Kolik mám na účtu? Dotaz v bankomatu zpoplatní i Equa, lidé se ptají až několikrát za den

Olga Skalková Olga Skalková
26. 1. 2017 16:17
Za zjištění zůstatku přes bankomat zaplatí klienti Equa bank od dubna devět korun. Tento poplatek zavádí jako jedna z posledních mladých bank, které do bankomatových sítí buď vůbec neinvestují, nebo mají výrazně méně bankomatů než velké banky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Nízkonákladová Equa bank, která mimo jiné láká nové klienty na výběry ze všech bankomatů zdarma, zavede poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat. Zájemci o tuto službu budou muset od dubna zaplatit devět korun. O chystané změně dnes banka informovala více než čtvrt milionu svých klientů.

Právě tento poplatek přitom "zvítězil“ v roce 2013 v anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek. Nepopulární krok vysvětluje Tomáš Veselý, ředitel depozitních produktů Equa bank, zvýšenými náklady na platební karty.

"Nejde jen o dopad evropské regulace, která nám snížila poplatek z každé transakce od obchodníků. Kvůli nové cenové struktuře MasterCard se nám od listopadu zvýšily poplatky za výběry klientů i za transakce u obchodníků. Dlouho jsme zavedení poplatku zvažovali. Potřebujeme tyto náklady pokrýt,“ říká Veselý.

Equa sáhla k zavedení poplatku, který většina bank účtuje klientům, jen když se dotazují v cizích bankomatech. Ve vlastní síti to umožňují klientům zdarma. Equa bank ale vlastní bankomaty nemá, takže poplatek dosud hradí za každého klienta pokaždé, když si chce stav účtu přes bankomat zkontrolovat.

"Skoro 70 procent našich klientů tuto službu vůbec nevyužívá. Zhruba 20 procent občas. Ale asi desetina klientů se na zůstatek přes bankomat dotazuje víc než desetkrát měsíčně. Před výplatou jdou k bankomatu i několikrát denně. Celkově to pro nás nejsou nevýznamné náklady,“ upřesňuje Veselý. "Jde řádově o miliony korun ročně, které za ně zaplatíme ostatním bankám,“ dodává bez bližších podrobností.

Equa zavádí tento poplatek jako jedna z posledních mladých bank, které do bankomatových sítí buď vůbec neinvestují, nebo mají výrazně méně bankomatů než velké banky. Už na jaře 2015 si stejných devět korun začala účtovat mBank, před tím také Sberbank a Fio.

Výjimkou zůstává Air Bank. "Poplatek za zjištění zůstatku v naší i v jiné bankomatové síti nechystáme,“ ujišťuje její mluvčí Vladimír Komjati.

Zdarma nadále ponechává zjištění zůstatku v cizích bankomatech také UniCredit Bank a Raiffeisenbank, které lákají právě na bezplatné výběry v cizích sítích. "Zavedení tohoto poplatku nechystáme. Službu budeme dál klientům umožňovat zdarma,“ potvrzuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. Stejně se vyjádřila i Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Equa bank klientům zároveň radí, jak se můžou tomuto poplatku vyhnout. Vedle používání internetového a mobilního bankovnictví si mohou nastavit notifikační e-maily, které je na stav zůstatku budou podle zvolených podmínek upozorňovat. Nejčastěji však tuto službu využívají lidé, kteří nepoužívají internetové bankovnictví nebo chytrý mobil.

Klienti velkých bank, které mají největší vlastní bankomatové sítě, platí za dotaz na zůstatek u jiné banky i desítky korun, což často předem nevědí. Například Komerční banka a Moneta jim za to naúčtují 25 korun a Česká spořitelna 20 korun. V ČSOB a Poštovní spořitelně je to devět korun.

Evropská regulace od prosince 2015 výrazně snížila poplatky od obchodníků. Banka, jejíž kartou klient platil, dříve dostávala v průměru kolem jednoho procenta z každého nákupu. Od prosince 2015 je to 0,3 procenta z transakce kreditní kartou a 0,2 procenta u debetní karty.

MasterCard pak loni v listopadu citelně zvýšil poplatek, který banky platí za výběry v cizích bankomatech. Do té doby to bylo šest korun plus 0,12 procenta z každého výběru. Nově to je 7,50 korun plus stejný podíl z vybírané sumy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy