Nevydrží, neumí jazyk a nechtějí se učit. Lidé po padesátce ale mají něco, co jiní ne

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 10. 2019 6:11
Posuzovat uchazeče o práci dle věku? To je špatně, odpoví každý. Záleží přece na jeho znalostech, schopnostech a praxi. Jenže test Aktuálně.cz ukázal, že realita je jiná a mladší kandidát má více šancí najít uplatnění než ten, kterému už bylo padesát. Ovšem Česko rychle stárne a za pár let budou padesátníci nejpočetnější skupinou na trhu práce. Předsudky by pak, podle expertů, měly jít stranou.
Foto: Thinkstock

Problém může být i mzda

S tím, že nelze vinit jen firmy, souhlasí i ředitelka Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Jaromíra Kotíková, která se problematice zaměstnávání starších osob dlouhodobě věnuje. U starších kandidátů se podle ní obávají kumulovaných handicapů.

"Obávají se horšího zdraví, nižší fyzické výkonnosti, neochoty se dále vzdělávat, zatíženosti stereotypy z minulých zaměstnání, nedostatečné jazykové vzdělanosti nebo počítačové gramotnosti," uvádí příklady, které zaměstnavatelé v průzkumech zmiňovali. Proti staršímu kandidátovi mohou jít také jeho požadavky na vyšší mzdu.

"A v dnešní době je trh tvrdý a firmy se snaží vyhnout možným problémům," dodává Kotíková. Jako jedno z řešení doporučuje i podporu státu ve vzdělávání starších osob, aby byly lépe připraveny na současné požadavky trhu práce.

"Jako nejvýznamnější okolnost, která ztěžuje uplatnění starších osob, uvedly firmy jejich měnící se požadavky na pracovní výkon, dále pak výši mzdy a neschopnost 'vstřebat' měnící se požadavky na profesní znalosti," dodává ředitelka Kotíková. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Ústecký soud poslal za týrání dítěte jeho otčíma na 16 let do vězení

Ústecký krajský soud poslal za týrání a těžké ublížení na zdraví malého dítěte jeho otčíma na 16 let do vězení. Dítě zemřelo. Případ se stal loni v únoru Lounech. Stíhání čelí i matka utýraného chlapce, kterému nebyly ani tři roky.

Dítě podle znalců zemřelo následkem brutálního fyzického násilí. Stopy DNA chlapce se našly mimo jiné na žehličce. K bití používal Josef Kuča podle obžaloby dlaně, vařečku, kousal ho, sprchoval studenou vodou nebo nechával klečet s nataženýma rukama, na které mu pokládal knížky.

Muž se k činu částečně doznal. Popřel, že by dítě pálil, připustil, že ho svou výchovou zabil. Při posledním slovu se omluvil rodině chlapce. "Nechtěl jsem, aby to tak dopadlo, a moc mě to mrzí," řekl.

před 11 minutami

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí. Spornou část zákona zrušil. Zdanění prosadila vláda s KSČM a SPD.

před 15 minutami

Nigerijská policie našla další "dům hrůzy". Z islámské školy vysvobodila 300 chlapců

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně zneužívali a drželi v okovech přes 300 chlapců. S odkazem na mluvčího místních bezpečnostních složek o tom v úterý informovala agentura AFP. Policie v sousedním státě Kaduna přitom koncem září vysvobodila téměř shodný počet chlapců z podobného zařízení, které tehdy šéf místní policie nazval "domem hrůzy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy