Nevydrží, neumí jazyk a nechtějí se učit. Lidé po padesátce ale mají něco, co jiní ne

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 10. 2019 6:11
Posuzovat uchazeče o práci dle věku? To je špatně, odpoví každý. Záleží přece na jeho znalostech, schopnostech a praxi. Jenže test Aktuálně.cz ukázal, že realita je jiná a mladší kandidát má více šancí najít uplatnění než ten, kterému už bylo padesát. Ovšem Česko rychle stárne a za pár let budou padesátníci nejpočetnější skupinou na trhu práce. Předsudky by pak, podle expertů, měly jít stranou.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Začarovaný kruh

Výsledkem věkové diskriminace je to, že lidé ve věku 50 až 64 let tvoří celou třetinu všech nezaměstnaných, kterých je nyní přes 200 tisíc. A také to, že výrazně méně hledají nové příležitosti právě kvůli špatným zkušenostem z trhu práce. Zůstávají tak i v práci, která je nenaplňuje nebo v níž cítí problémy. 

"Zatímco u lidí ve věku 18 až 34 let se míra fluktuace za 12 měsíců pohybuje na hranici 30 procent, ve věku nad 55 let je to pouze 10 procent. Zjednodušeně řečeno platí, že podíl lidí, kteří dosáhnou úspěšné změny zaměstnání, a tím v drtivé většině případů i zlepšení vlastních podmínek, je nepřímo úměrný věku," dodává Tomáš Dombrovský. 

Ačkoliv podle něj mají v práci objektivně horší podmínky, stěžují si starší zaměstnanci výrazně méně než jejich mladší kolegové. "Jde o kombinaci smíření se s ne zcela příznivými možnostmi a do jisté míry o loajalitu z donucení. Tím pádem na zaměstnavatele netlačí tak silně jako mladší zaměstnanci. A ve výsledku to na ně také zpátky dopadá v podobě menšího zájmu a péče. Je to klasický začarovaný kruh," dodává Dombrovský. 

 

Právě se děje

Další zprávy