrobností.

Equa zavádí tento poplatek jako jedna z posledních mladých bank, které do bankomatových sítí buď vůbec neinvestují, nebo mají výrazně méně bankomatů než velké banky. Už na jaře 2015 si stejných devět korun začala účtovat mBank, před tím také Sberbank a Fio.

Výjimkou zůstává Air Bank. "Poplatek za zjištění zůstatku v naší i v jiné bankomatové síti nechystáme,“ ujišťuje její mluvčí Vladimír Komjati.

Zdarma nadále ponechává zjištění zůstatku v cizích bankomatech také UniCredit Bank a Raiffeisenbank, které lákají právě na bezplatné výběry v cizích sítích. "Zavedení tohoto poplatku nechystáme. Službu budeme dál klientům umožňovat zdarma,“ potvrzuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. Stejně se vyjádřila i Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Equa bank klientům zároveň radí, jak se můžou tomuto poplatku vyhnout. Vedle používání internetového a mobilního bankovnictví si mohou nastavit notifikační e-maily, které je na stav zůstatku budou podle zvolených podmínek upozorňovat. Nejčastěji však tuto službu využívají lidé, kteří nepoužívají internetové bankovnictví nebo chytrý mobil.

Klienti velkých bank, které mají největší vlastní bankomatové sítě, platí za dotaz na zůstatek u jiné banky i desítky korun, což často předem nevědí. Například Komerční banka a Moneta jim za to naúčtují 25 korun a Česká spořitelna 20 korun. V ČSOB a Poštovní spořitelně je to devět korun.

Evropská regulace od prosince 2015 výrazně snížila poplatky od obchodníků. Banka, jejíž kartou klient platil, dříve dostávala v průměru kolem jednoho procenta z každého nákupu. Od prosince 2015 je to 0,3 procenta z transakce kreditní kartou a 0,2 procenta u debetní karty.

MasterCard pak loni v listopadu citelně zvýšil poplatek, který banky platí za výběry v cizích bankomatech. Do té doby to bylo šest korun plus 0,12 procenta z každého výběru. Nově to je 7,50 korun plus stejný podíl z vybírané sumy.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy