Novinky v roamingu: Jak levně telefonovat z dovolené

Martin Zikmund
3. 7. 2009 8:00
TABULKA: Porovnání cen roamingu u jednotlivých operátorů

Kvůli snaze Evropské komise o cenovou regulaci roamingu jsou si roamingové nabídky evropských mobilních operátorů značně podobné. Přesto se od sebe liší. Někdy se jedná spíše o kosmetické detaily a halířové položky, ale jindy se mohou výsledné rozdíly už po pár provolaných minutách pohybovat až ve stokorunách, a to i v rámci takzvaného eurotarifu.

Jednotliví operátoři totiž řadí různé země do různých zón. Evropskou unií regulovaný eurotarif navíc často můžete využít i v zemích, které nejsou členy unie.

Není eurotarif jako eurotarif

Na co si dát pozor

  • Když vám někdo volá do zahraničí (a máte českou SIM kartu), platí volající běžnou sazbu, tedy jako byste byli v České republice. Volající totiž nemůže vědět, že jste v zahraničí, a platil by tak nečekaně více. Stejné pravidlo platí i pro posílání SMS - když vám někdo píše z Česka do zahraničí (na vaši českou SIM kartu), platí běžnou domácí cenu.
  • Vy v zahraničí platíte jak za odchozí, tak za příchozí hovory. Příchozí SMS jsou zdarma. Příchozí MMS však mohou být u některých zahraničních operátorů zpoplatněny, je proto vhodné se o této položce předem informovat.
  • Pozor, pokud máte zapnutou hlasovou schránku. Když vám někdo bude volat a vy hovor v zahraničí nestihnete přijmout nebo jej odkážete do hlasové schránky, zaplatíte cenu zároveň za příchozí i odchozí hovor po celou dobu, kdy volající bude mluvit s vaší hlasovou schránkou. Totéž platí i při podmíněném (tj. nastaveném v telefonu) přesměrování hovoru na jiné číslo. Je proto vhodné před cestou vypnout si nejen hlasovou schránku, ale i všechna přesměrování hovorů nastavená v telefonu. Pokud však máte telefon v zahraničí vypnutý a někdo se vám dovolá do hlasové schránky, nic neplatíte.
  • Když ze zahraničí někoho jen prozváníte, neplatíte nic (ovšem jen pokud volaný váš hovor nepřijme nebo "nespadnete" do jeho hlasové schránky).

Evropská unie reguluje pouze maximální cenu za využívání roamingových hlasových služeb a SMS v členských státech evropské sedmadvacítky. Regulace se týká i exotických destinací jako Alandské ostrovy, Azorské ostrovy, Kanárské ostrovy, Francouzská Guyana, Madeira, Martinik, Réunion či Guadeloupe, které jsou součástí členských států EU.

Nad rámec regulace pak operátoři zahrnují do eurotarifu i některé evropské ministáty nebo nečlenské země spadající do schengenského prostoru.

Ceny za využívání MMS či datových přenosů zatím regulovány nejsou. Stejně tak roaming v nečlenských zemích. Právě tento prostor využívají mobilní operátoři k tvorbě zajímavých konkurenčních nabídek.

Eurotarif si můžete aktivovat zdarma. Zpravidla jej máte již od operátora aktivovaný, pokud jste však v minulosti nevyužívali některého jiného roamingového balíčku. Před cestou do zahraničí si to však raději ověřte.

Kromě eurotarifu však nabízí každý z operátorů ještě vlastní tarify a doplňkové balíčky, které obvykle s eurotarifem není možné kombinovat. Zákazník se tedy rozhodne buď pro ceny regulované Evropskou unií, nebo pro cenově neregulovanou nabídku svého operátora. (Podrobný přehled těchto nabídek najdete v samostatném článku).

V rámci těchto cenových akcí či balíčků můžete například v rámci  příslušného (neregulovaného) tarifu přijímat hovory zcela zdarma. Eurotarif tedy není vždy jedinou a tou nejvýhodnější alternativou pro volání, a to ani v rámci členských států EU. Určitě se tedy vyplatí pozorně vybírat i podle destinace, do které se chystáte.

Pokud se přitom chystáte jet do zahraničí na delší dobu, třeba za studiem či za prací, může se vám jen kvůli odlišnostem v roamingu vyplatit buď dočasně přejít k jinému operátorovi, nebo si pořídit SIM kartu jiného operátora jako doplněk.

Čtěte také pokračování článku - přehled dalších tarifů (hlavně pro cesty mimo EU).

Foto: Ondřej Besperát
Související články:
Autem do ciziny? Porušení předpisů prodraží dovolenou
K moři o trochu levněji, Slovinsko mění dálniční známky
Cigaretka u letní večeře? V Chorvatsku ani Řecku už ne

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy