Nevydrží, neumí jazyk a nechtějí se učit. Lidé po padesátce ale mají něco, co jiní ne

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 10. 2019 6:11
Posuzovat uchazeče o práci dle věku? To je špatně, odpoví každý. Záleží přece na jeho znalostech, schopnostech a praxi. Jenže test Aktuálně.cz ukázal, že realita je jiná a mladší kandidát má více šancí najít uplatnění než ten, kterému už bylo padesát. Ovšem Česko rychle stárne a za pár let budou padesátníci nejpočetnější skupinou na trhu práce. Předsudky by pak, podle expertů, měly jít stranou.
Foto: Thinkstock

Problém může být i mzda

S tím, že nelze vinit jen firmy, souhlasí i ředitelka Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Jaromíra Kotíková, která se problematice zaměstnávání starších osob dlouhodobě věnuje. U starších kandidátů se podle ní obávají kumulovaných handicapů.

"Obávají se horšího zdraví, nižší fyzické výkonnosti, neochoty se dále vzdělávat, zatíženosti stereotypy z minulých zaměstnání, nedostatečné jazykové vzdělanosti nebo počítačové gramotnosti," uvádí příklady, které zaměstnavatelé v průzkumech zmiňovali. Proti staršímu kandidátovi mohou jít také jeho požadavky na vyšší mzdu.

"A v dnešní době je trh tvrdý a firmy se snaží vyhnout možným problémům," dodává Kotíková. Jako jedno z řešení doporučuje i podporu státu ve vzdělávání starších osob, aby byly lépe připraveny na současné požadavky trhu práce.

"Jako nejvýznamnější okolnost, která ztěžuje uplatnění starších osob, uvedly firmy jejich měnící se požadavky na pracovní výkon, dále pak výši mzdy a neschopnost 'vstřebat' měnící se požadavky na profesní znalosti," dodává ředitelka Kotíková. 

 

Právě se děje

Další zprávy