Praha - Z českého trhu mohou zmizet výhodné překlenovací úvěry, klienti stavebních spořitelen přijdou o další jistoty a celý systém postupně zanikne. Varovali před tím zástupci všech pěti stavebních spořitelen působících na tuzemském trhu.
O dalších změnách ve stavebním spoření má ve středu jednat vláda.
Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje účelové omezení státního příspěvku - od roku 2014 by podporu dostali jen lidé, kteří ji použijí na bytové potřeby a nově také na penzijní připojištění či školné.
S těmito body nemají spořitelny zásadní problém, i když jejich zástupci varují například před nárůstem administrativy kvůli prokazování účelového využití podpory.
Stavební spořitelny však důrazně odmítají poslední z navržených bodů, spočívající v otevření dosud uzavřeného systému. Od roku 2015 by totiž podle Kalouskova návrhu mohly stavební spoření poskytovat i běžné banky, nikoliv jen specializované spořitelny jako dosud.
Už ne jen pro spořitelny
Dosavadní systém je přitom přísně regulován zákonem. Spořitelny musí vklady klientů používat buď jen na úvěry ze stavebního spoření či překlenovací úvěry, nebo je investovat relativně nejbezpečnější formou do státních dluhopisů.
Podle Kalouskova návrhu by však univerzální banky mohly od roku 2015 poskytovat stejný produkt bez omezení. Vklady, které jim klienti dočasně svěří při spoření, by tedy banky mohly využít i výhodnějším způsobem, třeba na poskytování mnohem dražších spotřebitelských úvěrů.
"Banky tak nebudou motivovány, aby poskytovaly překlenovací úvěry za stejně výhodných podmínek jako dosud stavební spořitelny," říká Vojtěch Lukáš, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.
Nerovné podmínky
O překlenovací úvěr přitom žádá 85 procent lidí z těch, kteří mají zájem o klasický úvěr ze stavebního spoření, ale ještě nedokončili povinnou spořicí fázi. Spořitelny jej musí - za podmínek stanovených zákonem - poskytnout, což by platilo i po novele.
U bank by se však tato povinnost týkala jen úvěrů ze stavebního spoření, nikoliv překlenovacích úvěrů. Například zájemci o drobné rekonstrukce bytu by tak byli odkázáni na dražší spotřebitelské úvěry, případně na hypoteční úvěry (které jsou ale určeny pro vyšší částky a musí být zajištěny nemovitostí).
Právě tato nerovnost spořitelnám vadí - přestože až na jednu výjimku jsou vlastněny právě velkými univerzálními bankami a jak zástupci spořitelen ujišťují, nepovažují své mateřské banky za konkurenci.
Boj o 45 miliard
"Obavy z neposkytování překlenovacích úvěrů univerzálními bankami, které by se vrhly do produktu stavebního spoření, nemusí být oprávněné," domnívá se však šéfredaktor webu Investujeme.cz Petr Zámečník.
V současné době představují překlenovací úvěry objem přibližně 45 miliard korun, o které budou mít zájem i univerzální banky, pokud začnou nabízet produkt stavebního spoření.
"A protože je podíl nesplácených úvěrů u stavebního spoření nízký, budou moci i chtít nabídnout produkt, který bude zajímavý i pro klienty zajímající se o překlenovací úvěry. Vytvořit jakýsi účelově vázaný spotřebitelský úvěr s podobnými vlastnostmi, jaké mají současné překlenovací úvěry, bude pro banky již maličkost," říká Zámečník.
Čtěte také: Stavební spoření jen na bydlení? Až o rok později Zájem o stavební spoření klesl o čtvrtinu, ukazují data Změny ve stavebním spoření jsou tu. Přehledný seznam |
Postupný konec?
Podle šéfa Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěcha Lukáše může tato změna postupně vést až k úplnému zániku stavebního spoření.
Stavební spořitelny věří, že v návrhu novely dojde ještě ke změnám, které nerovnosti odstraní. "Legislativní cesta je ještě dlouhá. V Parlamentu to bude otevřené, protože ani v jedné straně není na tuto změnu jednotný názor," uvedl Lukáš.
Otevření systému univerzálním bankám odůvodňuje ministerstvo financí posílením konkurenčního prostředí a stability systému. "Ten je totiž v současnosti kriticky závislý na státní podpoře a jakýkoli další zásah státu do výše státní podpory může vést k problémům stavebních spořitelen s likviditou, a tedy narušení stability systému," tvrdí v návrhu novely.
Zástupci spořitelen ale poukazují na nedávné vyjádření náměstka ministra financí Radka Urbana, podle něhož je dosavadní systém stabilní. Na setkání s novináři nicméně prezentovali jen část Urbanova vyjádření.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stavební spořitelny a poradci pro stavební spoření v celé České republice.