Cigaretka u letní večeře? V Chorvatsku ani Řecku už ne

Petr Kučera Petr Kučera, pek
10. 5. 2009 10:01
V Chorvatsku hrozí kuřákům v restauracích vysoké pokuty
Foto: Jaroslav Jiřička

Na dovolené v Chorvatsku si už v restauracích, kavárnách nebo barech nezakouříte. Také tam začal platit zákaz kouření. Výjimkou jsou zahradní restaurace či terasy, zákaz neplatí ani pro veřejné pláže.

Kuřákům hrozí pokuta až do 1000 kun, tedy téměř 3700 korun. Mnohem větší sankce čekají na provozovatele restaurací, kaváren či podobných podniků - až 150 000 kun (kolem 550 000 korun).

Majitelé chorvatských podniků sice mohou vyhradit samostatnou místnost jako kuřárnu, nelze v ní ale podávat jídlo ani pití.

Zákaz už platí také v Černé Hoře a Makedonii, přísnější pravidla chce ještě letos zavést Srbsko. Ve slovinských restauracích je kouření povoleno jen na vyhrazených místech.

Od července i v Řecku

Zákaz kouření v restauracích, kavárnách a barech začne od 1. července platit také v Řecku. Kuřákům hrozí pokuta až 2000 eur, majitelům podniků až 20 000 eur. Podobný zákaz sice platí už několik let, v praxi se však dosud omezoval jen na veřejné instituce a zdravotnická zařízení.

Plošný zákaz kouření ve restauracích, kavárnách či barech už platí například také v Irsku, Velké Británii, Francii, severských státech, Itálii, Španělsku, Nizozemsku, některých německých spolkových zemích a od letošního dubna také na Slovensku. Rozsah zákazu se v jednotlivých státech liší - například na Slovensku nebo v Itálii lze kouřit jen ve vyhrazených místnostech. V Rakousku, Španělsku či Portugalsku platí mírnější pravidla pro menší podniky. Od ledna 2010 zavede přísnější omezení také Belgie.

V Česku je kouření zakázáno zatím jen ve veřejných budovách, na pracovištích, v hromadné dopravě a jejich zastávkách. V restauracích je kouření omezeno jen formálně (kuřácká část nemusí být stavebně oddělena). O návrhu poslance Borise Šťastného na přísnější zákaz by měla rozhodovat sněmovna ještě do předčasných voleb.

Silnice R55 u Olomouce
Silnice R55 u Olomouce | Foto: ŘSD
Čtěte také:
Jedete na Slovensko? Pozor na nové dopravní předpisy
K moři levněji, Slovinsko změní dálniční známky
Do Chorvatska snadněji, děti už nepotřebují formuláře

 

Právě se děje

před 51 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy