K moři o trochu levněji, Slovinsko mění dálniční známky

Petr Kučera Petr Kučera, pek
29. 6. 2009 12:40
Novinkou jsou týdenní a měsíční viněty
Slovinská novinka: Od 1. července 2009 platí sedmidenní viněta
Slovinská novinka: Od 1. července 2009 platí sedmidenní viněta | Foto: DARS

Lublaň - Řidiči, kteří Slovinskem jen krátce projíždějí například při cestě do Chorvatska, od 1. července ušetří. Nepotřebují už totiž půlroční dálniční známku jako dosud, ale mohou si koupit třeba jen týdenní. Úspora však nemusí být tak výrazná, jak se na první pohled zdá.

Nová týdenní viněta sice vyjde "jen" na 15 eur, nicméně platí skutečně jen sedm dnů od prvního vyznačeného dne. Pokud tedy do Chorvatska jedete například v sobotu a pak se přes Slovinsko vracíte za týden opět v sobotu, potřebujete na tento osmý den další týdenní známku. Celkem tedy zaplatíte 30 eur. To je jen o pět eur méně, než dosud stála půlroční známka.

Unie zatlačila

Už na jaře oznámil slovinský ministr dopravy Patrick Vlačič, že země vyhoví požadavkům Evropské unie. Ta kritizovala, že Slovinsko od loňského července nemá - na rozdíl od jiných členských států - levnější alternativu pro řidiče, kteří zemí jen projíždějí. Až dosud si totiž museli koupit přinejmenším půlroční známku za 35 eur (roční pak přišla na 55 eur).

Evropská unie kvůli sporu pozastavila Slovinsku dotace na výstavbu nových dálnic. Ministr Vlačič podle agentury STA uznal, že země si nemůže dovolit o tyto desítky milionů eur přijít. Navíc jí v době finanční krize hrozí i výpadky příjmů z dosavadních dálničních známek, protože čím dál více turistů už vymýšlí způsoby, jak zpoplatněné slovinské dálnice objet.

Podobnému nátlaku Evropské unie na "kratší známky" v minulosti podlehlo i Rakousko.

Levnější, ale pořád drahá

Vedle týdenní známky za 15 eur je novinkou také měsíční za 30 eur. Dosavadní půlroční známka za 35 eur už od 1. července nebude v prodeji, nicméně ty dříve zakoupené stále platí (s vyznačeným začátkem platnosti od 30. června tedy až do konce prosince).

Řidiči (jednostopých) motorek zaplatí za týdenní známku 7,50 eur, ale za půlroční už 25 eur (dosud 17,50 eur) a za roční 47,50 eur (dosud 27,50 eur). Na rozdíl od řidičů automobilů si tedy nemůžou koupit měsíční viněty, na druhou stranu pro ně zůstávají v prodeji půlroční.

Za jízdu bez dálniční známky hrozí řidičům pokuta až 800 eur. Známku musejí mít auta do 3,5 tuny, těžší vozy platí mýtné.

I přes mírné zlevnění zůstávají slovinské ceny terčem kritiky zejména sousedních zemí. Například podle rakouského autoklubu ÖAMTC jsou známky jejich jižních sousedů výrazně dražší než jinde.


Slovinská dálnice
Slovinská dálnice | Foto: DARS
Čtěte také:
Autem do ciziny? Porušení předpisů prodraží dovolenou
Chorvatsko zvyšuje limit pro dovoz potravin na 10 kilo
Cigaretka u letní večeře? V Chorvatsku ani Řecku už ne

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy