Příspěvek na dojíždění nebo stěhování za prací získalo už 5000 lidí. Nezrušíme ho, odmítá úřad

on pk on, pk
14. 5. 2018 11:15
V Česku je rekordní počet volných pracovních míst a naopak nejnižší nezaměstnanost v EU, mnoho firem nabízí vlastní benefity. Stát přesto pomáhá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Příspěvek na dojíždění za prací získalo od státu už 4655 nezaměstnaných, z toho během prvních čtyř měsíců letošního roku byl poskytnut 960 osobám.

Od dubna 2016, kdy ho úřady práce začaly nabízet, o tento "příspěvek na podporu regionální mobility" požádalo 7121 lidí. Největší zájem je v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Jen za letošní duben dorazilo 332 žádostí.

"Mezi žadateli jsou lidé různých profesí, například administrativní pracovníci, výrobní a montážní dělníci, prodavači, skladníci, floristka, chemik, vychovatelky, sociální pracovníci, elektrikář, kuchař nebo třeba dispečer," uvádí mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Měsíční výše příspěvku se pohybuje od 1500 do 3500 korun podle vzdálenosti, minimum je deset kilometrů. Na nejvyšší částku mohou zájemci dosáhnout při dojíždění nad 50 kilometrů. Do deseti kilometrů se příspěvek neposkytuje s výjimkou případů, kdy prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou - v takovém případě by šlo o 1000 korun.

Žádat o něj mohou uchazeči o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu alespoň pět měsíců. Případně i kratší dobu, pokud přišli o práci kvůli hromadnému propouštění. Podmínkou je, že najdou práci mimo město či obec, kde bydlí. Další podmínkou je alespoň šestiměsíční pracovní smlouva nebo smlouva na dobu neurčitou. Nesmí však jít o zaměstnavatele, u něhož už v posledních 24 měsících pracovali.

Maximální doba vyplácení je jeden rok. Příspěvek za daný měsíc nedostanou lidé, kteří si vydělají více než 1,5násobek průměrné mzdy. Nevyplácí se ani při cestování do zahraničí (s výjimkou Moravskoslezského kraje).

Od listopadu 2016 mohou nezaměstnaní žádat také o jednorázový příspěvek na přestěhování ve výši 50 tisíc korun. Dosud ho získalo 130 lidí z 289 zájemců, z toho jen za letošní leden až duben to bylo 26 lidí. Nejvíce zájemců bylo z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

Šanci na tento příspěvek má člověk, který nastoupil do práce mimo místo svého bydliště, nebo se už přestěhoval. Je však nutné, aby byl v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než pět měsíců, a to půl roku před podáním žádosti. Další podmínkou je vzdálenost přestěhování, která musí být vzdušnou čarou delší než 50 kilometrů. Příspěvek nelze poskytnout při stěhování do zahraničí.

Ani na jeden ze zmíněných příspěvků není automatický nárok, a to ani při splnění podmínek. Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové se každá žádost posuzuje individuálně. Regionální pracoviště úřadu práce posuzuje reálné šance uchazeče na lokálním trhu práce. Pokud mu objektivně hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, může mu úřad poskytnutí příspěvku schválit.

Příspěvek na přestěhování lze získat maximálně jednou za tři roky, a to pouze pokud zájemce odpracoval v zaměstnání, na které dostal původní podporu, minimálně dvanáct měsíců.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod něhož úřady práce spadají, neuvažuje o zrušení příspěvků ani v době, kdy je v Česku rekordní počet volných pracovních míst a naopak nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Letos v dubnu dokonce počet volných míst poprvé v historii překonal počet registrovaných uchazečů o zaměstnání. Mnoho zaměstnavatelů nabízí vlastní příspěvek na dojíždění nebo bezplatnou dopravu.

"I přesto v některých oblastech stále existuje nesoulad mezi nabídkou a poptávkou. Podpora má tedy stále smysl," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Řepka. "Navíc jsou v evidenci i nadále vedeni uchazeči o zaměstnání, kterým příspěvek může pomoci k návratu na trh práce, což je pro nás prioritou," dodává a potvrzuje, že ministerstvo nyní nezvažuje žádnou změnu pravidel pro tyto příspěvky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy