Praha - Metropolitní spořitelní družstvo, největší záložna v Česku, nemůže vyplácet vklady klientů. Vyplývá to z oznámení, které zaslala svým členům a nyní je dostupné také na jejím webu.
"Vrchní státní zastupitelství v Praze zajistilo Metropolitnímu spořitelnímu družstvu všechny peněžní prostředky. Z uvedeného důvodu nemůžeme provádět platební příkazy do jiných finančních institucí," uvádí záložna v oficiálním oznámení.
V ohrožení jsou vklady téměř 15 tisíc členů. Jejich počet v posledních měsících dramaticky rostl - ještě na konci roku 2011 jich bylo pět tisíc, o rok později už 10 tisíc.
Bilanční suma záložny dosahuje podle jejích finačních výkazů téměř 15 miliard korun, naprostou většinu z toho tvoří vklady.
V pondělí zůstane zavřeno
V neděli družstvo oznámilo, že dočasně uzavře všech deset poboček. Původně členy uklidňovalo, že navzdory problémům zůstanou i v příštím týdnu normálně otevřeny.
Převod na jiný účet je prakticky jedinou možností, jak se klienti (členové družstva) mohou ke svým vkladům dostat. Pobočky totiž nepracují s hotovostí (ačkoliv i příkaz k převodu je nutné zadat osobně na pobočce, protože záložna nemá internetové bankovnictví).
"Usnesení Vrchního státního zastupitelství bylo vydáno na základě prověřování dvou úvěrů s podezřením na spáchání úvěrového podvodu vůči Metropolitnímu spořitelnímu družstvu," upřesnilo vedení záložny v nedělním prohlášení.
„Byly zablokovány jen čtyři účty Metropolitního spořitelního družstva z několika desítek, a to do konkrétní výše, nikoliv tedy všechny účty," upřesnila online deníku Aktuálně.cz dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová.
„Důvodem bylo zjištění skutečností, že tyto prostředky jsou určeny ke spáchání trestného činu. Jejich zajištění bude trvat po dobu tohoto podezření," dodává Smetanová. Připomíná, že Vrchní soud v Praze už odmítl první ze stížností podanou vedením družstva jako neopodstatněnou.
Případy záložen
Výběr případů družstevních záložen, které se dostaly do problémů v posledních pěti letech:
Březen 2010 - ČNB odejmula povolení k činnosti v sektoru družstevních záložen Úvěrnímu družstvu PDW, tehdy jedné z nejmenších záložen na trhu. Důvodem byly závažné nedostatky v činnosti, mimo jiné neměla dostatečné zajištění úvěrů a neprováděla vnitřní audit. Výplata náhrad vkladů družstva PDW začala letos v březnu.
Prosinec 2010 - ČNB odejmula Vojenské družstevní záložně povolení působit jako družstevní záložna; důvodem byly přetrvávající závažné nedostatky v podnikání záložny. Do října 2011 FPV většinu peněz klientům vyplatil.
Březen 2012 - ČNB odejmula povolení působit jako družstevní záložna spořitelnímu a úvěrnímu družstvu Unibon. Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu. Již v září téhož roku bylo klientům vyplacen více než 95 procent všech ze zákona pojištěných vkladů této kampeličky.
16. května 2013 - ČNB zahájila správní řízení s družstevní záložnou WPB Capital. Vedení družstva se následně usneslo, že dočasně nebude přijímat nové členy, nové vklady a ani nebude poskytovat nové úvěry. "Opatření považujeme za dočasné," řekl k situaci místopředseda představenstva WPB Capital Peter Mojcík.
19. května 2013 - Záložna Metropolitní spořitelní družstvo nemůže vyplácet vklady klientů, všechny peníze jí zablokovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Podnět od ministerstva financí
Státní zastupitelství může zablokovat účty, pokud má podezření, že jsou používány k trestné činnosti. Není sice obvyklé, aby tento krok postihl všechny střadatele, ale v případě záložny jsou všichni formálně členy družstva a nesou tak větší zodpovědnost než klienti bank.
O podezřelých operacích týkajících se záložny informoval policii Finanční analytický útvar ministerstva financí, řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Na účtech podle něj byla zajištěna více než miliarda korun.
Vklady v kampeličkách jsou ze zákona pojištěny stejně jako v bankách, tedy sto procent vkladů do výše 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun). Aby je však mohl Fond pojištění vkladů vyplatit, musela by nejdříve Česká národní banka oznámit, že záložna není schopna dostát svým závazkům. Fond by pak musel zahájit výplatu vkladů včetně úroků do 20 pracovních dnů.
Probíhá kontrola ČNB
Metropolitní spořitelní družstvo v oficiálním oznámení tvrdí, že - nebýt blokace - disponuje dostatečnou likvidní rezervou ve výši několika miliard korun. Díky atraktivnímu úroku na spořicím účtu, který byl v posledních měsících s náskokem nejvyšší na trhu, vzrostly vklady členů až na 15 miliard korun.
Online deník Aktuálně.cz už v pondělí informoval, že Metropolitní spořitelní družstvo přestalo přijímat nové členy i nové vklady těch stávajících (s výjimkou zakládání nových termínovaných vkladů po jejich ukončení). Již zhruba tři týdny probíhá v kampeličce kontrola České národní banky, která záložně takové opatření dočasně nařídila. Centrální banka odmítla tuto informaci upřesnit či alespoň potvrdit s odkazem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti při výkonu dohledu nad finančním trhem.
Podle pondělního vyjádření předsedy představenstva záložny Petra Jánského jde ze strany ČNB o běžnou kontrolu, důvodem je právě skokový nárůst vkladů v posledních měsících. "Další důvody kontroly nám nejsou známy," uvedl Jánský.
Podle svého aktuálního prohlášení záložna plně spolupracuje s ČNB i státním zastupitelstvím a poskytuje jim veškeré vyžádané dokumentace tak, aby se mohla co nejdříve vrátit k plnému provozu. "Metropolitní spořitelní družstvo pevně věří, že se veškeré relevantní skutečnosti podaří objasnit, a že v krátké době dojde k obnově původního stavu," uvádí se v dopise členům a na webu záložny.
Psali jsme: Kampelička s nejvyšším úrokem přestala přijímat vklady Další záložna přestala přijímat vklady, šetří ji ČNB |
V nejnovějším nedělním prohlášení vedení záložny dodalo, že již předložilo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze stížnost proti zajišťování peněžních prostředků, které je nad rámec opatření ze strany ČNB a nesouvisí s prověřováním dvou úvěrových obchodů. Družstvu i jeho členům vzniká vydaným usnesením nemalá škoda, uvádí záložna.
Metropolitní spořitelní družstvo bylo založeno v srpnu roku 1999 jako malá regionální záložna se sídlem v Brně. V posledních zhruba pěti letech rozšířila svou aktivitu do dalších regionů a založila pobočky také v Praze, Olomouci, Ostravě, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě, Jihlavě a Zlíně.
Problémy hrozí i WPB Capital
V tomto týdnu zahájila Česká národní banka správní řízení také s družstevní záložnou WPB Capital. Vedení družstva se následně usneslo, že dočasně nebude přijímat nové členy, nové vklady a ani nebude poskytovat nové úvěry.
„ČNB nás informovala, že hodlá prověřit členské vklady a úvěrování cenných papírů," řekl ve čtvrtek online deníku Aktuálně.cz David Vidomus, vedoucí marketingového oddělení WPB Capital.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!