Nejhorší směnárny v Česku? Známe nejvyšší pokuty od ČNB, projděte si výsledky kontrol

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
Aktualizováno 1. 2. 2017 9:12
Šest set tisíc korun. Taková je největší pokuta, kterou Česká národní banka loni uložila směnárně. Jde o jeden z pražských podniků, jejichž nekalé praktiky nedávno připomněl online deník Aktuálně.cz ve fotoreportáži z centra Prahy. Další směnárny, které matou zahraniční turisty třeba dvojitými kurzovními lístky, ale v přehledu nejvyšších pokut nenajdete. Projděte si, které směnárny a za co centrální banka trestá. (Klikněte na úvodní fotku.)
Foto: Jakub Plíhal

Spíše formality

Nejvyšší pokutu uložila ČNB v lednu roku 2016 a dostala ji firma, která v historickém centru Prahy provozuje 13 směnáren. Pokutu 600 000 korun nedostala za to, že od klientů vybírá vysoký poplatek za směnu (20 %), ale za to, že o něm neinformovala dostatečně jasně. Směnárny přitom mohou od ČNB dostat pokutu až do výše pěti milionů korun.

Většinu pokut ČNB uložila za to, že směnárny nedodržely informační povinnost vůči klientům – nedaly jim dopředu podepsat informaci o tom, v jakém kurzu a s jakým poplatkem směna proběhne. A také za to, že směnárníci nevydávají doklady o provedeném obchodu. S vydáváním dokladů může ČNB pomoci to, že i na směnárny se má od března 2018 vztahovat elektronická evidence tržeb (EET).

Zjistili jsme, že centrální banka řeší spíše formální nedostatky, než aby se zaměřila na odhalování nekalých praktik, které kazí pověst České republiky – a speciálně Prahy – v cizině.

A teď už slíbený přehled nejvyšších pokut za rok 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy