Nový plán: Kdo koupí nemovitost, zaplatí daň z převodu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 5. 2012 8:31
Změna má platit od roku 2014, ministerstvo financí plánuje také jednu úlevu
Foto: Jan Langer

Praha – Daň z převodu nemovitostí bude od roku 2014 platit kupující, podle České televize změnu plánuje ministerstvo financí.

Podle současného stavu má povinnost platit tři procenta z ceny nemovitosti prodávající, přičemž kupující ručí za zaplacení této daně.

"Ve světě je běžnější, že skutečně platí daň ten, kdo drží ten majetek," řekl pro ČT Ladislav Minčič, první náměstek ministra financí.

Jde tak o další naplánovanou změnu u této daně. Vláda se již dříve dohodla na tom, že v rámci rozpočtových opatření pro příští roky zvýší sazbu daně z převodu nemovitostí od roku 2013 o jeden procentní bod na čtyři procenta.

Ministerstvo financí pak spolu se změnou poplatníka daně plánuje také jednu úlevu – k daňovému přiznání by nebyl již zapotřebí nový odhad ceny nemovitosti. Lidé by tím ušetřili několik tisíc korun.

"Znamená to tedy, že u občanských převodů, ať už jde o byty, zahrádky či garáže, by nebylo nutné k daňovému přiznání přikládat znalecký posudek," upřesnil Minčič.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Vyšší daň může zlevnit byty. Kdo prodává, musí spěchat
Kde hrozí berňák? Známe české daňové ráje i pekla
Živnostníci přijdou o daňové slevy. Známe podrobnosti

Posudky mají v současném systému bránit tomu, aby lidé neplatili daň z převodu z nižší částky, než je cena obvyklá. Proti jejich zrušení nejsou odhadci, podle nich si hodnotu realit mohou bez problémů stanovit na finančním úřadě, uvedla Česká televize.

Finanční úřady by posudky nechávaly zpracovávat pouze v případě, kdyby měly výrazné pochybnosti o vykazované ceně.

V případě pozemků a budov pro podnikání posudky sice zůstanou, bude je ale podle návrhu možné odečíst od základu daně.

 

Právě se děje

Další zprávy