Nový plán: Kdo koupí nemovitost, zaplatí daň z převodu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 5. 2012 8:31
Změna má platit od roku 2014, ministerstvo financí plánuje také jednu úlevu
Foto: Jan Langer

Praha – Daň z převodu nemovitostí bude od roku 2014 platit kupující, podle České televize změnu plánuje ministerstvo financí.

Podle současného stavu má povinnost platit tři procenta z ceny nemovitosti prodávající, přičemž kupující ručí za zaplacení této daně.

"Ve světě je běžnější, že skutečně platí daň ten, kdo drží ten majetek," řekl pro ČT Ladislav Minčič, první náměstek ministra financí.

Jde tak o další naplánovanou změnu u této daně. Vláda se již dříve dohodla na tom, že v rámci rozpočtových opatření pro příští roky zvýší sazbu daně z převodu nemovitostí od roku 2013 o jeden procentní bod na čtyři procenta.

Ministerstvo financí pak spolu se změnou poplatníka daně plánuje také jednu úlevu – k daňovému přiznání by nebyl již zapotřebí nový odhad ceny nemovitosti. Lidé by tím ušetřili několik tisíc korun.

"Znamená to tedy, že u občanských převodů, ať už jde o byty, zahrádky či garáže, by nebylo nutné k daňovému přiznání přikládat znalecký posudek," upřesnil Minčič.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Vyšší daň může zlevnit byty. Kdo prodává, musí spěchat
Kde hrozí berňák? Známe české daňové ráje i pekla
Živnostníci přijdou o daňové slevy. Známe podrobnosti

Posudky mají v současném systému bránit tomu, aby lidé neplatili daň z převodu z nižší částky, než je cena obvyklá. Proti jejich zrušení nejsou odhadci, podle nich si hodnotu realit mohou bez problémů stanovit na finančním úřadě, uvedla Česká televize.

Finanční úřady by posudky nechávaly zpracovávat pouze v případě, kdyby měly výrazné pochybnosti o vykazované ceně.

V případě pozemků a budov pro podnikání posudky sice zůstanou, bude je ale podle návrhu možné odečíst od základu daně.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy