Volných míst je poprvé v historii víc než uchazečů o zaměstnání, hlásí úřady práce

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 10. 5. 2018 10:00
Na jedno volné pracovní místo už připadá méně než jeden uchazeč. Nezaměstnanost je nejnižší od roku 1997, volná místa překonala další rekord.
Nezaměstnanost v dubnu 2018.
Nezaměstnanost v dubnu 2018. | Foto: Úřad práce ČR

Praha - Počet volných míst, která firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, stoupl ke konci dubna na 267 107, což je nový rekord v historii České republiky. Oproti letošnímu březnu jich přibylo 13,6 tisíce, v porovnání s loňským dubnem dokonce 108 tisíc. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce ČR.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl na 242 798, což je nejnižší hodnota od srpna 1997, kdy bylo bez práce 230 301 lidí. Oproti letošnímu březnu klesl počet nezaměstnaných o téměř 21 tisíc, oproti loňskému dubnu o 84,4 tisíce. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, je zhruba 220 tisíc.

Podíl nezaměstnaných osob klesl na 3,2 procenta, zatímco před rokem dosahoval 4,4 procenta.

Největší nezaměstnanost v dubnu 2018

Okres Podíl nezaměstnaných
Karviná 7,5 %
Most 6,7 %
Ostrava-město 6,2 %
Bruntál 5,9 %
Jeseník 5,8 %
Chomutov 5,7 %
Ústí nad Labem 5,5 %
Znojmo 5,4 %
Hodonín 5,1 %
Děčín 5,0 %
Brno-město 4,6 %
Louny 4,6 %

Nejvyšší nezaměstnanost hlásí okresy Karviná (7,5 %), Most (6,7 %), Ostrava-město (6,2 %), Bruntál (5,9 %), Jeseník (5,8 %), Chomutov (5,7 %), Ústí nad Labem (5,5 %), Znojmo (5,4 %) a Hodonín (5,1 %).

Naopak nejnižší je v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (shodně 1,2 %), Pelhřimov (1,5 %), Benešov, Jindřichův Hradec, Plzeň-jih, Jičín a Praha-západ (shodně 1,6 %).

Nejnižší nezaměstnanost v dubnu 2018

Okres Podíl nezaměstnaných
Rychnov nad Kněžnou 1,2 %
Praha-východ 1,2 %
Pelhřimov 1,5 %
Benešov 1,6 %
Jindřichův Hradec 1,6 %
Plzeň-jih 1,6 %
Jičín 1,6 %
Praha-západ 1,6 %
Písek 1,7 %
Cheb 1,7 %
Plzeň-město 1,8 %
Ústí nad Orlicí 1,8 %
Mladá Boleslav 1,9 %

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,9 uchazeče - nejvíce v okresech Karviná (6,1), Ústí nad Labem (4,8), Most (4,6), Jeseník (4,5), Znojmo (3,2), Děčín (3,1), Bruntál (2,9) a Hodonín (2,8).

Mezi evidovanými uchazeči o práci bylo 91 187 lidí nad 50 let, na celkové nezaměstnanosti se podíleli 37,6 procenta.

"V dubnu historicky poprvé nastal převis volných pracovních míst nad počtem nezaměstnaných. Taková situace nemá v Evropě obdoby a jinde ve světě je typická snad jen pro Japonsko," upozorňuje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. "Volných míst přitom každý měsíc výrazně přibývá, což je dalším důkazem, že omezení trhu práce jsou na straně nabídky, nikoliv poptávky," dodává.

Klesá podíl dlouhodobě nezaměstnaných - tedy lidí, kteří jsou bez práce déle než dvanáct měsíců. Zatímco před dvěma lety dosahoval 42,2 procenta a před rokem 38,7 procenta z celkového počtu nezaměstnaných, letos v dubnu klesl na 33,9 procenta - jde nyní o 82 361 lidí.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí 51,3 procenta. Osoby se zdravotním postižením tvoří 17,6 procenta evidovaných uchazečů o práci.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v dubnu 71 041 lidí, což je 29,3 procenta všech uchazečů vedených v evidenci. Nezaměstnaní pobírali v průměru 7162 korun. O rok dřív vyplácely úřady práce podporu 83 391 uchazečům o zaměstnání.

Obecně měli zaměstnavatelé v dubnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře nebo svářeče, řezače plamenem a páječe.

"Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Naopak v evidenci uchazečů o práci bylo nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů a pomocníků v hotelích a jiných objektech, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, zedníků, kamnářů či dlaždičů, pomocných manipulačních dělníků a pracovníků v gastronomii.

"V evidenci byli nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou," dodává Beránková.

"Nezaměstnaných bude ubývat i v dalších měsících, takže firmy se budou muset s problémem nedostatku pracovníků potýkat i nadále a tlak na růst mezd bude s největší pravděpodobností dále zesilovat," očekává ekonom ČSOB Petr Dufek.

Nezaměstnanost v Česku zůstává nejnižší v Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu dosahovala v březnu 2,2 procenta, druhá je Malta s 3,3 procenta, třetí Německo s 3,4 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost je v Řecku (20,6 procenta) a Španělsku (16,1 procenta).

Nezaměstnanost v Evropské unii.
Nezaměstnanost v Evropské unii. | Foto: Eurostat
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy