Nevydrží, neumí jazyk a nechtějí se učit. Lidé po padesátce ale mají něco, co jiní ne

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 10. 2019 6:11
Posuzovat uchazeče o práci dle věku? To je špatně, odpoví každý. Záleží přece na jeho znalostech, schopnostech a praxi. Jenže test Aktuálně.cz ukázal, že realita je jiná a mladší kandidát má více šancí najít uplatnění než ten, kterému už bylo padesát. Ovšem Česko rychle stárne a za pár let budou padesátníci nejpočetnější skupinou na trhu práce. Předsudky by pak, podle expertů, měly jít stranou.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Starší lidé jsou poklad, říká headhunter

Jak říká headhunter Jozef Papp ze společnosti Stanton Chase, lidé nad 50 let sedí obrazně řečeno buď za pokladnou v obchodě, nebo v malé míře v představenstvech společností. Na střední pozice je firmy nechtějí.

"Nejčastěji to odůvodňují tak, že jsou překvalifikovaní, neflexibilní, že mají málo energie nebo příliš velké ambice. Přitom lidé po padesátce jsou zkušení v práci i v týmových vztazích, jsou loajálnější a u starších žen se zaměstnavatel nemusí bát, že odejdou na mateřskou," vyjmenovává Jozef Papp. 

Archetyp plodnosti

Upozorňuje, že zvláště při přijímání žen se mohou intenzivně vyjevit sociální hry, které mají kořeny až v lidském nevědomí. "Mladá žena je statusový symbol, žena po padesátce už není plodná, v doslovném i symbolickém smyslu. Společnost se ještě nezbavila nadvlády mužů, jak ji nazývá Pierre Bourdieu, hluboké společenské změny trvají velice dlouho. Nicméně podobné předsudky vůči starším lidem mohou platit i u mužů, jen z jiných důvodů," míní headhunter. 

Doporučil by firmám řídit výběr uchazečů rozumem, nikoliv skrze síto předsudků. "Starší lidé mohou být skutečný poklad pro jakýkoliv tým. Navíc, když se toho dožijeme, každému bude jednou přes padesát," připomíná Papp. 

 

Právě se děje

Další zprávy