Průměrná tříčlenná rodina ztratí přes 100 tisíc ročně, tvrdí odbory. Sklidily kritiku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2023 18:52
Rodina s jedním dítětem, kde mají oba partneři zhruba průměrný výdělek a jsou zaměstnaní v soukromé sféře, by přišla kvůli vládnímu balíčku podle odborů ročně přibližně o 152 800 korun. Pokud jsou oba zaměstnanci ve veřejné sféře, dopad by mohl být 178 200 korun. Ministerstvo financí označilo příklad odborů za čistou demagogii vymodelovanou uměle tak, aby děsila veřejnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Výsledky svých propočtů představili v úterý ekonomové a předáci Českomoravské konfederace odborových svazů. Odboráři dle svých zohlednili zdražování, snížení sumy na platy, zvýšení daně z nemovitosti, zavedení nemocenských odvodů i zrušení zaměstnaneckých benefitů a školkovného. Příklad odborů považuje ministerstvo financí za uměle vymodelovanou demagogii, která má děsit veřejnost. Premiér Petr Fiala (ODS) to označil od odborů za nepravdivou informaci, která má strašit lidi, protože nic takového se nestane.

V pondělí 31 odborových svazů vyhlásilo kvůli balíčku stávkovou pohotovost. Přidaly se také odbory automobilky Škoda Auto. Premiér v pondělí po jednání tripartity řekl, že postoj odborů považuje za nezodpovědný a nátlakové akce nepřispívají k dialogu. Odboráři si v úterý znovu stěžovali na to, že s nimi kabinet o chystaných změnách nejednal.

"Pohybujeme se v řádu okolo jedné pětiny poklesu disponibilního příjmu. To je ta hrůza. Přitom to vypadá nenápadně, že by to jako šlo," uvedl ekonom ČMKOS Martin Fassmann.

Odboráři si jako model vzali tříčlennou rodinu. Oba rodiče pracují, každý vydělá zhruba 42 tisíc korun hrubého a potomek je předškolák. Domácnost má roční čistý příjem 864 416 korun. Po zavedení nemocenského pojištění 0,6 procenta zaplatí oba pracovníci státu 6048 korun.

Zatímco ministerstvo financí či národní banka odhadují inflaci do tří procent, podle odborů bude na šesti procentech. Zdůvodňují to zdražením po změně DPH. Znehodnocení výdělků by při šestiprocentním příjmu bylo 52 105 korun. Vláda plánuje snížení sumy na platy o dvě procenta.

Uvádí, že platy klesat nebudou, seškrtat se mají neobsazená či nepotřebná místa. Podle odborů by dvouprocentní snížení odměny ve veřejném sektoru znamenalo 17 368 korun. Zrušení školkovného představuje dalších 30 840 korun.

Zvýšení daně z nemovitosti odhadují odbory u sedmdesátimetrového bytu o 770 korun. Při snížení podpory stavebního spoření by rodina podle ČMKOS přišla u tří smluv o 3000 korun. Na benefitech by to mohlo být 60 tisíc korun. Týká se to třeba příspěvků na sport, masáže, dětské tábory, vzdělávání a částečně i stravování.

Někteří ekonomové však s výpočty odborářů nesouhlasí. "Pokud nechtějí být (odbory) kritizovány za zveličování, měly by být schopny vysvětlit, proč je snížení schodku plánované pro příští rok na základě balíčku pouze necelých sto miliard korun," říká ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

"Pokud by byla běžná rodina zatížena dopadem přes 100 tisíc korun ročně, musel by být celkový přínos balíčku přes 200 miliard korun, což by v podstatě z roku na rok zahladilo celý strukturální schodek českých veřejných financí," podotýká ekonom.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň na Twitteru uvedl, že odborářští předáci jsou "absolutně mimo mísu a bez špetky sociálního povědomí". "A to jste věděli, že když podle odborů zvednete některým věcem 10% DPH na 12 %, zvedne to celou inflaci včetně všeho ostatního o 3,5 bodu," zkritizoval výpočty odborů.

Bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová uvedla, že odborům výpočty "nějak nevycházejí". Zpochybnila to, že za inflaci může vláda, ale i to, jak odbory ve vzorci pracují se školkovným, zaměstnaneckými benefity či stavebním spořením. "Nešiřte poplašné zprávy!" napsala ekonomka, která minulý týden vystoupila na tiskové konferenci k představení vládního ozdravného balíčku.

Ministerstvo financí uvedlo, že modelový příklad odborů je čistou demagogií založenou na vymyšlených předpokladech. "To není průměrná rodina, ale vysokopříjmová rodina uměle vymodelovaná s cílem vyděsit veřejnost," stojí v prohlášení úřadu. Pokud by v Česku žily pouze tříčlenné rodiny a každá odvedla o 178 tisíc korun navíc, stát by získal dodatečný příjem asi 623 miliard, uvedlo ministerstvo. "My ale změnami v balíčku plánujeme příští rok na daních vybrat zhruba dvacetinu této částky navíc. Míru demagogie odborářských propočtů si tedy každý může posoudit sám," doplnil úřad.

Odborářské výpočty odmítl i Fiala. "Balíček je z naší strany vytvořen tak, aby se jeho dopady rozkládaly do celé společnosti. Víc šetříme na výdajích států, než získáváme na příjmové straně. Zvlášť bylo pamatováno na to, aby byl sociálně únosný, aby nezasahoval sociálně zranitelné skupiny, lidi s menšími příjmy," řekl novinářům. Potraviny i zdravotnické potřeby jsou v nižší sazbě DPH. "Nevím, kde k těm číslům odbory přišly," dodal.

Podle předáků vládní balíček míří především na zaměstnance, jejich rodiny a také na důchodce. S nastavením opatření nesouhlasí. Za stávkovou pohotovostí, kterou svazy vyhlásily v pondělí, si odbory podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly stojí.

Česko hospodaří v posledních letech každý rok se stomiliardovými schodky. Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy 94,1 miliardy korun. V dalším roce by to pak mělo být celkem 53,4 miliardy korun.

Kabinet počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu. Nulovou daň má mít ale dál tiché víno.

Jurečka: Slibovali jsme, že neporostou daně, ale stalo se něco, co jsme nemohli čekat

Spotlight Aktuálně.cz - Marian Jurečka | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy