Podvodník láká peníze přes inzeráty na pronájmy bytů, varuje policie

ČTK ČTK
1. 2. 2017 15:50
Fiktivní pronajímatel komunikuje se zájemci anglicky e-mailem a platby žádá zaslat do zahraničí prostřednictvím služby MoneyGram. Poškození lidé se hlásí z celé republiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc/Praha – Olomoučtí kriminalisté upozorňují na to, že přibývají podvodné inzeráty, které nabízejí pronájmy bytů na realitním portálu Sreality.cz. Podvodník podle policie vytvoří fiktivní inzerát, ve kterém nabízí či zprostředkovává za výhodné částky pronájem bytu. Se zájemci komunikuje anglicky e-mailem a platby žádá zaslat do zahraničí prostřednictvím služby MoneyGram.

"Oznámení poškozených jsou evidována na různých odděleních policie v celé republice. Kriminalisté nyní prověřují možné souvislosti mezi zaevidovanými případy. V Olomouckém kraji v posledních asi deseti dnech přijali policisté tři takováto oznámení. Není vyloučeno, že další budou přibývat," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.

Policisté nabádají případné zájemce, kteří vyhledávají na internetu inzeráty s pronájmy bytů, aby si nalezené inzeráty co nejdůkladněji prověřili. Lidé by si měli podle Šafářové vyhledáním přesné adresy pronajímané nemovitosti existenci domu či bytu prověřit.

Obezřetní by měli být i při platbách. "Způsob platby v těchto případech, odeslání peněz pomocí služby MoneyGram, také není běžný a je velmi často využíván při trestné činnosti, jelikož platby odchází do zahraničí a pro policisty je pak velmi obtížné platbu zablokovat a také dohledat," uvedla Šafářová.

Podle mluvčí Sreality.cz Táni Lálové jde o cílené phishingové útoky, které využívají metod sociálního inženýrství a míří na data realitních kanceláří. V těchto případech jde o získání hesla konkrétní osoby nebo útok na firmu a její data. "Na jejich základě útočníci lákají oběti na takzvané výhodné nabídky," uvedla Lálová.

Ve chvíli, kdy někdo na podezřelý inzerát narazí, měl by podle ní využít funkce "nahlásit inzerát". "To je dostupné u každé nabídky na našich serverech. Kolegové z oddělení podpory se těmto upozorněním věnují přednostně. Bohužel, vzhledem k tomu, že každý den přibude několik tisíc nových inzerátů, není v našich možnostech kontrolovat ručně každý," uvedla Lálová.

Zájemce o výhodnou nabídku by podle ní neměl v žádném případě posílat zálohu v libovolné výši, aniž by byt viděl a s majitelem nebo jeho pověřeným zástupcem osobně tváří v tvář komunikoval.

Lidé, kteří se přesto stanou obětí podvodu, by měli případ neprodleně nahlásit policii. Včasné oznámení může vést i k zablokování zaslané částky, pokud již pachatel zaslanou částku nevybral v cizině, uvedla Šafářová. Ke spolupráci obětí s policií vyzvala i Lálová.

 

Právě se děje

Další zprávy