Praha - Navzdory řadě škrtů a úsporných opatření se od Nového roku zvýší příspěvek na bydlení. Zároveň na něj dosáhne více domácností než dosud.
Nárok na příspěvek i jeho výše jsou určovány podle příjmu domácnosti a takzvaných normativních nákladů na bydlení. A právě normativní náklady vláda zvýšila.
Růst normativních nákladů ovšem není rovnoměrný, liší se podle různých skupin domácností. Nejméně si polepší osaměle žijící nájemníci v obcích od 10 do 50 tisíc obyvatel (meziročně o 2,25 %), naopak nejvyššího nárůstu normativních nákladů se dočká osamělý majitel bytu v družstevním či osobním vlastnictví (téměř o 11 %).
Čtěte také
- Tisíce nájemníků přijdou o výhody, zaplatí jako ostatní
- Škrty od 1. ledna 2011: Podívejte, co všechno se změní
- Jak zdraží nájmy? Třináct častých otázek k deregulaci
Kdo má nárok
Nárok na příspěvek na bydlení mají jak nájemníci, tak vlastníci nemovitostí. Nicméně lidé žijící ve vlastním musí splnit náročnější kritéria týkající se nákladů a příjmů; a také jejich příspěvek bude za jinak stejných okolností nižší.
Základním kritériem je, že jejich náklady na bydlení (včetně energií, vodného a stočného, vytápění a svozu odpadu) přesahují 30 % příjmů domácnosti (v Praze 35 %).
Zároveň však oněch 30 % (v Praze 35 %) příjmu nesmí přesahovat vládou stanovené normativní náklady, určené podle velikosti bydliště, počtu lidí v domácnosti a rozdělené podle toho, zda jde o nájemní či vlastnické bydlení.
Jak spočítat příspěvek na bydlení? Konkrétní tabulky, praktický příklad a diskuzi k tématu najdete na webu Hypoindex.cz.
Čtěte podrobněji: Konkrétní tabulky, zbytek článku a diskuzi najdete zde |