Praha - Další banka ruší u nových úvěrových smluv sporný poplatek za vedení úvěrového účtu. GE Money Bank bez něj od začátku února bude poskytovat spotřebitelské půjčky, od půlky února pak i nové hypotéky. Stávající ceník chtěl po klientech 79 korun měsíčně u spotřebitelských úvěrů a 200 korun měsíčně u hypoték.
Stávajícím klientům bude banka poplatek nadále účtovat. Jedinou alternativou u spotřebitelských půjček je pro ně refinancování úvěru například pomocí konsolidace, nový úvěr by pak byl už bez poplatku. U hypotečních úvěrů si stávající klienti musejí počkat na konec fixačního období.
Banka se rozhodla u spotřebitelských úvěrů zrušit také poplatek za předčasné splacení, kde doposud vybírala zákonem stanovené maximum, tedy procento z předčasně splacené částky (respektive půl procenta při předčasném splacení půjčky, u které do splatnosti zbývá méně než rok).
„Zákazníci mají o úvěry bez poplatků velký zájem. Nabídli jsme je o letních prázdninách a před Vánoci a objem nových Expres půjček se tehdy zvýšil skoro o čtvrtinu. Proto jsme se rozhodli úvěrové poplatky od února definitivně zrušit," říká Radek Ženka, manažer spotřebitelských úvěrů GE Money Bank.
Česká spořitelna na poplatku trvá
Naopak největší tuzemská banka Česká spořitelna v tomto týdnu oznámila, že poplatek za vedení úvěrového účtu bude vybírat i nadále. U hypotečních úvěrů si účtuje 150 korun měsíčně, u spotřebitelských 49 korun.
"Současná dvousložková struktura ceny úvěru je v souladu s platnou legislativou a je pro klienty transparentní," vysvětlila rozhodnutí banky její mluvčí Helena Matuszná. "Logika této cenové struktury je taková, že na rozdíl od úroků jsou náklady spojené se správou jednotlivých úvěrů obdobného typu v zásadě stejné bez ohledu na výši úvěrů," dodala.
Na rozhodnutí České spořitelny čekal kromě jiných časopis dTest, který již dříve spořitelnu vyzval, aby tento poplatek přestala účtovat v návaznosti na předloňské rozhodnutí německého soudu, podle něhož je v rozporu s unijní legislativou.
V reakci na aktuální rozhodnutí chystá dTest na banku žalobu, kterou podá v následujících týdnech. "Mohu potvrdit, že žalobu na Českou spořitelnu chystáme, jak jsme avizovali," říká právník časopisu Miloš Borovička.
Čtěte také: Co udělá spořitelna se sporným poplatkem? Má jasno Průlom: První banka vrátila poplatek za úvěrový účet Banky pod tlakem: Zrušte poplatek, nebo jdeme k soudu |
Stejnou žalobu už podal na Komerční banku. Ta poplatek přestala od roku 2013 u nových smluv vybírat, ale protože tak stále činí u těch stávajících, nebude dTest žalobu stahovat.
Mimo větší pozornost je zatím poslední z trojice velkých bank ČSOB. Ta stejně jako Česká spořitelna trvá na tom, že je lepší poplatek účtovat samostatně. "Poplatky spojené s úvěrem považujeme za korektní a v souladu s českou legislativou. Jde o náklady neodvíjející se od výše úvěru, proto je dle nás korektnější forma poplatku než navýšení úrokové sazby. To by navíc paradoxně některým klientům (zejm. u vyšších objemů úvěru) náklady zvýšilo," řekla Aktuálně.cz mluvčí banky Pavla Hávová.
Již na podzim 2012 přestala s účtováním poplatku za správu úvěrového účtu Raiffeisenbank, ovšem také jen u nových spotřebitelských i hypotečních úvěrů.
Většina nových bank pak tento poplatek vůbec nezavedla.