Přehled pomoci: Podívejte se, jak vám vláda může kompenzovat omezující opatření

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 12. 2020 14:38
Od pátku 18. prosince se podle vládního nařízení opět zavírají restaurace, hotely, penziony. Zavřou se i muzea, galerie, památky, také vnitřní sportoviště. Vláda oznámila, že nabídne nejpostiženějším segmentům ekonomiky kompenzace za uzavřené provozy. Podívejte se, o jaké částky mohou podnikatelé nově žádat a jaké programy pomoci jsou v platnosti už delší dobu.
Foto: Volkswagen

Antivirus - náklady na zaměstnance

Jedním z nejvýznamnějších programů pomoci je Antivirus. Firmám i živnostníkům, na něž dopadla nařízená omezení a koronavirová krize, pokrývá plně nebo z části náklady na mzdy zaměstnanců. Zatím je z něj možné čerpat do konce roku, vláda projedná jeho prodloužení příští týden. Podle ministryně práce Jany Maláčové může podle stanovených podmínek Evropské unie program fungovat nejvýš rok, tedy maximálně do konce března 2021.

  • Někteří odborníci ale protahování Antiviru kritizují s tím, že uměle udržuje zaměstnanost, a volají po schválení takzvaného kurzarbeitu. Na jeho podobě se ale vláda zatím nedokáže shodnout. 

V rámci programu Antivirus Plus stát proplácí celou mzdu s odvody do 50 000 korun v provozech, které vláda nařídila zavřít. Pro nařízenou karanténu zůstává výše příspěvku 80 procent, maximálně do 39 000 korun superhrubé mzdy.

Firmy mohou získat i příspěvek B, který dorovnává 60 procent náhrady do 29 000 korun superhrubé mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, surovin či personálu.

Řada OSVČ si stěžovala, že není možné využít podporu z programu Antivirus a souběžně žádat o kompenzační bonus. Musely si tak vybrat, zda vyplatí mzdu zaměstnancům, nebo sobě pětistovku denně. Poslanci by měli v nejbližší době toto omezení zrušit tak, aby bylo možné žádat o obě podpory souběžně. 

 

Právě se děje

Další zprávy