Příspěvek na dojíždění nebo stěhování za prací získalo už 5000 lidí. Nezrušíme ho, odmítá úřad

on pk on, pk
14. 5. 2018 11:15
V Česku je rekordní počet volných pracovních míst a naopak nejnižší nezaměstnanost v EU, mnoho firem nabízí vlastní benefity. Stát přesto pomáhá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Příspěvek na dojíždění za prací získalo od státu už 4655 nezaměstnaných, z toho během prvních čtyř měsíců letošního roku byl poskytnut 960 osobám.

Od dubna 2016, kdy ho úřady práce začaly nabízet, o tento "příspěvek na podporu regionální mobility" požádalo 7121 lidí. Největší zájem je v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Jen za letošní duben dorazilo 332 žádostí.

"Mezi žadateli jsou lidé různých profesí, například administrativní pracovníci, výrobní a montážní dělníci, prodavači, skladníci, floristka, chemik, vychovatelky, sociální pracovníci, elektrikář, kuchař nebo třeba dispečer," uvádí mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Měsíční výše příspěvku se pohybuje od 1500 do 3500 korun podle vzdálenosti, minimum je deset kilometrů. Na nejvyšší částku mohou zájemci dosáhnout při dojíždění nad 50 kilometrů. Do deseti kilometrů se příspěvek neposkytuje s výjimkou případů, kdy prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou - v takovém případě by šlo o 1000 korun.

Žádat o něj mohou uchazeči o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu alespoň pět měsíců. Případně i kratší dobu, pokud přišli o práci kvůli hromadnému propouštění. Podmínkou je, že najdou práci mimo město či obec, kde bydlí. Další podmínkou je alespoň šestiměsíční pracovní smlouva nebo smlouva na dobu neurčitou. Nesmí však jít o zaměstnavatele, u něhož už v posledních 24 měsících pracovali.

Maximální doba vyplácení je jeden rok. Příspěvek za daný měsíc nedostanou lidé, kteří si vydělají více než 1,5násobek průměrné mzdy. Nevyplácí se ani při cestování do zahraničí (s výjimkou Moravskoslezského kraje).

Od listopadu 2016 mohou nezaměstnaní žádat také o jednorázový příspěvek na přestěhování ve výši 50 tisíc korun. Dosud ho získalo 130 lidí z 289 zájemců, z toho jen za letošní leden až duben to bylo 26 lidí. Nejvíce zájemců bylo z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

Šanci na tento příspěvek má člověk, který nastoupil do práce mimo místo svého bydliště, nebo se už přestěhoval. Je však nutné, aby byl v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než pět měsíců, a to půl roku před podáním žádosti. Další podmínkou je vzdálenost přestěhování, která musí být vzdušnou čarou delší než 50 kilometrů. Příspěvek nelze poskytnout při stěhování do zahraničí.

Ani na jeden ze zmíněných příspěvků není automatický nárok, a to ani při splnění podmínek. Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové se každá žádost posuzuje individuálně. Regionální pracoviště úřadu práce posuzuje reálné šance uchazeče na lokálním trhu práce. Pokud mu objektivně hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, může mu úřad poskytnutí příspěvku schválit.

Příspěvek na přestěhování lze získat maximálně jednou za tři roky, a to pouze pokud zájemce odpracoval v zaměstnání, na které dostal původní podporu, minimálně dvanáct měsíců.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod něhož úřady práce spadají, neuvažuje o zrušení příspěvků ani v době, kdy je v Česku rekordní počet volných pracovních míst a naopak nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Letos v dubnu dokonce počet volných míst poprvé v historii překonal počet registrovaných uchazečů o zaměstnání. Mnoho zaměstnavatelů nabízí vlastní příspěvek na dojíždění nebo bezplatnou dopravu.

"I přesto v některých oblastech stále existuje nesoulad mezi nabídkou a poptávkou. Podpora má tedy stále smysl," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Řepka. "Navíc jsou v evidenci i nadále vedeni uchazeči o zaměstnání, kterým příspěvek může pomoci k návratu na trh práce, což je pro nás prioritou," dodává a potvrzuje, že ministerstvo nyní nezvažuje žádnou změnu pravidel pro tyto příspěvky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy