Novinky v roamingu: Jak levně telefonovat z dovolené

Martin Zikmund
3. 7. 2009 8:00
TABULKA: Porovnání cen roamingu u jednotlivých operátorů

Kvůli snaze Evropské komise o cenovou regulaci roamingu jsou si roamingové nabídky evropských mobilních operátorů značně podobné. Přesto se od sebe liší. Někdy se jedná spíše o kosmetické detaily a halířové položky, ale jindy se mohou výsledné rozdíly už po pár provolaných minutách pohybovat až ve stokorunách, a to i v rámci takzvaného eurotarifu.

Jednotliví operátoři totiž řadí různé země do různých zón. Evropskou unií regulovaný eurotarif navíc často můžete využít i v zemích, které nejsou členy unie.

Není eurotarif jako eurotarif

Na co si dát pozor

  • Když vám někdo volá do zahraničí (a máte českou SIM kartu), platí volající běžnou sazbu, tedy jako byste byli v České republice. Volající totiž nemůže vědět, že jste v zahraničí, a platil by tak nečekaně více. Stejné pravidlo platí i pro posílání SMS - když vám někdo píše z Česka do zahraničí (na vaši českou SIM kartu), platí běžnou domácí cenu.
  • Vy v zahraničí platíte jak za odchozí, tak za příchozí hovory. Příchozí SMS jsou zdarma. Příchozí MMS však mohou být u některých zahraničních operátorů zpoplatněny, je proto vhodné se o této položce předem informovat.
  • Pozor, pokud máte zapnutou hlasovou schránku. Když vám někdo bude volat a vy hovor v zahraničí nestihnete přijmout nebo jej odkážete do hlasové schránky, zaplatíte cenu zároveň za příchozí i odchozí hovor po celou dobu, kdy volající bude mluvit s vaší hlasovou schránkou. Totéž platí i při podmíněném (tj. nastaveném v telefonu) přesměrování hovoru na jiné číslo. Je proto vhodné před cestou vypnout si nejen hlasovou schránku, ale i všechna přesměrování hovorů nastavená v telefonu. Pokud však máte telefon v zahraničí vypnutý a někdo se vám dovolá do hlasové schránky, nic neplatíte.
  • Když ze zahraničí někoho jen prozváníte, neplatíte nic (ovšem jen pokud volaný váš hovor nepřijme nebo "nespadnete" do jeho hlasové schránky).

Evropská unie reguluje pouze maximální cenu za využívání roamingových hlasových služeb a SMS v členských státech evropské sedmadvacítky. Regulace se týká i exotických destinací jako Alandské ostrovy, Azorské ostrovy, Kanárské ostrovy, Francouzská Guyana, Madeira, Martinik, Réunion či Guadeloupe, které jsou součástí členských států EU.

Nad rámec regulace pak operátoři zahrnují do eurotarifu i některé evropské ministáty nebo nečlenské země spadající do schengenského prostoru.

Ceny za využívání MMS či datových přenosů zatím regulovány nejsou. Stejně tak roaming v nečlenských zemích. Právě tento prostor využívají mobilní operátoři k tvorbě zajímavých konkurenčních nabídek.

Eurotarif si můžete aktivovat zdarma. Zpravidla jej máte již od operátora aktivovaný, pokud jste však v minulosti nevyužívali některého jiného roamingového balíčku. Před cestou do zahraničí si to však raději ověřte.

Kromě eurotarifu však nabízí každý z operátorů ještě vlastní tarify a doplňkové balíčky, které obvykle s eurotarifem není možné kombinovat. Zákazník se tedy rozhodne buď pro ceny regulované Evropskou unií, nebo pro cenově neregulovanou nabídku svého operátora. (Podrobný přehled těchto nabídek najdete v samostatném článku).

V rámci těchto cenových akcí či balíčků můžete například v rámci  příslušného (neregulovaného) tarifu přijímat hovory zcela zdarma. Eurotarif tedy není vždy jedinou a tou nejvýhodnější alternativou pro volání, a to ani v rámci členských států EU. Určitě se tedy vyplatí pozorně vybírat i podle destinace, do které se chystáte.

Pokud se přitom chystáte jet do zahraničí na delší dobu, třeba za studiem či za prací, může se vám jen kvůli odlišnostem v roamingu vyplatit buď dočasně přejít k jinému operátorovi, nebo si pořídit SIM kartu jiného operátora jako doplněk.

Čtěte také pokračování článku - přehled dalších tarifů (hlavně pro cesty mimo EU).

Foto: Ondřej Besperát
Související články:
Autem do ciziny? Porušení předpisů prodraží dovolenou
K moři o trochu levněji, Slovinsko mění dálniční známky
Cigaretka u letní večeře? V Chorvatsku ani Řecku už ne

 

Právě se děje

Další zprávy