Sick day a další volna
Placená volna
"V rámci balíčku benefitů firma může poskytnout i další volné dny, například v podobě věrnostního volna, zdravotního volna - takzvaný sick day či narozeninového volna, možností je mnoho. Ve všech těchto případech se jedná o nadstandardní placené volno, jehož podmínky čerpání stanoví společnost v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisem," říká Dagmar Holíková.
Zatímco věrnostní nebo narozeninové volno není úplně běžné, zdravotní volno nazývané sick day je stále častější. "Sick day je poměrně rozšířený, téměř pětině zaměstnanců ho zaměstnavatelé poskytují a téměř 15 procent lidí ho v loňském roce využilo. V portfoliu ho má 39 procent firem," připomíná Martina Machová.
Neplacená volna
Mezi neplacená volna, která ještě zákoník práce zmiňuje a zaměstnavatel je tak musí poskytnout, ale neproplatí je, patří například doba potřebná na výkon veřejné funkce. Nebo když je to ve veřejném, obecném nebo společenském zájmu, například když je zaměstnanec předvolán k soudu.
"Vztahuje se to také na činnosti pro děti a mládež, tedy když jste táborovými vedoucími. Zde má zaměstnanec při splnění zákonem stanovených podmínek nárok na týden placeného volna a dva týdny neplaceného volna. Nebrání-li mu vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele," dodává Holíková.
V ostatních případech, kdy chcete využít neplaceného volna, ať už kvůli delší dovolené nebo volnočasovým aktivitám či jiným situacím, záleží už vyloženě na vstřícnosti zaměstnavatele, jestli bude ochoten vám volno schválit.