Nevydrží, neumí jazyk a nechtějí se učit. Lidé po padesátce ale mají něco, co jiní ne

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 10. 2019 6:11
Posuzovat uchazeče o práci dle věku? To je špatně, odpoví každý. Záleží přece na jeho znalostech, schopnostech a praxi. Jenže test Aktuálně.cz ukázal, že realita je jiná a mladší kandidát má více šancí najít uplatnění než ten, kterému už bylo padesát. Ovšem Česko rychle stárne a za pár let budou padesátníci nejpočetnější skupinou na trhu práce. Předsudky by pak, podle expertů, měly jít stranou.
Foto: Thinkstock

Problém může být i mzda

S tím, že nelze vinit jen firmy, souhlasí i ředitelka Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Jaromíra Kotíková, která se problematice zaměstnávání starších osob dlouhodobě věnuje. U starších kandidátů se podle ní obávají kumulovaných handicapů.

"Obávají se horšího zdraví, nižší fyzické výkonnosti, neochoty se dále vzdělávat, zatíženosti stereotypy z minulých zaměstnání, nedostatečné jazykové vzdělanosti nebo počítačové gramotnosti," uvádí příklady, které zaměstnavatelé v průzkumech zmiňovali. Proti staršímu kandidátovi mohou jít také jeho požadavky na vyšší mzdu.

"A v dnešní době je trh tvrdý a firmy se snaží vyhnout možným problémům," dodává Kotíková. Jako jedno z řešení doporučuje i podporu státu ve vzdělávání starších osob, aby byly lépe připraveny na současné požadavky trhu práce.

"Jako nejvýznamnější okolnost, která ztěžuje uplatnění starších osob, uvedly firmy jejich měnící se požadavky na pracovní výkon, dále pak výši mzdy a neschopnost 'vstřebat' měnící se požadavky na profesní znalosti," dodává ředitelka Kotíková. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Lasvignes končí v čele Centre Pompidou, nahradí ho šéf Picassova muzea

Novým prezidentem pařížského centra umění Centre Pompidou se stane dvaapadesátiletý Laurent Le Bon, dosavadní šéf Picassova muzea. Ve funkci nahradí Serge Lasvignese, jenž muzeum vedl od roku 2015. Změnu, o které rozhodl francouzský prezident Emmanuel Macron, v pátek oznámil týdeník Le Point. Podle něj se Le Bon ujme postu ve druhé polovině července, mandát má na pět let.

Absolvent prestižních univerzit École du Louvre a Sciences Po už v Centre Pompidou pracoval začátkem tisíciletí, kdy zde jako kurátor připravil rozsáhlou výstavu o dadaismu. Dále pracoval třeba na přehlídkách Jeffa Koonse a Takašiho Murakamiho na zámku ve Versailles. V letech 2008 až 2014 byl šéfem pobočky Centre Pompidou v Métách, posléze nastoupil do čela Picassova muzea.

Podle deníku Le Figaro se Le Bon kromě Centre Pompidou zajímal také o vedení Louvru. Prezident Macron i jeho manželka Brigitte Macronová kurátora znají, z Picassova muzea si mimo jiné vypůjčili několik děl do Elysejského paláce, doplňuje list. Centre Pompidou se v roce 2023 na tři roky uzavře kvůli rekonstrukci.

Zdroj: AFP, Le Figaro
Další zprávy